'Ik ben altijd met muziek bezig geweest. Al vanaf ongeveer 10 jaar oud was ik fan van de Beatles, veel meer dan van de Stones. Ik volgde de hele popscene uit die tijd: Kinks, Outsiders, noem ze maar op. Ik weet daar nog steeds tamelijk veel van en kan heel veel liedjes al bij de eerste tonen herkennen. Onder invloed van vrienden werden mijn voorkeuren aangevuld met jazz en zeker ook met klassieke muziek. Barokmuziek heeft wel enige voorkeur, maar ook een componist als Anton Bruckner heeft, vind ik, fascinerende muziek gemaakt. Zeker als je bedenkt hoe zo'n streng katholiek en conservatief Oostenrijks boerenman netje, met allerlei psychische handicaps, in staat was om zulke voor die tijd vernieuwde symfonieën te schrijven. Heel bijzonder.' 'Zo rond mijn 25e pakte ik het tekenen en schilderen op. Ik was daar tot dan toe nooit echt mee bezig geweest, maar ineens wilde ik het onder de knie krijgen. Ik ging fotoportretten van filmsterren uit boeken natekenen en in olieverf klassieke meesters kopiëren. Met name portretten lagen me goed en daar ben ik me dus, zonder lessen te volgen, op gaan toeleggen. Op uitnodiging van de toenmalige algemene rijksarchivaris Ribberink heb ik zijn voorganger J.L. van der Gouw geportretteerd. Dat portret hing in de Archiefschool, nu ergens in het Nationaal Archief, maar helaas hebben de donkere kleuren zich niet goed gehouden. Ook 'klussen' kun je wel een hobby noemen. Ik ben redelijk handig en heb heel veel van mijn vader geleerd, die ook een echte 'klussert' was. Maar ik doe het natuurlijk niet dagelijks, dus als ik bij een dochter een badkamer, keuken of wc verbouw moet ik er eerst wel goed over nadenken hoe ik dat het beste kan aanpakken. Over ruim anderhalf jaar word ik 64. Ik ben van plan dan met pensioen te gaan. Mijn vrouw gaat rondom die tijd ook met pensioen en dan willen we samen leuke dingen gaan doen. Veel reizen staat daarbij hoog op het verlanglijstje. Want zoals de oude testamenten in onze archieven duidelijk aangeven: je weet nooit hoeveel tijd je nog gegeven is. En misschien ga ik nog promo veren. Je weet maar nooit...' 'Daarnaast houd ik ook vrij vrolijke lezingen over de geschiedenis van het verkeer en vervoer in Drenthe.' Wat doe je graag in je vrije tijd? Heb je nog andere hobby's? Jarenlang heb ik als hobby een oude Fiat 500 gehad, waarmee ik ook rally's in het buitenland en in Nederland reed, maar die heb ik vorig jaar verkocht. Hij had te vaak mankementen en ik had geen tijd en ook onvoldoende kennis om er veel aan te sleutelen. Belangrijk in mijn leven, ook als hobby, was mijn lidmaatschap van de serviceclubs Round Table en Kiwanis. Toen wij in 1985 van Groningen naar Assen verhuisden, kenden we daar niemand. Dus was het fijn dat ik door Frank Keverling Buisman als zijn opvolger werd geïntroduceerd bij de Round Table Assen. Voor wie het niet kent: dit is een serviceclub, vergelijkbaar met de Rotary, voor mensen tot 40 jaar met verschillende achtergronden en beroepen. Zo leerden we heel snel veel (leuke) mensen in Assen kennen. Naast het inzamelen van geld voor goede doelen was het toch ook een beetje de studentenclub waarvan ik nooit lid was geweest. Maar met 40 jaar moest ik de Round Table verlaten en werd ik gevraagd voor een andere serviceclub in Assen, de Kiwanis. Daaraan is geen leeftijdsgrens gebonden. Een heel andere club, wat minder saamhorigheid, maar wel nog steeds mooie feesten. Veel van die feesten heb ik zelf, samen met een paar Kiwanis-vrienden, georganiseerd. Kiwanis initieert verschil lende fundraisingprojecten. Belangrijk zijn en blijven de contacten met allerlei mensen uit Assen waarmee ik anders waarschijnlijk nooit in aanraking zou zijn gekomen. Mede door de Round Table en Kiwanis staan Edi en ik met twee benen in de Asser samenle ving en komt het al lang niet meer in ons op om ooit naar Groningen terug te gaan.' Jan Bos in de nieuwe Digiiounge van het Drents Archief. Wat wil je tot slot nog kwijt? 'Na alle vernieuwingen, maar ook daarvoor al, is het Drents Archief voor mij een prachtplek om te werken. Bovendien is Drenthe een mooie provincie om in te wonen. Wat de bekende zanger en tekstschrijver Daniël Lohues zingt over Drenthe, geldt ook voor mij: Hier kom ik weg, veur mien hiele leben Ben 'k met dizze horizon verweben Hier kom ik weg, hier stiet ons huus Bliekbar kom ik daor altied weer terecht Hier kom ik weg Fransien Smeets redacteur Archievenblad en beheerder archieven en collecties Erfgoedcluster Weert. nummer 8 201 5 45

Archievenblad | 2015 | | pagina 45