1975-2005, in combinatie met het aanwijzen van 'hotspots': gebeurtenissen of kortlopende maatschappelijke processen die bijzondere aandacht trokken. Het doel van de trendanalyse was een betere integratie van overheids- en niet-overheidsarchieven in de Collectie Nederland. Helaas bleek al snel dat er wederom geen breed gedragen ondersteuning was vanuit de aanwezige partijen. Men wilde eigenlijk niet verder kijken dan het eigen instellings belang. Een aantal partijen had het druk genoeg met überhaupt het hoofd boven water houden. Het Nationaal Archief is na die bijeenkomst wel doorgegaan met het uitvoeren van de trendanalyse 1975-2005, met bijhorende systeemanalyse en hotspotlijst.3 Nieuwe poging 1976-20055 is geconstateerd dat de 'belangrijkste' archieven op milieugebied reeds onderdak hebben gevonden. Vier van de vijf liggen veilig in de depots van het IISG. Maar tijdens de brain stormdag bleek dat het IISG inmiddels geen archieven meer verwerft van nieuwe archiefvormers met het thema milieu. Bezuinigingen dwingen de instelling tot het maken van scherpe keuzes. Helaas staan ze daar niet alleen in. Spagaat Archief 2020 Om een vervolg te geven aan de geuite wensen tijdens de brainstormsessie wordt een projectaanvraag voorbereid bij Archief 2020, binnen de programmalijn 'Documenteren van de Samen leving'. Er is een projectgroep gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van het RKD, IISG, KDC en HUA. Hopelijk leidt juist deze 'gemengde opbouw' ditmaal wel tot commitment en een breder draagvlak. Het project zal zich allereerst richten op het verbeteren van de onderlinge samenwerking van beheerders van particuliere archieven op nationaal niveau. De ambities van de projectgroep op de lange termijn strekken verder dan dat: meer aandacht vanuit het veld én van de overheid voor (het belang van) particulier gevormd archief als volwaardig en vanzelfsprekend onderdeel van ons collectief geheugen. Noten 1 Opgenomen als bijlage bij de vergadering van het Convent op 27 februari 1992. 2 Opgesteld door de commissie Waardering en Selectie van het Nationaal Archief (Den Haag, 2007). 4 Vertegenwoordigd waren het Nationaal Archief (NA), het Stadsarchief Amsterdam (SAA), Het Nieuwe Instituut, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG), Het Utrechts Archief (HUA), het Noord-Hollands Archief (NHA), de afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam (UVA), Tresoar, het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid (IBG), het RKD-Nederlands Instituut voor Kunstge schiedenis, het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCE) en het Katholiek Documentatie Centrum (KDC). 5 Opgesteld in opdracht van het Nationaal Archief in 2010. Feestelijke overdracht van de archieven van het Humanistisch Verbond aan Het Utrechts Archief. Foto: Jan van der Klooster. duidelijk óf en hoe daar inhoud aan kan worden gegeven. Het Nationaal Archief hield eind 2011 een bijeenkomst waarin vertegenwoordigers van verschillende belanghebbenden - zoals het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen, het KDC, het Huygens Instituut en een aantal RHC's - spraken over de gevolgen van de benadering Collectie Nederland. Een gezamenlijke lijst met voor Nederland belangrijke archiefvormers zou gevormd kunnen worden: bedrijven, instellingen en individuen waarvan we als archief- en cultureel erfgoedveld vinden dat de archieven van belang zijn voor de nationale collectie. De lijst zou zelfs als basis kunnen dienen voor afspraken over verwerving. Dé manier om overzicht over deze collectie te houden was, aldus de teneur, via een uitgebreide trendanalyse. Te beginnen met de periode De vraag naar verdere emancipatie van particuliere archieven en betere afstemming in 'het veld' blijft onverminderd groot. Bij de goed bezochte bijeenkomsten van het Platform Particuliere Archieven klinkt een steeds luidere roep naar betere samenwer king tussen alle betrokken partijen op het gebied van behoud van particuliere archieven. Het idee begint post te vatten dat de Collectie Nederland alleen kan worden gevormd als dit vanuit het veld wordt ondersteund, alle programma's en visies van bovenaf ten spijt. In mei 2015 kwamen verschillende vertegenwoordigers van overheidsarchieven en categoriale instellingen bijeen voor een brainstormdag.4 Het betrof een nadere verkenning over de bereidheid samen aan een landelijk archiefbeleid te werken. Want we zéggen wel steeds dat we het allemaal zo belangrijk vinden, maar waarom doén we dan niets? Tijdens de brainstormdag bleek de behoefte aan een regiefunctie: om te weten wat er mist moet eerst duidelijk zijn wat er wel is. Waar blijven nationale sportarchieven, nu het NA zich meer en meer beperkt tot archieven van 'de macht'? En hoe duurzaam zijn de gemaakte afspraken uit het verleden? In de Trendanalyse Milieu Een ander onderwerp dat naar voren kwam tijdens de brain stormdag, is dat steeds meer handelingen van nationaal belang niet meer alleen door de overheid worden uitgevoerd. De overheid bevindt zich in een spagaat van privatisering en afstoting van taken enerzijds, en het beschermen van de recht- en bewijszoekende burger anderzijds. De vorming van een nationale collectie lost dit niet volledig op. Er kunnen afspraken worden gemaakt over belangrijke spelers en hun archieven, maar zolang er geen sprake is van een verplichte overdracht van archiefmateriaal door private partijen blijft willekeur opspelen. Bovendien geven veel archief- beherende instellingen aan dat dwang van boven juist contra productief werkt. De overdracht van particulier archiefmateriaal is gebaat bij een goede verstandhouding en wederzijds vertrouwen. Ook daar een spagaat dus: behoefte aan dwang versus behoefte aan vrijheid en eigen invulling. 3 M.J.W. van Twist e.a., Bewaren hoe het was, volgens de principes van hoe het wordt. Systeemanalyse in verband met de selectielijst van gemeentelijke archiefbescheiden (Neder landse School voor Openbaar Bestuur, 2013). Roosje Keijser namens kopgroep project 'Particuliere archieven op de kaart'. nummer 8 201 5 33

Archievenblad | 2015 | | pagina 33