Economische zaken Waardengemeenschap noemen en wie niet, maar ook aandacht schenken het verhaal waarmee hij zijn bestaan legitimeert, het verhaal dat mensen aanmoedigt en in staat stelt zich als staatsburgers te gedragen, een verhaal dat heden, verleden en toekomst met elkaar verbindt. Het verhaal dat de Republiek bij elkaar hield werd destijds overal verteld en bediscussieerd, in officiële verklaringen als de Apologie van Willem van Oranje, het Plakkaat van Verlatinghe, de Corte Vertooninghe en in boeken en talloze pamfletten. Het was het verhaal van het gerechtvaardigde verzet tegen een vorst die ontrouw was aan zijn volk, van de strijd tegen de Spaanse legers en tegen de aantasting van rechten en vrijheden. Het was het verhaal van de verdediging van die rechten en vrijheden, en dat omvatte niet alleen de verdediging van de gereformeerde religie maar ook de destijds ongebruikelijke scheiding van kerk en staat. Het was het verhaal van een historische en actuele lotsverbonden heid. De Republiek was niet allen een defensief verbond, het was ook een gemeenschap van waarden, waarden die breed werden gedeeld. Het streven naar Europese eenheid is van oudsher ook een streven geweest naar een Europese waardengemeenschap. De landen van Europa moesten zich verbinden om geweld te voorkomen, om onderlinge geschillen uit te sluiten, om te voorkomen dat er nog ooit rechtse of linkse dictaturen op hun grondgebied zouden worden gevestigd, om menselijke waardigheid, vrijheid, democratie, gelijkheid, de rechtsstaat en eerbiediging van de mensenrechten te bevorderen. En dat allemaal in een samen leving die gekenmerkt wordt door pluralisme, non-discriminatie, verdraagzaamheid, rechtvaardigheid, solidariteit en de gelijkheid van vrouwen en mannen. Aan die waardengemeenschap waren in de gesneuvelde EU-grondwet van 2004 zelfs de preambule en een afzonderlijke paragraaf gewijd. Onderzoeksgids Band 1 H *il- door de Europese Centrale Bank. Anders dan in de Republiek staat de monetaire unie in de EU onder druk. Hier wreekt zich natuurlijk dat de EU veel minder dan de Republiek een politieke unie is. Ook de EU kan geen effectieve machtsmiddelen inzetten tegen lidstaten die zich niet aan de begrotingsregels houden of anderszins niet aan hun financiële verplichtingen voldoen, maar haar problemen zijn relatief groter dan die van de Republiek. Ik durf hier geen verklaring voor te bedenken. Daarvoor zijn de economieën te verschillend en mijn kennis ervan te gering. Een factor van betekenis is ongetwijfeld de overheidsinvloed op kredietverleners en kredietverlening, die in de Republiek veel groter was dan in de EU. We komen nu als vanzelf toe aan een vergelijking van het economisch beleid van de republiek en de EU. Hoewel het terrein dat de EU bestrijkt veel breder is dan dat van een van haar voorgangers, de Europese Economische Gemeen schap, is de economie nog steeds het belangrijkste aandachts gebied. De interne markt en het vrije verkeer van arbeid, goederen, diensten en kapitaal staan centraal. Niet alleen het gemeenschappelijke financiële en monetaire beleid en het beleid op het gebied van landbouw, visserij en regionale ontwikkeling, maar ook het buitenlands beleid, het immigratiebeleid en beleid ter bevordering van een gestandaardiseerd rechtssysteem staan in feite in dienst van economische doelstellingen van de EU. In de Republiek was dat eigenlijk net zo. Economische zaken hoorden bij uitstek tot het domein van de individuele bond genoten. Zij hadden op economisch gebied geen taken gemeen schappelijk gemaakt. Maar de zorg voor de economische belangen van de bondgenoten stond in de werkzaamheden van de Staten-Generaal centraal. Bijna alles wat ze deden stond direct of indirect in verband met economische belangen, op het gebied van handel en scheepvaart, visserij, nijverheid, landbouw en veeteelt. Het was vooral om die belangen te beschermen dat ze oorlog voerden, de vrede bevorderden, verdragen sloten, consuls aanstelden, in- en uitvoerrechten hieven, de vaste wisselkoersen bewaakten, handelscompagnieën octrooi verleenden, convooi verleenden aan handelsschepen en -vloten, algemeen verbin dende regels uitvaardigden, vergunningen, vrijstellingen en ontheffingen verleenden en rechtsgeschillen beslechtten. Economische zaken komen in de gebruikelijke opsommingen van de taken van het bondgenootschap niet voor, maar er is veel voor te zeggen om de bemoeienissen van de Staten-Generaal met handel, visserij, scheepvaart, nijverheid, waterstaat en het creëren van een gemeenschappelijke interne markt, net als in de EU als een van de belangrijkste taakgebieden van het bond genootschap te definiëren. Is een statenbond ook een waardengemeenschap? Laten we de Republiek en de EU ook op dit punt eens met elkaar vergelijken. Een staat is meer dan een juridische constructie. Een staat is een imaginaire organisatie die bij elkaar wordt gehouden door doelstellingen, formele en informele regels, instrumenten, belangen, overtuigingen en een gedeeld gevoel van noodzakelijk heid. Als we staatsvormen willen begrijpen moeten we dus niet alleen vaststellen hoe de staat of statenbond is ingericht, hoe hij geacht wordt te werken en hoe hij werkt, wie zich burgers mogen Instrumenten van de macht De Staten-Generaal en hun archieven 1576-1796 Theo Thomassen Huygens ing Onderzoeksgids huijgens nummer 8 201 5 17

Archievenblad | 2015 | | pagina 17