kleur en schaduw kunnen worden toegevoegd. Om een volledige 3D represen tatie van het Erasmusbeeld te krijgen moeten daarom alle aanzichten (meshes) met elkaar gecombineerd worden. Dit gebeurt volgens de Delauney triangulatie-methode. Voor de liefhebbers, zie: http://www.inf.ethz.ch/ personal/cetin/thesis/thesis/node25.html De verschillende aanzichten worden aan elkaar gezet waardoor de overlappende gedeelten tegen elkaar wegvallen, wat de hoeveelheid data weer sterk reduceert. Één verticale scan, bij de translatiemethode, bestaat uit ongeveer 1150 opgenomen camerabeelden, elk met een grootte van 425 kB. Dit betekent dus dat 1 scan ongeveer 500 MB aan data bevat. In totaal zijn er 52 translatiescans uitgevoerd die samen een geheugencapaciteit beslaan van 2,6 GB. Tegenwoordig is dat geen probleem, maar 10 jaar geleden wel. Om de aanzichten op een cd-rom te kunnen branden waren er 52 cd-roms nodig bij een capaciteit van 500 MB per schijf. Om die reden is toen besloten de data direct na de scan te comprimeren (het bestand werd hierdoor teruggebracht tot ongeveer 25 MB) en dan pas op te slaan. Deze gecomprimeerde data waren terug te vinden op de CD-ROMs in de koffer. Als we deze data nu willen lezen betekent dat we ze moeten uitpakken en daarin school het groot ste probleem of - als u een manager bent - de grootste uitdaging. DHL heeft voor dit project zijn eigen compressie-algoritme en software ontwikkeld, waardoor het moeilijk wordt om deze data uit te pakken. We weten dankzij de documentatie onder welke soft ware de data-processing draaide (FreeBSD, een Unix variant en geschreven is in C++). Deze data vormen de bron voor de digitale representatie van het Erasmusbeeld. Raadsels Er waren niet alleen verdwenen items, maar er zaten er nog twee extra CD-ROMs in de koffer zonder hoesje of beschrijving. Om deze beter te kunnen bekijken is de data van deze CD-ROMs gekopieerd naar een computer. Op deze twee CD-ROMs zijn verschillende bestandsfomaten gevonden waaronder '.3D studio max', '.wrl, een extensie van Virtual Reality Modelling' en '.Audio Video Interleave' bestanden. Deze bestanden bevinden zich in een mappenstructuur met namen als demo, bron, werk enzovoort, mogelijk de bestanden die zijn gebruikt voor de animatie van het Erasmusbeeld ten behoeve van de opening van het gemeente archief. Uit de naamgeving van de CD-ROMs en technische metadata kan opgemaakt worden dat de bestanden op 28 april 1999 zijn gebrand. De bestanden op de CD-ROM bleken allemaal gemaakt in de periode van 15 oktober 1998 tot en met 14 januari 1999. De opening van het archief was op 15 januari 1999. Waarschijnlijk hebben we te maken met drie soorten bestanden: de "ruwe" meetdata van het Erasmusbeeld ten behoeve van een 3D representatie van het beeld, de scans die in opdracht van de dienst Gemeentewerken Rotterdam zijn gemaakt met het oog op toekomstige restauraties en bestanden voor de 3D animatie van het Erasmusbeeld voor de opening van het gemeentearchief. Op bovengenoemde gebrande CD-ROMs bevond zich een map genaamd demo met daarin drie bestanden: erasmus-animated.max (14-01-1999), erasmus-final.avi (14-01-1999) en erasmus.avi (13-01-1999). Als eerste is het bestand erasmus-final.avi bekeken. Een avi-bestand is te openen met veel applicaties (zoals Windows Mediaplayer en Quicktime). Het bestand bevatte inderdaad een 3D beeld van Erasmus dat een rondje draaide, alleen draaide Erasmus 360° rond in 5 seconden. Dat was waarschijnlijk veel te snel. Het avi-bestand gebruikte een oude video codec vervaardigd onder Windows 95 met een 8-bit of 16-bit kleurruimte. Een codec is soft- of hardware dat toelaat data te coderen/ decoderen of te comprimeren/decomprimeren. Om er echt zeker van te zijn dat 'Erasmus' te snel roteerde moest het erasmus- animated.max bestand geopend worden. Uit de beschikbare documentatie weten we dat de bestanden gemaakt zijn in 3D Studio Max 2.5. In dit programma is het moge lijk om 3D modellen te maken, animeren en te renderen. Het originele programma is ontwikkeld voor een DOS platform. Na '3D Studio Max release 4' is het product herschreven voor het Windows NT (New Technology) Platform en is de naam veran derd in '3D Studio MAX'. Wij hadden nog een versie uit 2000, '3D Studio Max R3' (het programma bestaat nog steeds, nu onder de naam 'autodesk 3DS Max'). Het bestand erasmus-animated.max kan in '3D Studio Max R3' geopend worden, maar het volgende scherm verschijnt direct: Obsolete data found - Please resave file. Om meer te weten te komen over het erasmus-animated.max bestand moesten we het migreren naar de R3 versie. Pas zo konden we de technische metadata die bij het bestand horen lezen. De animatie bleek te bestaan uit 720 frames, wat betekent dat de animatie 720 frames nodig heeft om 360° graden om zijn as te draaien. In de specificaties van het bestand is te zien dat de frame-rate die voor de animatie is gebruikt die van film is, namelijk 24 frames per seconde. Volgens dit bestand doet de animatie er dus 30 seconden (720 24) over om 1 keer rond te draaien en niet 5 seconden. archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur erasmus op een schijfje, een poging tot preservering van cultureel erfgoed

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 40