processen wordt gebruikt. Hierbij is het van groot belang dat het materiaal beschikbaar moet worden gehouden voor de betreffende dienst of deelgemeente. Daarnaast zal het Gemeentearchief als beherende organisatie het preserverings- beleid ten aanzien van het materiaal zelf moeten uitvoeren. Voor de gemeentelijke diensten en deelgemeenten is dit scenario voordelig vanwege een extra besparing op (automatiserings)middelen en personeel bovenop de besparing uit scenario 1. Het Gemeentearchief Rotterdam levert diensten tegen betaling. Voor het Gemeentearchief betekent dit scenario een (be)vestiging van zijn positie als autoriteit op het gebied van digitale bewaring van archieven. 3. Het Gemeentearchief Rotterdam vormt een Trusted Digital Repository voor regiogemeenten. In Scenario 3 biedt het Gemeentearchief Rotterdam een dienstverlening, tegen betaling, aan regiogemeenten. In dit scenario verzorgt het Gemeente archief de opslag, het beheer en de beschikbaarstelling van digitaal archief materiaal waarvoor andere archiefdiensten verantwoordelijk zijn. Het is van groot belang dat dit materiaal beschikbaar moet zijn voor deze diensten en hun klanten. Het Gemeentearchief Rotterdam is in dit model als beherende organisatie verantwoordelijk voor het preserveringsbeleid. Het voordeel van dit scenario is dat de specifieke kennis over omgaan met digitaal materiaal niet door verschillende organisaties bijgehouden hoeft te worden, maar dat het Gemeentearchief Rotterdam kennis over het duur zaam bewaren van digitaal materiaal centraal kan opbouwen en benutten. De deskundigheid van het Gemeentearchief Rotterdam groeit. Voor de regiogemeenten is dit scenario voordelig vanwege de besparing op (automa- tiserings)middelen en personeel. Het Gemeentearchief Rotterdam beheert overigens al de papieren archieven van een vijftal randgemeenten. 4. Service Oriented Architecture. Scenario 4 betreft de middellange termijn. In dit scenario gaat het Gemeente archief Rotterdam als kenniscentrum aanvullende diensten verlenen op het gebied van duurzame bewaring van digitaal materiaal. Deze diensten zullen worden gerealiseerd binnen een zogenoemde Service Oriented Architecture (SOA). Het zal dan meestal gaan om gegevensbestanden die niet aan het Gemeentearchief Rotterdam zullen worden overgedragen. Het Gemeentearchief kan ondersteunen bij het duurzaam beschikbaar houden van deze gegevens door middel van kennis en het leveren van tools, bijvoorbeeld voor het migreren van digitaal materiaal naar nieuwe omgevingen, enzovoort. Voor deze vorm van dienstverlening zal het Gemeentearchief aanvullende systemen moeten ontwikkelen en een organisatieonderdeel moeten oprich ten dat deze diensten verleent binnen een brede infrastructuur (de Service Oriented Architecture). De verantwoordelijkheid voor de gegevens blijft bij de betreffende diensten. De gegevensbestanden blijven op locatie van de klant en het Gemeentearchief Rotterdam speelt 'alleen' een faciliterende rol. Voordeel van dit scenario is wederom kostenbesparing en efficiency. Andere diensten hoeven geen aparte middelen te ontwikkelen en kennis op te bouwen, maar kunnen dit tegen betaling afnemen als diensten van het Gemeentearchief. Ook in dit scenario zal het Gemeentearchief Rotterdam zich duidelijk profileren als uniek kenniscentrum voor duurzame digitale bewaring van archiefmateriaal. Resultaat Het Concern, de Gemeente Rotterdam zal na afsluiting van het project in staat zijn om digitaal (archief)materiaal dat wordt geproduceerd op verantwoorde wijze op te slaan en aan de eindgebruikers te presenteren. Ook zal het Concern in staat zijn om dit (archief)materiaal duurzaam te beheren. Daartoe zal het Gemeentearchief in samenwerking met het Concern kennis opbouwen en delen, en middelen en syste men realiseren. Ook zullen er voldoende mensen zijn om de nieuwe taken uit te voeren en zal de organisatie hierop zijn ingericht. Het Gemeentearchief Rotterdam zal binnen de Nederlands overheid en het Nederlandse archiefbestel één van de kenniscentra met betrekking tot digitale archivering zijn. De Gemeente Rotterdam profileert zich als een gemeente met een uitstekende informatiehuishouding. 64 archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur de artikelenreeks in het archievenblad van 2008 en de definitie van het e-depot

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 34