Nieuws uit het veld Olst-Wijhe legt weer papieren archief aan Afscheidsbrieven prinselijke mattresse Archief Marx en Engels volledig online beschikbaar 'Vergeef me wat ik heb gedaan. Ik kon de liefde niet weerstaan', schrijft Mary aan haar moeder. 'Ik ben gelukkiger in de dood dan in het leven.' Rudolf was de enige zoon van keizer Frans Jozef en zijn vrouw Elisabeth, in Nederland vooral bekend als Sisi. Hij was getrouwd maar leidde een losbandig leven. Zo legde hij het ook aan met de jonge barones Mary Vetsera. Op 30 januari 1889 werden de lichamen van Rudolf (30) en Mary (17) gevonden in het jachtslot Mayerling. Ze hadden zelfmoord gepleegd omdat Frans Jozef hun relatie had verboden. Rudolf had brieven aan zijn vrouw en moeder achtergelaten. Er was bekend dat ook Mary afscheidsbrieven aan haar moeder, broer en zus had geschreven, maar men ging ervan uit dat die vernietigd waren. Deze brieven zijn nu opgedoken in het archief van een bank. De Nationale Bibliotheek van Oostenrijk noemt de brieven een sensationele vondst. De schrijfsels zullen volgend jaar te zien zijn op een tentoonstelling ter ere van de honderdste sterfdag van Frans Jozef. Twintig jaar, zo lang gaat de gemeente Olst-Wijhe alle papieren stukken weer bewaren. Dit is het gevolg van een uitspraak van de provinciale ombudsman. Een inwoner van de gemeente Olst- Wijhe had bij de ombudsman geklaagd dat de ontwerpplannen met betrekking tot het bestemmingsplan Welsum Noordwestelijke ontwikkeling (dat de bouw van starterswoningen mogelijk moet maken), niet meer op papier beschikbaar waren. Hij had de plannen willen inzien, omdat hij meende dat er na het ter inzage leggen van de stukken veranderingen in waren aangebracht. Op dat moment waren echter alleen de digitale stukken nog voorhanden, maar geen papieren versie meer. Dit was voor hem aanleiding om een klacht in te dienen bij de ombudsman. Deze beoor deelde de klacht als gegrond. Het college van B en W van de gemeente Olst-Wijhe heeft vervolgens besloten om de procedure voor archivering weer aan te passen. Voor alle officiële stukken komt er, naast het digitale archief, ook (weer net als vroeger) een papieren archief. Bron: www.destentor.nl In Oostenrijk zijn afscheidsbrieven opge doken van Mary Vetsera, de mattresse van de Oostenrijks-Hongaarse kroonprins Rudolf. De twee pleegden in 1889 zelfmoord vanwege hun gedoemde liefde. Bron: www.nos.nl Wf- Gemeente Olst-Wijhe gaat een papieren archief aanleggen. Mary Vetsera: 'Trouw alleen uit liefde. Vanaf 11 augustus zijn de papieren van Karl Marx en Friedrich Engels gratis en in hun geheel te bekijken via de catalogus website van het IISG. De geschriften van Marx en Engels behoren tot de invloed rijkste in de wereldgeschiedenis. In de twintigste eeuw werd een groot deel van de wereld geregeerd door regimes die zich Marxistisch noemden en de papieren spelen nog altijd een belangrijke rol in het denken over kapitalisme, arbeid, economische crises en revoluties. Het Communistisch Manifest is in bijna alle talen vertaald. Voor veel mensen zal het een histori sche sensatie zijn de originele docu menten onder ogen te krijgen - al is ze lézen voorbehouden aan de echte doorzetters, want met name het handschrift van Marx is extreem priegelig. Door de gedigitaliseerde documenten kan worden gebladerd en ieder stuk kan full screen worden bekeken. Alles kan als pdf worden gedownload en geprint. Kijk op socialhistory.org voor meer informatie. Het Marx-Engels archief wordt sinds 1938 door het IISG bewaard. Naast manuscripten en persoonlijke docu menten - waaronder brieven van Marx' vrouw Jenny Marx-Von Westphalen en correspondentie met de Nederlandse familie Philips - bevat het 5.6 meter tellende archief de enige overgebleven handgeschreven pagina van het Communistisch Manifest (1848) en de eerste druk van Das Kapital (deel 1, 1867) met opmerkingen van Marx in de kantlijn. In juni 2013 werden deze nummer 7 201 5 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 7