Toen ik de studie weer had opgepakt, kwam het moment dat mijn broer, vijf jaar jonger, ook in Groningen ging studeren. Mijn vader vond het toen tijd ons maar eens uit het nest te duwen en kocht een flatje in het Groningse centrum. Vanaf toen woonde ik dus met mijn 'broertje' in de stad en heb daar de laatste twee jaar van mijn studie volbracht. Het onderwerp van mijn doctoraal scriptie, toen had je nog geen bachelors en masters, was Drents. Namelijk het begin van de werklieden en arbeidersemancipatie in Drenthe van 1870 tot 1894. De belangstelling voor Drenthe en het gevoel van verbondenheid met die provincie werd toen al steeds sterker. In het laatste studiejaar was ook bekend dat ik bij het rijksarchief in Drenthe mijn stage voor de hogere archiefoplei ding in Den Haag zou gaan lopen.' 'Bij de keuze van mijn beroep heeft mijn vrouw Edi een belang rijke rol gespeeld. Ik ontmoette haar in 1980 in het bestuur van de vereniging van eigenaren van de flat in Groningen die onze vader voor mijn broer en mij had gekocht. Zij had medicijnen gestudeerd en werkte al als schoolarts in Noord-Drenthe. We zaten samen in het bestuur van de flatvereniging en van het een kwam het ander. Toen ik rond 1980 aan het einde van mijn studie was, dook de onvermijdelijke vraag op: wat nu? Leraar worden had gekund. Tijdens mijn studie had ik daarvoor de benodigde vakken gevolgd en ook les gegeven, maar het leek me leuker om meer direct iets met geschiedenis te doen. Zoals bij een archief en dus meldde ik me bij de Rijksarchiefschool in Den Haag. Ik kreeg een stageplek bij mijn voorkeursarchief: het rijksarchief in Drenthe. Frank Keverling Buisman was daar toen waarnemend directeur en Paul Brood chartermeester. Van hen kreeg ik tijdens de stage de nodige begeleiding en slaagde ik voor het diploma hoger archiefambtenaar. Helaas was er toen nog geen baan voor mij. Na nog ruim twee jaar als fulltime vrijwilliger te hebben gewerkt, kwam ik op 1 december 1984 in dienst als hoofd afdeling Inventarisatie.' 'Na het vertrek van Frank Keverling Buisman was Paul Brood nog kort rijksarchivaris en vanaf 1989 werd dat Willem Goelema. Na het vertrek van het hoofd Externe Dienstverlening begin jaren 90 besloten we geen nieuw hoofd Externe Dienstverlening aan te trekken, maar één afdeling Publiek te creëren, waarvan ik het hoofd werd. Het was de tijd van verzakelijking en het Drents Archief was een van de eerste archieven met ondernemings plannen, tijdregistratie en benchmarking. Met mijn studie geschiedenis deed ik intussen niet heel veel meer. Ik was eigenlijk fulltime manager geworden. Of, zoals ik zelf altijd zei: ik hield andere mensen aan het werk. Dat werd nog erger toen Willem Goelema omstreeks 1997 naar het rijksarchief in Groningen vertrok en zijn vacature een paar jaar lang niet werd ingevuld. Er brak voor mij een moeilijke tijd aan, waarin ik naast m'n eigen werk deels ook dat van de directeur moest doen. Ondanks ondersteuning door Douwe de Vries, toen rijksarchivaris in Fryslan, werd ik zwaar overbelast. Twee maanden nadat Douwe Huizing in november 2000 als nieuwe directeur aantrad, stortte ik volledig in. Burn-out. Ik kon nog wel doorgaan, maar ik kon niet meer stoppen. Niet slapen, ik moest continu bezig zijn, waardoor ik extra vermoeid raakte en het probleem alleen maar verergerde. Ik had bovendien veel last van hyperventilatie en paniekgevoelens. Het heeft driekwart jaar geduurd voordat ik langzaam weer kon beginnen. Ook daarna zijn er nog korte periodes van terugval geweest. Je leert er wel van, maar eigenlijk altijd te laat. Eigenlijk had ik beter een aantal uren kunnen blijven werken in plaats van fulltime thuis te blijven, maar dat is achteraf praten. Met de komst van Douwe Huizing ging het roer nog eens om. Het Drents Archief richtte zich voortaan veel meer op publieksbereik, conform het nieuwe overheidsbeleid ten aanzien van archieven. Ongekende zaken als marketing deden in het archief hun intrede. Ik zat in de werkgroep die de in archiefland niet zelden gebruikte doelgroepsegmentering 'snackers/ondiepe gravers/diepgravers/ educatoren' heeft bedacht en uitgewerkt. Erg leuk en leerzaam! nog maar weinig mensen een goed fototoestel. Vervolgens had ik weer een week vrij om alle bestelde foto's af te drukken. Daar vroeg ik een paar dubbeltjes per foto voor, waardoor ik ook nog een leuke bijverdienste had! Uiteindelijk heb ik zelfs een oorkonde gekregen omdat ik zoveel had bijgedragen aan het moreel van het bataljon! Ik moet hem nog ergens hebben... Hoe ben je tot de beslissing gekomen om archivaris te worden? Publieksactiviteit in het archief: oud-Drents 'knieperties' bakken. Hoe verliep je verdere carrière? Ludiek moment tijdens een Kiwanis-feestje. nummer 8 201 5 43

Archievenblad | 2015 | | pagina 43