Nieuws uit het veld ENUMERATE Opmerkelijk: koelkast kan gegevens lekken Rapport ENUMERATE Core Survey 3 Nieuws uit het buitenland Meer dan de helft (60%) van de respondenten heeft born digital objecten in de collectie (was 53% in 2013); Instituten geven aan dat 45% van hun beschrijvende metadata online beschikbaar is voor algemeen gebruik. Bibliotheken zijn hier het meest actief (68%), musea het minst (31%); 38% van de instituten verzamelt statistieken over het gebruik van hun sociale media (was 32% in 2013); Opvallend is dat de respondenten een afname (-5%) voorzien (in de komende twee jaar) in het aantal objecten dat digitaal beschikbaar is via de eigen website. Er wordt wel een groei verwacht via externe kanalen zoals Europeana (+7%), nationale aggregatoren (+6 en API's is van de organisaties zelf (+6%); 47% van de respondenten heeft nog geen oplossing voor duurzaam behoud op de lange termijn geba seerd op internationale standaarden voor digitale duurzaamheid. Het volledige onderzoeksrapport is via www.den.nl te raadplegen. While the battle over 'Happy Birthday's' copyright drags on, James Procell, a college librarian in Kentucky has disco vered the long-lost manuscript of the ditty's earliest version. Tucked inside a sketchbook that was donated to the University of Louisville half a century ago is the only known manuscript of Mildred Hill's song 'Good Morning to All,' which evolved into the pre-candle-blowout soundtrack we all know so well. Procell recently discovered the manuscript along with other papers and compositions by Hill, a native of the area. They were donated in the '50s by a local philanthro pist but almost immediately lost when they weren't archived properly. The library said it will digitize the Hill materials in the coming months. The manuscript's discovery is not expected to have an impact on the ongoing debate over the 'Happy Birthday' song copyright, which earns about $2 million a year in royalties for its disputed owner, Warner/ Chappell Music. A class-action lawsuit was filed in 2013 after the publisher billed filmmaker Jennifer Nelson $1,500 to use the song in her 'Happy Birthday' documentary. Another plaintiff, director Robert Siegel, said he paid $3,000 to use the song in his indie film Big Fan. Some background: The Hill sisters sold their rights to the song to the Clayton F. Summy Company in 1893 - the same year it was written - in exchange for 10 percent of retail sales. Over time, the tune and lyrics for 'Good Morning' evolved into the song that it is today. Its 'Happy Birthday' lyrics appeared in a 1924 songbook and the piano parts were published in 1935 - which is when Warner/Chappell argues it began its 95 years of protection under copyright law. Decades later the song's copyright was held by Birch Tree Group Limited, which was purchased by Warner/ Chappell for $15 million in 1988. 'Happy Birthday' will remain under copyright until 2030 unless a court decides it belongs to the public domain. Foto: Flickr Creative Commons. Onderzoekers hebben een lek gevonden in een slimme koelkast van Samsung. De koelkast gebruikt een beveiligde ssl-verbinding om gegevens uit een Google-kalender binnen te halen en weer te geven op een scherm. Het gebruikte ssl-certificaat wordt echter niet geverifieerd. Op deze manier kan een aanvaller met een nepcertificaat gegevens binnenhalen. Samsung heeft laten weten het probleem zo snel mogelijk te onderzoeken. Bron: www.beveiligingsnieuws.nl Eerder dit jaar werd het derde ENUME RATE Core Survey uitgevoerd. Onlangs is het rapport met de uitkomsten van dit onderzoek gepubliceerd. Het Core Survey biedt, net als voorgaande edities, inzicht in actuele trends in digitalisering in Europa. Het Survey Report on Digitisation in European Cultural Heritage Institutions 2015, opgesteld door Gerhard Jan Nauta en Wietske van den Heuvel (DEN) namens Europeana, presenteert de resultaten van het derde ENUMERATE Core Survey dat afgelopen voorjaar plaatsvond. Core Survey 3 is het resultaat van een onderzoek dat is uitgevoerd door het ENUMERATE-Team, als onderdeel van het grotere project Europeana v3.0. Zo'n 1000 organisaties uit 31 verschillende Europese landen hebben deelgenomen aan het onderzoek. Highlights Een aantal highlights uit het rapport: 84% van de respondenten heeft inmiddels een digitale collectie. De meeste instituten hebben een rijke mix aan erfgoedmateriaal; 41% van de instituten heeft een digitaliseringsplan (was 36% in 2013); Bron: www.den.nl I illlll Lost 'Happy Birthday to you' manuscript found in Kentucky's University library (as debate over song's copyright drags on). Copyright debate Bron: www.billboard.com nummer 8 201 5 9

Archievenblad | 2015 | | pagina 9