Verbrand, bewaard, maar hoe nu verder? Het notarieel archief van het Stadsarchief Amsterdam heeft deels te lijden onder brandschade. Dat brengt risico's voor zowel bewaring als digitalisering met zich mee. Femke Dijkhuis onderzocht de gevaren én mogelijke oplossingen. -zrïiaak Digitaliseren In het Stadsarchief Amsterdam bevindt zich het 'Archief van de notarissen ter standplaats Amsterdam' (toegangsnummer 5075), dat de periode van 1578 tot 1915 beslaat.1 In 1762, toen de documenten bewaard werden in het stadhuis (nu het Paleis op de Dam), is een gedeelte van dit archief door brand beschadigd geraakt. Volgens een notitie op de passe-partout van een tekening die van de brand gemaakt is (zie afbeelding 1), brak deze uit tussen het dak en de tweede verdieping, boven de zegelkamer waar turf lag opgeslagen.2 Vanwege de fragiele staat van het verbrande gedeelte van deze collectie zijn er nog steeds 852 inventarisnummers geblokkeerd voor het publiek (een inventarisnummer bestaat uit tenminste één bewaarplek: een portefeuille of standaard liggende doos3, met daarin meerdere bladen). Een opvallend document waarvan men weet dat het zich in dit archief bevindt, is de inventaris van de inboedel van Rembrandt van Rijn.4 Een van de documenten daaruit, aangemaakt op 5 oktober 1669 toen hij faillissement aanvroeg, is in de brand van 1762 gedeeltelijk beschadigd geraakt (zie afbeelding 2). Afbeelding 1. 'Afbeelding der Brand in 't Stadhuis van Amsterdam, s'nagt tussen den 12 en 13Oct. 1762, van tersyde te zien.Gezien van de kant van de Gasthuissteeg, nu de Paleisstraat. De Dam is rechts (coll. Stadsarchief Amsterdam, deelcollectie 10094: coll. Atlas Dreesman). Afbeelding 2. Document over de inboedel van Rembrandt. Gedoubleerd vanwege verbrandingsschade (coll. Stadsarchief Amsterdam, toegangsnr. 5075/2613). De collectie bestaat uit verbrand papier dat beschreven is met ijzergallusinkt. Het papier werd in de tijd van herkomst van lompen gemaakt, zoals destijds gebruikelijk5, hetgeen een stevig papier oplevert.6 De gehele verbrande collectie is in de jaren 70 verfilmd op microfiche. Maar omdat de beeldkwaliteit van deze microfiches te wensen overlaat, wordt gezocht naar nieuwe mogelijkheden om het archief open te stellen voor het publiek. Nu digitaliseren een steeds gangbaarder methode is om collecties toegankelijk te maken, zou dit ook uitkomst kunnen bieden voor de verbrande collectie. Digitaliseren biedt juist voor kwetsbare collecties een mogelijkheid om toegang tot informatie te verschaffen, terwijl de objecten zelf veilig opgeborgen liggen. Zo kan het digitaliseringsproces gunstig uitpakken voor een collectie. Anna Bülow, auteur van het boek Preparing collections for digitization, zegt hierover: 'However, vulnerable documents which are inherently unstable and have significant content may be good candidates for digitization to provide access while safeguarding the originals.'7 nummer 8 201 5 19

Archievenblad | 2015 | | pagina 19