Nieuws uit het veld 'Russen en Chinezen lezen waarschijnlijk mijn e-mails' Gemeenten twitteren, facebooken en instagrammen S@P-jaarboeken online documenten opgenomen in het Memory of the World Register van UNESCO. Appingedam, Baarle-Nassau, Bedum, Ten Boer, Muiden en Nuth hebben geen Twitteraccount, volgens het onderzoek. 'Dat klopt niet helemaal', klinkt het vanuit het gemeentehuis in Appingedam. 'We hebben er wel een, maar gebruiken die niet. We hebben ook maar één volger, dat ben ik.' Misschien ook niet zo raar, want de gemeente met 12.000 inwoners heeft geen afdeling communi catie. 'We hebben dus de menskracht niet om zo'n account te beheren. Want als je het doet, moet je ook reageren op mensen en moet je het account monitoren.' Twitterdichtheid 98 procent van de gemeenten is actief op Twitter, vijf procent meer dan twee jaar geleden. De gemeente Utrecht verstuurt elke dag gemiddeld 20 tweets en is daarmee de meest actieve gemeente van Nederland. Ook Den Haag, Rotterdam en Almere twitteren er lustig op los. Amsterdam heeft de meeste volgers, ruim 88.000, Den Haag heeft er 43.000. Wanneer het aantal volgers wordt afgezet tegen het aantal inwoners, blijkt Leeuwarden de Facebook 75 procent van de gemeenten heeft een Facebookaccount waarop het afgelopen jaar tenminste één bericht is geplaatst. Slechts een kwart van de gemeenten plaatst iedere dag een berichtje. Etten-Leur is de meest actieve gemeente op Facebook: het afgelopen jaar werden 844 berichtjes geplaatst. 's-Hertogenbosch heeft met ruim 10.000 'vrienden' de grootste aanhang op Facebook, gevolgd door Maastricht en Groningen. Afgemeten tegen het aantal inwoners staat het dunbevolkte Schiermonnikoog bovenaan het lijstje met Facebook-likes. Instagram Bron: www.iisg.nl Eerbetoon aan Karl Marx en Friedrich Engels In Berlijn (foto WIkImedla Commons). De Amerikaanse minister John Kerry van Buitenlandse Zaken vindt het waarschijn lijk dat Rusland en China toegang hebben tot zijn mailbox. 'Het is heel goed mogelijk en ik houd daar ook rekening mee als ik e-mails schrijf', zei hij tegen de zender CBS News. 'Het is niet onrealistisch en we weten dat ze Amerikaanse belangen hebben aangevallen de laatste tijd', aldus Kerry. In juni 2015 werd ingebroken op het computersysteem van het departement dat verantwoordelijk is voor personeel van de federale overheid. Daarbij werd informatie over alle medewerkers gestolen. Amerikaanse functionarissen denken dat China achter de inbraak zit. Kerry noemt de dreiging voor cyberaan- vallen een 'enorme zorg'. Bron: ANP John Kerry noemt de dreiging voor cyberaanvallen een 'enorme zorg'. Slechts zes van de 393 gemeenten zijn niet actief op Twitter. Van de gemeenten die wel een actief twitterkanaal hebben, stuurt 59 procent elke dag tenminste één tweet. Dat blijkt uit onderzoek van Buzzcapture naar het social media gebruik van gemeenten. Snelstgroeiende loot aan de tak: Instagram. gemeente met de grootste Twitterdicht- heid, net voor Amsterdam. Een relatief nieuwe ster aan het firmament is Instagram. 1,8 miljoen Nederlanders zijn actief op de foto dienst. 13 procent van de gemeenten heeft een account waarop tenminste één foto is geplaatst. De gemeente Rotterdam is het meest actief en heeft al ruim 370 foto's geplaatst. 'Gemiddeld één foto per dag', laat een woord voerder weten Bron: www.binnenlandsbestuur.nl Een groot aantal door de Stichting Archiefpublicaties (S@P) uitgegeven jaarboeken staat sinds kort online. Via www.archiefpublicaties.nl zijn maar liefst 12 jaarboeken digitaal raadpleeg baar. De jaarboeken zijn opgenomen in dezelfde applicatie waarin ook het gedigitaliseerde Archievenblad beschikbaar is. Er is een vergelijkbare zoekfunctionaliteit, maar een verschil is dat de S@P-jaarboeken als pdf-document worden aangeboden. Dat op deze manier een grote hoeveelheid archivis- tische publicaties laagdrempelig beschikbaar komt, sluit nauw aan op de doelstelling van de S@P: de bevordering van de theoretische ontwikkeling van het vak en een brede kennisname daarvan. Bron: S@P nummer 7 201 5 9

Archievenblad | 2015 | | pagina 9