Chronologisch Van der Lem vertelt in acht beknopte hoofdstukken de aanloop naar, het verloop van en de resultaten van de Opstand. Van der Lem stelt dat de Opstand een conflict was dat gedurende zijn verloop telkens is terug te voeren op een van drie hoofd redenen: de strijd om vrijheid van godsdienst en geweten, het recht op zelfbeschikking en het recht op medezeggenschap. Na de eerste hoofdstukken over het begin van het verzet tegen de autocratische regeerstijl van Filips II volgt de komst van Alva, die wanneer je Van der Lems boek leest misschien wel het meest bepalend was bij het Nederlands verzet tegen de Spaanse vorst. Toen bleek dat de Nederlandse adel voor hun grieven geen redelijkheid van Filips' kant hoefden te verwachten - en hij ook niet schroomde de hoogste edelen met hun hoofd op het hakblok te leggen - was er nog maar één optie: tot het uiterste verzetten. Van der Lem laat zien dat het verschil binnen de Habsburgse Nederlanden niet zozeer lag tussen bijvoorbeeld enerzijds Friesland en Groningen en anderzijds Henegouwen en Namen, maar juist tussen de aan de zeekant gelegen verstedelijkte gewesten (zoals Holland, Vlaanderen en Brabant) en de landinwaarts gelegen perifere gewesten aan de andere kant. in Hf Nederlanden ri+H Burgeroorlog Toevalligheden Het is duidelijk dat het verhaal van de Opstand niet verteld kan worden zonder ook te wijzen op de veelvuldige toevallige omstandigheden. De strijd had op verschillende momenten zomaar een andere wending kunnen krijgen. Niet dat het zo zinvol is om what-if-geschiedenis te bedrijven, maar wel om altijd in het achterhoofd te houden dat de Opstand in de eerste plaats geen oorlog tussen Nederland en Spanje was. Het was een zeer gecompliceerd conflict waarbij de buren in de Nederlanden elkaar vaker naar het leven stonden, dan dat ze eensgezind de 'buitenlandse' Spanjaard tegemoet traden. Een boodschap die Van der Lem uitstekend overbrengt. Anton van der Lem, De Opstand in de Nederlanden 1568-1648. De Tachtigjarige Oorlog in woord en beeld Uitgeverij Vantilt (Nijmegen, 2014), ISBN 978-94-6004-192-1, 252 pp., 19,95. De Nederlandse Opstand, of de Tachtigjarige Oorlog zoals hij vroeger genoemd werd, is misschien wel de meest belangrijke episode in onze vaderlandse geschiedenis. Cruciaal in het proces van staat- en natievorming dat al sinds de Bourgondische periode aan de gang was. Bepalend ook voor de, zo bleek later, blijvende scheiding tussen de Noordelijke en Zuidelijke gewesten van de Nederlanden. Anton van der Lem heeft de taak opgevat deze interessante maar ingewikkelde periode uit de Nederlandse geschiedenis overzichtelijk en bondig bij het grote publiek onder de aandacht te brengen. Van der Lem is conservator oude drukken bij de Universiteitsbibliotheek Leiden en zodanig als geen ander op de hoogte van de schat aan interessante documenten over de Opstand die daar bewaard worden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het boek vol zit met prachtige, weinig bekende afbeeldingen waarvan er vele afkomstig zijn uit de Leidse Universiteitsbibliotheek. l' M 1 7", j I - I I 1 l|l M ILIll..- ,'ff J(V. 'li Daarbij komt de rechtlijnige houding op godsdienstig vlak van zowel Filips II als van de calvinisten: beide groepen wilden geen godsdienstvrijheid aan andersdenkenden toestaan. De auteur schetst in een heldere stijl het verloop van de langdurige strijd en behoudt daarbij de nodige afstand tot het onderwerp. Dit maakt De Opstand in de Nederlanden een prettig leesbaar boek. Van der Lem toont aan dat de oorlog, zeker in de beginfase, meer de kenmerken had van een burgeroorlog dan een rebellie van een gehele natie tegen een 'vreemde' onderdrukker. Ook de scheiding tussen een noordelijke protestantse zone en een zuidelijke katholieke, is een gevolg van de staatkundige verdeling zoals die op militair gebied tot stand kwam, en niet een oorzaak waardoor de Nederlanden in deze twee staatjes uiteenvielen. Van der Lem is er goed in geslaagd in slechts zo'n 200 pagina's een heel compleet beeld van de Opstand te geven, met alle belangrijke spelers, oorzaken, onverwachte gevolgen en ontwikkelingen. Wouter van Dijk RHC Vecht en Venen. nummer 8 201 5 37

Archievenblad | 2015 | | pagina 37