E-depot Rotterdam 7: geen weg terug! zoeken Er is hard gewerkt de laatste jaren. Stap voor stap is duidelijk geworden wat er concreet moet gebeuren om het E-depot met alles erop en eraan te realiseren. Dat brengt het E-depot een stuk dichterbij, maar er valt nog heel wat te doen. De afronding van het E-depot project is gepland in 2010. De traditionele archiefterminologie hebben we achter ons gelaten en we zijn van de DIP in de SIP geraakt. Archiefbestanddelen zijn packages geworden, die gesubmit worden, gearchiveerd (dat woord kennen we tenminste nog) en tenslotte gedissemeneerd. Een vreemd soort Engels verdringt het middeleeuws latijn uit de toolbox van de archivaris. Er is geen weg terug; ook de goede oude tijd waaraan je op klimaatbeheersing en dikke muren kon vertrouwen komt niet weer. Digitale informatie kent een kortere 'levensduur' dan informatie op papier. Papier is geduldig, kun je veilig wegbergen en tevoorschijn halen wanneer een klant erom vraagt. Dan wel één tegelijk natuurlijk. Digitale informatie verspreidt zich snel en kan eindeloos worden gedupliceerd, maar ook gewijzigd en gemanipuleerd. Wat is het origineel en wie bewaart dat en hoe, voor hoe lang? Digitale informatie kan 'objecten' omvatten die we vroeger vanwege het formaat niet tot de 'archivalia' rekenden, zoals de driedimensionale weergave van een nieuw te bouwen station in het archief van Gemeentewerken, een digitale maquette dus. De oude maquettes bleven net zo lang ergens op zolder staan tot ze uiteenvielen; de digitale worden nu met metadata in een duurzaam formaat tot een archival information package gemaakt. De grenzen tussen archief en andere vormen van informatie vervagen. Wat doen we bijvoorbeeld met websites en games wanneer deze een rol hebben gespeeld in een bedrijfsproces of overheidsinformatie aan de burger bevatten? Andere eisen Deze digitale informatie stelt andere eisen aan duurzaamheid, of beter gezegd: de eisen zijn wel gelijk maar er zijn andere methoden en middelen nodig om duurzame bruikbaarheid te waarborgen. Het is waar, bits en bytes worden niet opgevreten door zilvervisjes, noch verzuren ze massaal, maar kunnen wel worden gecorrumpeerd door virussen. Daartegen kan een deugdelijk depot nog wel goede bescherming bieden, maar niet tegen veroudering van software en bestandsformaten. Beheer, behoud en archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur Oorspronkelijk verschenen in: Archievenblad, jaargang 112, nr. 8, oktober 2008, p. 46-47. 55 peter horsman en rené spork

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 29