Agenda Studiedag 29 oktober 2015 Archieven en open data: en nu? Samen met Archief 2020 organiseert het Nationaal Archief op donderdagmiddag 29 oktober een studiemiddag over open data en archieven. Sinds 18 juli 2015 zijn er nieuwe regels voor het hergebruik van overheidsinformatie. Dat heeft ook gevolgen voor archiefinstellingen en hun dienstverlening. De studiemiddag 'Archieven en open data - en nu?' is interessant voor iedereen die meer wil weten over hergebruik van overheids informatie in de praktijk. Exposities De Fransman Marc Riboud maakte in 1953 een bekende foto van een schilder die op grote hoogte balancerend de Eiffeltoren aan het schilderen was. Met zijn ene hand houdt de man de kwast vast, met zijn andere hand een deel van de stalen constructie. Een toevalstreffer, zo blijkt, want Riboud stond zelf op een wenteltrap en had amper ruimte om te fotograferen. Het museum belicht daarvoor de werkwijze van beroemde journalistieke fotografen, in de periode voordat digitale fotografie haar intrede deed. Fotografen maakten eerst 'contactvellen' met de geschoten beelden, en kozen daarna 'die ene iconische foto'. De tentoonstelling bevat zestig contact- vellen en de uiteindelijk gekozen foto's die fotografen van het beroemde agentschap Magnum maakten van markante historische gebeurtenissen, van de Tweede Wereldoorlog en de Praagse Lente tot de Balkanoorlog en het conflict in het Midden-Oosten. Door de contactvellen zien bezoekers welke andere foto's waren genomen buiten dat ene iconische beeld, van foutjes en mislukkingen tot toevalstreffers. Tot 29 november 2015 P.C. Hooft, Prins der Poëten Met zijn sprankelende liefdespoëzie wist hij in zijn jonge jaren menig meisjeshart sneller te laten kloppen. Het kan nog spannender. In een ware darkroom kan de bezoeker zich op de tentoonstelling onderdompelen in zijn erotische poëzie. De eerste P.C. Hooft-prijs werd in 1947 toegekend. Sindsdien heeft deze meest De studiedag richt zich op archivarissen, informatiespecialisten en beleidsmakers die meer willen weten over open data, en werkzaam zijn in de publieke sector. Locatie: Congrescentrum La Vie, Lange Viestraat 351, Utrecht Tijd: 12.45-17.00 Kosten: gratis Aanmelden: SecretariaatBedrijfsvoering@ nationaalarchief.nl Tot 9 december 2015 Magnum Contact Sheets Fotografiemuseum Foam in Amsterdam laat in Magnum Contact Sheets zien hoe dit soort bekende beelden zijn ontstaan. Magnum Contact Sheets toont de magie rond het allesomvattende 'beslissende moment' en het ontstaan van iconische beelden. Op de foto: Ernesto 'Che' Guevara in Havana, Cuba, 1963 (©Rene BurriMagnum Photos). Locatie: Foam Fotografiemuseum, Keizersgracht 609, Amsterdam Info: www.foam.org In het Muiderslot is de tentoonstelling P.C. Hooft, Prins der Poëten. De man, de prijs, de straat te zien. Door de eeuwen heen is de naam van Pieter Corneliszoon Hooft (1581-1647) nauw verbonden met roemrijke vaderlandse literatuur. In 1825 zorgde zijn faam als beroemdste bewoner er zelfs voor dat het Muiderslot behouden bleef van de sloop. Hoe anders is dit nu. In een onalledaagse biografische tentoonstelling belicht het Muiderslot drie kanten van dit icoon: de man, de prijs en de straat. Beeldhouwer Frits Sieger met buste van PC. Hooft, 22 maart 1947 (foto Ben van Meerendonk AHF, coll. IISG). prestigieuze oeuvreprijs voor schrijvers in het Nederlandse taalgebied een roerige geschiedenis doorgemaakt. In de Slotkapel wordt deze geschiedenis en het aanzien van de prijs uitgebreid toegelicht. Tot 1987 werd de prijs zelfs menig keer op het Muiderslot uitgereikt. Locatie: Muiderslot, Herengracht 1, 1398 AA Muiden Info: www.muiderslot.nl 26 november 2015 - 3 april 2016 De koloniale oorlog 1945-1949 Gewenst en ongewenst beeld Recent laaien de discussies op over het door Nederlandse militairen gepleegde geweld tijdens de dekolonisatie-oorlog in Nederlands-Indië. Waardoor bleef het extreme geweld - van beide kanten - zo lang onbekend bij het grote publiek? Een van de oorzaken is de gemanipu leerde beeldvorming in de Nederlandse pers. Verzetsmuseum Amsterdam zet in de tentoonstelling De koloniale oorlog 1945-1949. Gewenst en ongewenst beeld op een rijtje welke beelden de bevolking destijds wel en doelbewust niet te zien kreeg. Locatie: Verzetsmuseum Amsterdam, Plantage Kerklaan 61 Info: www.verzetsmuseum.org Beeld dat in Nederland niet wordt getoond: soldaten van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL) bij gevangengenomen, gewonde en gesneuvelde Indonesische militairen. Malang, Oost-Java, eind juli 1947 (legerfotograaf onbekend, DLC, Nationaal Archief, Den Haag). nummer 8 201 5 39

Archievenblad | 2015 | | pagina 39