Het Gemeentearchief Rotterdam en het Elektronisch Depot (E-depot) Digitale archieven voor de eeuwigheid? Het jaar 2015. Uw tante is op 99 jarige leeftijd overleden. Dat is jammer. De burge meester komt niet op haar verjaardag, maar u erft €10 miljoen en dat verzacht het leed aanzienlijk. Uw neef betwist u de erfenis, maar hij heeft geen been om op te staan. De originele wilsbeschikking in het archief van de betreffende notaris wijst u aan als enige erfgenaam. Met de akte is niet geknoeid. De tekst van de kopie in bezit van tante is dezelfde als die van het origineel. Na het innen van de erfenis laat ook u een testament opmaken. Uw notaris werkt inmiddels volledig digitaal. Hij bewaart de originele akte met zijn en uw elektronische handtekening en die van een paar getuigen op een harde schijf, zeg maar zijn elektronisch 'archief.' Dat scheelt een hoop papierwerk en houdt de kosten laag. U krijgt als u het nodig vindt een printje mee voor thuis, maar de notaris kan u de akte ook even mailen, dan kunt u het testament opbergen in uw digitale kluis. In 2055 wordt u verenigd met uw tante en ook uw nabestaanden betwisten elkaar de flink gegroeide erfenis. Het oude papieren en moderne digitale archief van de notaris blijkt ondergebracht bij het Gemeentearchief Rotterdam. Het is nog niet openbaar, maar de nabestaanden krijgen inzage in het originele testament. Nou ja, origineel... wat is er origineel aan een digitaal document? Hoe bewijs je de authenticiteit? Hoe zorg je ervoor dat een digitaal bestand vele jaren later nog in de oorspronkelijke opmaak leesbaar is? Hoe bewaar je digitale bestanden in oorspronkelijke staat voor de eeuwigheid? Als het bestand geconverteerd is, bijvoorbeeld van Wordperfect naar Word, is het dan nog wel origineel? Dit zijn allemaal vragen die duidelijk maken dat het veilig en geordend bewaren en beschikbaar stellen van authentieke digitale bestanden meer omvat dan het beschikbaar stellen van voldoende schijfruimte. 19 josje everse en rené spork

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 11