i, Burgerlijke Stand Tussen mijn eerste en tweede studiejaar ging ik in militaire dienst (1973-1974), dat moest toen nog. Ik had nog geprobeerd om op mijn niet zo sterke rug te worden afgekeurd, maar dat mislukte helaas. Achteraf misschien niet eens zo erg. Je verliest, zou je kunnen zeggen, anderhalf jaar, maar je leert ook het een en ander over hoe het leven in elkaar steekt. Als studentje uit een toch wel keurig gezin kwam ik, toevallig in Assen, in een compagnie bouwvakkers terecht: het 43e Pantserinfanterie- bataljon. Dat was eerst wel even een cultuurschok, maar ik paste me vrij snel aan. Ik werd zelfs een soort vertrouwenspersoon voor jongens die met problemen zaten, vaak in de relationele sfeer. Daar had ik eigenlijk totaal geen verstand van, maar toch Jan B, Met dochter Pauline en de geliefde Fiat 500 tijdens de intocht van Sinterklaas in Assen. Na de middelbare school ging je geschiedenis studeren? 'Ja, aan de Rijksuniversiteit Groningen. In m'n studietijd was ik denk ik een tamelijk brave student. Ik deed goed mijn best en dat verliep ook altijd prima. Ik heb maar één keer een onvol doende op een tentamen gehad. Het was in die tijd zeer ongebruikelijk om lid te worden van een studentenvereniging. Dat was eigenlijk not done dus dat heb ik ook nooit gedaan. Achteraf gezien wel jammer, want ik heb daardoor nauwelijks contacten uit mijn studietijd overgehouden. Mijn vrouw heeft nog steeds haar jaarclub. Ik bleef bovendien om praktische redenen thuis wonen: Haren-Groningen is immers maar vijf kilometer, dus was het onzin om in de stad op kamers te gaan. Skiën met archiefcollega's in Winterberg. hielp ik die jongens op de een of andere manier. Op slinkse wijze wist ik me te onttrekken aan zware marsen en ander fysiek belastend werk, en werd onofficieel schrijver op de administratie omdat ik zo snel kon typen. Daarnaast wist ik me te profileren als bataljonsfotograaf, ook een niet-bestaande functie. Ik was toen net met m'n fotografiehobby begonnen, had een goed toestel en ontwikkel- en afdrukappa ratuur gekocht, en ging mee op oefeningen in Duitsland. Na een oefening kreeg ik een week verlof om de gemaakte foto's thuis af te drukken en die konden de jongens dan nabestellen. Toen hadden Naam: Geboren Opleiding: studie Geschiedenis, Rijksuniversiteit Groningen; Hogere Archiefopleiding senior beleidsmedewerker, rijksarchivaris en gemeente archivaris van Assen, Drents Archief Hobby's: fotografie, tekenen en schilderen, (kunst- en architectuurgeschie denis, muziek luisteren, klussen, films en (Engelse) detectives Bijzondere act bij de Round Table (Jan staat als tweede van links). Verkleed voor een maffiafeest. 42 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 42