Nadeel van de snippers op de plank liet zien dat de portefeuilleberging ook niet geschikt is voor objecten met een aangetaste rand die naar de achterkant van de kast gekeerd staan (afbeelding 9). Deze ophoping van snippers is niet ontstaan door een vegende beweging van de verpakking bij het terugplaatsen van de portefeuille. De portefeuille behorend bij de snippers van afbeelding 8 is enkele keren van de plank opgepakt en teruggeplaatst; de positie van de snippers bleef nagenoeg hetzelfde als op de afbeelding. Ook was bij de portefeuille van afbeelding 9 de rand die naar de achterkant van de kast gekeerd stond, duidelijk ernstiger aangetast dan de onderste rand. Afbeelding 6. Portefeuilleberging in het depot, depot 6, Stadsarchief Amsterdam (foto auteur, 26 mei 2014). Het grootste nadeel van deze verpakking is dat de objecten op hun onderkant staan. Zolang de onderste rand van de objecten niet is aangetast, is dit bij de verbrande collectie geen probleem. Het niet-verbrande deel van het papier is dan sterk genoeg. In het onderzoek naar het verbrande archief zijn in het depot echter een aantal portefeuilles aangetroffen waarbij de rand van de objecten in de portefeuilles zodanig was aangetast dat ze beter op een andere manier opgeborgen kunnen worden. In die gevallen waren er, wanneer de portefeuille van de plank werd gehaald, snippers op de plank te vinden (zie afbeelding 8). Op afbeelding 7 is de onderrand van de portefeuille te zien, waarbij zichtbaar is dat ook op de aangetaste rand stukken tekst staan. Bij deze portefeuille is er door de bergingsmanier dus een groot risico op tekstverlies. Opvallend was dat het patroon Er zijn 25 portefeuilles geïnventariseerd, waarbij de onderste en/of achterste rand van de bladen te aangetast was om op deze manier opgeborgen te zijn. Afbeelding 7. Onderrand inventarisnummer 5075/8049, Stadsarchief Amsterdam (foto auteur, 12 mei 2014). 22 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 22