ze een keten van vestingsteden aan de buitengrenzen en gebruikte ze haar vloot om handelsschepen te konvooieren. Het beleid in oorlog en vrede was door de bondgenoten toever trouwd aan de Staten-Generaal. Zij hadden ook het opperbestuur van de buitenlandse betrekkingen: zonder diplomatie konden oorlogen niet worden gevoerd en vrede gehandhaafd. Vanaf het begin van de Opstand stuurden de Staten-Generaal gezanten naar het buitenland. Ze onderhielden diplomatieke contacten met alle vorsten met wie ze geen oorlog voerden. In Europese conflicten waar ze zelf niet bij waren betrokken, traden ze vaak op als bemiddelaar. De EU heeft heel andere wortels. Zij was van oorsprong een economische gemeenschap. Pas bij het Verdrag van Maastricht in 1992, toen de Europese Unie werd opgericht, werd het taakgebied uitgebreid naar andere beleidsterreinen dan kolen en staal, economie en kernenergie. Sindsdien is men ook gaan streven naar een gezamenlijk defensiebeleid. De vorming van een eigen defensiemacht staat sinds 2013 op de agenda, maar de aankoop van militair materieel wordt nog niet onderling afgestemd. Veel druk staat ook niet op de ketel: de militaire verdediging van de meeste lidstaten van de EU wordt gegarandeerd door de NAVO. Militaire bevoegdheden zijn binnen de EU een nationale aangelegenheid gebleven. Lidstaten kunnen op vrijwillige basis civiele en militaire middelen ter beschikking van de EU stellen voor gemeenschap pelijke operaties. Operatie Atalanta, die als doel heeft de piraterij voor de Somalische kust te stoppen, is het eerste voorbeeld van een gezamenlijke militaire operatie op zee. Maar dat hiermee de nummer 8 201 5 15

Archievenblad | 2015 | | pagina 15