Agenda en platforms Eerste middel is dat we samen met de sector de Kennis- en Innovatieagenda hebben opgesteld. Met veertien punten waarop meer kennis en innovatie nodig is, bijvoorbeeld op het vlak van e-depots, waardering en selectie, open data, big data en preservering. Het Nationaal Archief zoekt nu partners binnen en buiten de archiefsector voor de uitvoering van de agenda. De agenda moet dynamisch worden, met het liefst een jaarlijkse herziening. Maar het moet vooral de basis gaan vormen voor een continu gesprek binnen de sector. Kennismakelaar 'Kennismanagement binnen instellingen verdient bijvoorbeeld meer aandacht: hoe sturen we intern op de aanwezigheid van bepaalde kennis? Geven we medewerkers de ruimte om nieuwe kennis te ontwikkelen? Stellen we prioriteiten in kennisontwikkeling? Daar gaan we mee aan de slag. Ook krijgt het Nationaal Archief een makelaarsfunctie.' Natasja Pels is de eerste kennismakelaar van het Nationaal Archief. Wat haar opviel tijdens de gesprekken in het land? Pels: 'Dat er zo ontzettend veel gebeurt binnen de sector. De toegevoegde waarde van het kennisnetwerk is dat te verbinden met elkaar. Grote stadsarchieven bijvoorbeeld, hebben veel kennis in huis en dat geldt ook voor de middel grote instellingen. Terwijl kleinere archieven - die met dezelfde digitale omslag kampen - vaker aangaven dat ze te weinig capaciteit hebben om te kunnen bijdragen, maar wel graag willen meedoen in kennisdeling. Daar is dus dat netwerk voor.' Praktische hulpmiddelen 'We staan allemaal voor dezelfde uitdaging' (Anne Reitsma Fotografie). en de verbindende werking die uitgaat van cofinanciering. Die kennis en ervaring nemen we mee in de nieuwe kennisfunctie. Bedoeling is niet zozeer dat het Nationaal Archief zelf een soort kenniscentrum wordt. Het gaat erom dat alle archiefinstellingen deel uitmaken van een landelijk kennisnetwerk, met het Nationaal Archief in een verbindende rol. Je zou het motto van de Nationale Politie ook voor het Nationaal Archief kunnen gebruiken: waakzaam en dienstbaar, voor de hele archiefsector.' Die kennisfunctie vervullen, hoe gaat het Nationaal Archief dat doen? Van der Kuijl: 'Belangrijk is dat er concrete middelen zijn waarmee niet alleen de aanwezige kennis, maar ook de kennisbehoeften in kaart kunnen worden gebracht. Zodat je vervolgens samen kennis kunt (door)ontwikkelen en toepassen. Die middelen, daar zijn wij de aanjager van. Tweede middel waar we aan werken, is een kennisnetwerk. Samen met Archief 2020 werken we daarom aan de inrichting van verschillende online kennisplatforms. Op thema, zodat mensen kennis en best practices kunnen uitwisselen en de samenwerking kunnen zoeken. Begin 2016 moeten de eerste platforms klaar zijn. Van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed hebben we overigens geleerd dat alleen online niet genoeg is. Daarom verbinden we aan de platforms ook sessies waarbij kenniswerkers elkaar kunnen ontmoeten. In het kennisnetwerk zoeken we verbinding met de wetenschap en met gespecialiseerde instituten, zoals als het NIOD en Beeld en Geluid. En mogelijk ook met marktpartijen.' Ook de kennisfunctie binnen het veld én van het Nationaal Archief zelf wordt versterkt, aldus Van der Kuijl. Pels: 'Het maakt archiefvormers en -beheerders niet uit waar de kennis zit, zolang ze er maar over kunnen beschikken. Als makelaar bemiddel ik tussen kennisvraag en -aanbod. Dit betekent dat ik kijk waar de gevraagde kennis zit, mensen met elkaar in contact breng en samenwerking faciliteer. Het Nationaal Archief richt zich daarnaast op zijn rol om generieke middelen ter beschikking te stellen. Een voorbeeld is de handreiking Belangen in Balans, over waardering en selectie in de digitale wereld. Instellingen kunnen ons ook direct bereiken via een online kennisloket dat dit najaar operationeel wordt. Sowieso gaan we onze kennis actiever online beschikbaar stellen. Nieuwe ontwikkelingen en vooral praktische hulpmiddelen, want dat is waar vooral de decentrale instellingen om vragen. Maar ook de vraag om aandacht voor klassieke kennisgebieden nemen we serieus, zoals bijvoorbeeld conservering. We staan allemaal voor dezelfde uitdaging. Laten we die dus vooral samen oppakken.' Wilt u meer informatie? Neem gerust contact op met Arjen van der Kuijl (arjen.van.der.kuijl@nationaalarchief.nl) of Natasja Pels (natasja.pels@nationaalarchief.nl). Archief 2020 nummer 8 201 5 27

Archievenblad | 2015 | | pagina 27