'Waakzaam en dienstbaar voor de hele archiefsector, dat is wat het Nationaal Archief wil zijn' MM r\ TZ/T-P Digitalisering vraagt om gezamenlijke kennisontwikkeling binnen de archiefsector, aldus de Archiefvisie 2011. Aan het Nationaal Archief de opdracht om samen met de sector kennisvragen in kaart te brengen en een verbindende rol te spelen in kennisontwikkeling. De resultaten tot nu toe? Een heldere Kennis- en Innovatieagenda met veertien concrete kennisvragen uit de sector. En in de steigers een aantal kennisplatforms en een kennisloket. Pioniers Arjen van der Kuijl en Natasja Pels van het Nationaal Archief zijn superenthousiast. Afwachten kan niet Van der Kuijl: 'Vroeger konden archiefinstellingen twintig jaar wachten totdat het papieren materiaal werd overgebracht. Het papieren proces was na 200 jaar behoorlijk 'uitontwikkeld'. Met digitaal materiaal ligt alles anders. Afwachten kan niet - zonder voorzorg vervliegt digitaal materiaal - en het vraagt om andere kennis en technieken. Maar het vraagt vooral om tijdige betrokkenheid van de archivaris, al bij de opzet van de informatiehuishouding bij overheden. Het is de grote verdienste van Martin Berendse - de vorige algemeen rijksarchivaris - dat hij rond 2010 het Nationaal Archief flink wakker schudde. Grondslag van onze opdracht om de kennisfunctie van de archiefsector te versterken en samen een innovatieagenda te maken en uit te voeren, is dan ook de netwerkgedachte: alleen als de sector als geheel samenwerkt in kennisdeling en Landelijk kennisnetwerk Van der Kuijl vervolgt: 'In de gesprekken met instellingen en een aantal archiefvormers vroegen we: wat verwachten jullie van het Nationaal Archief? Het Nationaal Archief is van oudsher gericht op het Rijk. Maar de kennisfunctie richt zich ook op de archieven op andere overheidsniveaus. In de gesprekken merkte ik dat het Nationaal Archief dichter bij instellingen staat dan vroeger. Wat wij nu al doen, bleek gelukkig aardig te matchen met de behoeften die zij hebben. Instellingen haalden voortdurend Archief 2020 aan als een goed initiatief. Zowel de projecten als de mate waarin wordt geluisterd naar behoeften 'Er zit enorm veel kennis in de archiefsector. Ook groeit de openheid en bereidheid om samen kennis te ontwikkelen', begint Arjen van der Kuijl, kwartiermaker Kennisfunctie van het Nationaal Archief en historicus van huis uit. 'Dat bleek wel uit de ruim veertig gesprekken met archiefinstellingen die wij voerden om de nieuwe rol van het Nationaal Archief te kunnen vormgeven. Het bleek ook uit de gezamenlijke reactie van BRAIN en KVAN op onze plannen. Die bereidheid om samen te werken en te delen is niet alleen heel mooi, maar ook hard nodig. En niet alleen omdat het in de Archiefvisie 2011 staat. De diepere drijfveer ligt in de erkenning dat archiefinstellingen op zichzelf niet groot genoeg zijn, niet voldoende kracht kunnen ontwikkelen, om de enorme digitale uitdaging aan te kunnen.' Arjen van der Kuijl (Anne Reitsma Fotografie). Natasja Pels (Anne Reitsma Fotografie). -ontwikkeling, kunnen we de digitale uitdaging aan. Overigens richten we ons niet alleen op archiefinstellingen, maar ook op archiefvormers.' 26 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 26