Staten-Generaal en Europese Unie Op 25 juni 2015 vond in de Rooksalon van de Tweede Kamer het symposium 'De Staten-Generaal op papier en in de praktijk, 1576-2015' plaats. Bij die gelegenheid werd ook het boek Instrumenten van de macht. De archieven van de Staten-Generaal 1576-1796 gepresenteerd, de handelseditie van het proefschrift van prof. dr. Theo Thomassen. In dit artikel de integrale versie van de door Thomassen gehouden lezing. In het navolgende zal ik de staatsstructuur van de Republiek vergelijken met die van de Europese Unie en uit die vergelijking lessen proberen te trekken. Ik kan u alvast wel verklappen dat de oude Staten-Generaal het op de meeste fronten van de Europese Unie gaat winnen. Statenbond De samenwerking in een statenbond heeft een intergouvernemen teel karakter. Ze is aangegaan door soevereine staten die zich in de besluitvorming niet door de andere staten willen laten binden en dus op basis van consensus besluiten nemen. Dat geldt zeker voor besluiten die betrekking hebben op de manier waarop ze samen werken: die moeten door alle lidstaten worden geratificeerd. Afgevaardigden van hun regeringen naar de organen van het samenwerkingsverband of gekozen vertegenwoordigingen daarin, hebben in principe uitsluitend adviserende of uitvoerende functies. Maar: de samenwerking in een statenbond heeft ook een supranationaal karakter. Om een beetje besluitvaardig te kunnen opereren en de uitvoering van de besluiten mogelijk te maken, heeft een statenbond ook supranationale organen. Die staan boven hun nationale regeringen en beslissen op basis van een door die regeringen verstrekt mandaat vaak met een gekwalificeerde of zelfs een gewone meerderheid. Voorbeelden zijn de Raad van State en de Generaliteitsrekenkamer als organen van de centrale regering van de Republiek, en de Raad van Ministers en de Europese Commissie als bestuursorganen van de Europese Unie. Kunnen beide statenbonden ook zelf als staat worden beschouwd? De Republiek, in feite een bondgenootschap van zeven republieken, werd - in ieder geval sinds de vrede van Munster in 1648 - als soevereine staat erkend. De vergadering van de Staten-Generaal - de bondsvergadering dus - mocht zich als soeverein gedragen. Niet alleen ten opzichte van het buitenland, maar met instemming van alle provincies, ook ten opzichte van de Generaliteitslanden en de grote handelscompagnieën. Foto: Sjoerd Knibbeler. Theo Thomassen l 'Ik wil graag beginnen met twee misverstanden uit de weg te ruimen, waar ik straks niet over wil struikelen. De eerste misvatting is dat je niets kunt leren uit de geschiedenis. Het tegendeel is waar: alles wat je leert leer je uit de geschiedenis; zelfs je opvattingen over wat je uit de geschiedenis kunt leren. De tweede misvatting is dat je geen appels met peren moet vergelijken. De eerste de beste groenteboer kan u vertellen dat dat onzin is. Als je appels niet met peren vergelijkt komen ze nooit in het goede kistje terecht. Prof. dr. Ida Nijenhuis (Huygens ING) leidde het symposium. Rechts prof. dr. Theo Thomassen. Foto: Gabriëlle Thomassen. De Republiek, die officieel de Unie van Zeven Verenigde Neder landen heette, was een bondgenootschap van zeven staatjes. De Europese Unie is een bondgenootschap van 28 staten. De Republiek en de EU kunnen allebei worden getypeerd als een confederatie van soevereine staten, als een statenbond. Een statenbond heeft een enigszins hybride structuur. Het is een samenwerkingsvorm die strakker is dan de intergouvernementele samenwerking en losser dan de bondsstaat of de federatie. Hij heeft van allebei wat. De Europese Unie is geen erkende staat. Niettemin heeft de EU, althans volgens Laurens Jan Brinkhorst in zijn oratie over de 10 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 10