PvtnHffrl 'Het is een prachtplek om te werken' In gesprek met Jan Bos ij p Mi' I r Ef C Hij werd geboren in Zuid-Holland maar is eigenlijk een echte Drent. Zijn ouders kwamen uit Drenthe en zelf woont hij er al decennia met veel plezier. Bij het Drents Archief biedt Jan Bos dagelijks archivistische uitdagingen het hoofd. Een portret. 'Mijn vader was een hts'er met een bouwkundige opleiding. De zoon van een timmerman uit Dalen. Hij was begonnen op de toenmalige Ambachtsschool, maar kon door studie hogerop komen. Zijn hele leven werkte hij bij gemeentelijke overheden. Het langst, vanaf 1954, bij de gemeente Haren. Daar werd hij directeur gemeentewerken, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, het grondbedrijf en commandant van de vrijwillige brandweer. Ook was mijn vader zeer actief in allerlei besturen in Haren, wat ertoe leidde dat hij bij zijn pensionering werd Fransien Smeets Burgerlijke Stand a 'aar Den je geooren en opgegroeiar 'Ik ben in 1953 geboren in Naaldwijk onder Den Haag, maar daar heb ik maar één jaartje gewoond. Mijn ouders waren vanuit Drenthe naar het westen verhuisd omdat er in het noorden moeilijk werk te vinden was. In die tijd was dat nog een hele stap, waarmee vooral familie en vrienden het moeilijk hadden. Een jaar na mijn geboorte verhuisden we naar het noorden, naar Haren bij Groningen. Tegenwoordig helaas vooral bekend van ProjectX. Ik ben dus in Haren opgegroeid, een mooi villadorp onder de rook van de stad Groningen. Het was en is een mooi groen dorp. Eind jaren vijftig heeft mijn vader daar een bungalow ontworpen en mede eigenhandig gebouwd.' A De tienjarige jan met zijn broertje. Jan als baby (foto's privéarchief). Je ouders kwamen uit Drenthe. In hoeverre heeft dat jou gevormd? 'Klopt. Mijn ouders waren Drenten en mijn hele familie woonde in Drenthe. Ik ben geen geboren Drent, maar zeker wel qua opvoeding en oriëntatie. In mijn jeugd heb ik altijd veel bij ooms en tantes gelogeerd. Mijn ouders voedden mijn broer en mij Nederlandstalig op, maar doordat ze onderling Drents spraken heb ik de taal toch opgepikt. Ik kan me dus goed redden in het Drents, zowel om te spreken als om te verstaan.' Uit wat voor gezin ben je afkomstig? Hoe kun je je ouders typeren? 40 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 40