Colofon Van de redactie Onvergankelijkheid Citaat van de maand 'Maar doodslaan deed hij niet, want tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren, en ook weemoedigheid, die niemand kan verklaren, en die des avonds komt, wanneer men slapen gaat.' Dit najaar is 'Tussen Droom Daad' het thema van de Maand van de Geschiedenis in oktober. Archief- en erfgoedinstellingen zijn uitgenodigd om bij het thema aan te sluiten met een debat, workshop, lezing, voorstelling of rondleiding. Bij Elsschot is de invulling van het thema helder: het om zeep brengen van je echtgenote. Maar hoe zit dat bij de instellingen? Een greep uit het aanbod. Het Westfries Archief: 'Een droom is niet gemakkelijk te verwezenlijken. De lezing en rondleiding gaan over dromen en daden van Westfriese wereldreizigers. Zoals die van Jan Mayen die voer voor de Noordse Compagnie, op zoek naar walvissen.' Stichting Oneindig Noord-Holland: 'Verschillende dromen hebben geleid tot daden die vervolgens hebben bijgedragen aan de wereld zoals we die nu kennen: een product, beweging, ontmoeting, gebouw, politiek systeem of kunstwerk. Wat is er nodig om van een droom een daad te maken?' Museum Spakenburg organiseert al vanaf begin juni een tentoonstelling over emigratie met Tussen Droom Daad als thema. Dromen doen we allemaal en de mens wordt gedreven door een verlangen naar het 'betere'. Dromen en daden staan soms tegenover elkaar, maar vaker is de daad de verwezenlijking van een droom. Nijmegen kent een filmcompetitie tijdens de Maand van de Geschiedenis. Volgens de organisatie weten Nijmegenaren wel raad met het thema: 'Zij laten zich niet afschrikken door regels of obstakels en gaan zelf praktisch aan de slag als het gaat om ondernemer schap, innovatie, projecten over duurzaamheid, ecologische woningen, sociale projecten in stad en buurt, hulp aan vluchtelingen, de Derde Wereld, andere vormen van zorg en onderwijs, een ruileconomie, de eigen stadshistorie, veiligheid...' Ongetwijfeld gaat de Maand velen bekoren, al tonen de aankondigingen zich weinig onvergankelijk. Maar ach, dat is natuurlijk alleen een kunstzinnig, geen praktisch bezwaar. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren.' Deze zin van de Vlaamse auteur Willem Elsschot (1882-1960) is dit voorjaar verkozen tot mooiste 'Onvergankelijke Zin' uit de Nederlandse literatuur. De verkiezing werd georganiseerd door de faculteit Cultuurwetenschappen van de Open Universiteit. De zin komt uit het gedicht Het Huwelijk, waarin de mannelijke persoon overweegt om zijn verouderde echtgenote te vermoorden: RHC Groninger Archieven: 'Een kleine greep uit de activiteiten die tijdens de Dag van de Geschiedenis voorbij zullen komen: bezoekers kunnen verschillende lezingen over uiteenlopende historische onderwerpen bijwonen. Er zijn muziekoptredens, theater en de Groninger geschiedenisquiz ontbreekt ook dit jaar niet. Op de boeken- en informatie markt kunnen geïnteresseerden terecht voor oude en nieuwe boeken over de Groninger geschiedenis en cultuur.' Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Femke Dijkhuis, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Roland Bisscheroux, Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Erik Kraai, Sandy Marijnissen, Noor Schreuder, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz MediaNova B.V. Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin november 2015. 'Een droom die werkelijkheid wordt, vervloeit als water tussen de vingers.' Willem Elsschot 4 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 4