2014).^^^^^^HIfllH^IH^^I 2014). Bewegen m Papieren omslag m Kartonnen platten Verbrande objecten Papderen omslag w Kartonnen plalten Verbrande objecten X Kisicopnul r T Afbeelding 8. Afbeelding 9. Bewaarplek van Bewaarplek van inventarisnummer inventarisnummer 5075/8049, depot 6, 5075/3852, depot 6, Stadsarchief Amsterdam ,'M Stadsarchief Amsterdam (foto auteur, 12 mei U if (foto auteur, 26 mei De meeste kwetsbare objecten hebben een standaard liggende doosberging. Binnen de doos worden de objecten extra beschermd door een constructie van borden, een papieren omslag en een keperband (zie afbeelding 10). Aan de boven- en onderkant van de stapel objecten worden borden gelegd. Om de hele stapel met steunlagen wordt een papieren omslag gewik keld. Ten slotte wordt een keperband om dit pakket gestrikt, zodat de stapel stevig op elkaar blijft en onbeweeglijk is binnen de doos. De borden zijn net iets groter dan het grootste (en niet aange taste) blad en iets kleiner dan de standaard liggende dozen (binnenmaat standaard liggende doos: 35,6 x 23 cm.). Doordat de steunlagen kleiner zijn dan de afmetingen van de binnenkant van de doos kan de stapel een beetje bewegen. Wanneer onzorgvuldig wordt omgegaan met het hanteren van de doos, kan de stapel binnen de doos schudden. Dit geeft een risico op mechanische schade voor de fragiele randen van de objecten. Bovendien zijn de borden flexibel. Dit betekent dat ze vervormen wanneer de keperband om een stapel wordt gespannen. Om de stapel stevig bij elkaar te kunnen houden, moet de keperband strak worden gestrikt. Hierdoor vervormen de borden: de bovenste wordt bol en de onderste hol. Door de vervorming van de steunlagen komt extra druk op de randen aan de lange zijden van de objecten, juist daar waar veel objecten het meest fragiel zijn (zie afbeelding 11: een schematische weergave van de situatie waarbij de keperband is omgestrikt, waarin de risicopunten met kruisen aangegeven zijn). De randen aan de boven- en onderkant van de objecten zijn in deze berging wel goed beschermd. Binnen één doos kan een grote stapel papier liggen. Het verplaatsen van grote stapels is riskant, omdat een stapel zwaar is en moeilijk te controleren. Bovendien is het opstapelen van veel bladen een werk waar veel precisie voor nodig is. Een grote stapel neemt gemakkelijk een kromme vorm aan, zodat de stapel niet meer correct binnen de afmetingen van een doos past. Dat verhoogt de risico's voor de kwetsbare, fragiele randen van de bladen. Afbeelding 10. Schematische voorstelling dwarsdoorsnede binnenberging Afbeelding 11. Schematische voorstelling dwarsdoorsnede binnenberging standaard liggende doosbewaarplek, niet gestrikt. standaard liggende doosbewaarplek, wanneer keperband is gestrikt. nummer 8 201 5 23

Archievenblad | 2015 | | pagina 23