'In 2017 verhuist Archief Delft naar een nieuwe locatie. De aanbesteding voor de bouw is bijna afgerond en komende november gaat de eerste paal de grond in. Vrijwel al mijn tijd gaat nu dus op aan het klaarmaken van de archief- en bibliotheekcollectie voor deze verhuizing. In de jaren 90 is er al wel een driejarig project geweest om alle archieven 'verhuisklaar' te maken, maar een deel werd te duur gevonden om hierin mee te nemen. Daarvan is sindsdien al veel geïnventariseerd, maar er moet ook nog heel wat gebeuren. Momenteel probeer ik het 'archief van het archief' bij elkaar te brengen en te inventariseren, zodat dit eenvoudig kan worden meeverhuisd. In het verleden zijn enkele pogingen ondernomen om dit archief af te sluiten, maar veel is op werkkamers en in bureaus achtergebleven. Ik vermoed dat dit bij andere archiefdiensten niet heel anders zal zijn... Het streven van Archief Delft is om na de verhuizing op de nieuwe studiezaal geen microfiches meer te plaatsen. Alle archiefstukken die in het verleden zijn verfilmd, worden daarom nu naar een scanbedrijf gestuurd. De scans moeten vervolgens of gekoppeld worden aan een index, of in de bladerfunctie op onze website geplaatst. Ik ben daardoor druk met het klaarmaken van de archiefstukken voor scanning en de nabewerking van de scans.' 'Ik vind vooral de inventarisatie van archieven van vóór 1800 leuk, dus meestal wissel ik inventariseren van moderne archieven af met dit soort bronnen. Zo heb ik het archief van de dienst Openbare Werken afgewisseld met dat van de Weeskamer (oudste stuk: 1536). Maar door de voorbereidingen op de verhuizing kom ik hier niet meer aan toe. Vooral een aantal archieven van sociale instellingen moet nog worden geïnventari seerd, zoals dat van het Meisjeshuis, een weeshuis speciaal voor meisjes. Daarvan zou ik na de verhuizing nog een mooie inventaris willen maken. Misschien een rare wens: indiceren van alle bronnen met huisrenten uit de zestiende eeuw. Vaak zijn dit de oudste registers in sociale instellingen in Delft. Ze zijn lastig te indexeren omdat er vrijwel nooit jaartallen in vermeld worden. Nieuwe betalers van de renten krijgen in de rekeningen alleen de vermelding: 'Nu Jan Jansz.' Vermoedelijk zijn ze dan al jaren eigenaar. Deze bronnen geven echter vaak wel de oudste informatie over eigenaren van huizen. Voor Delft, waar in 1536 een stadsbrand het grootste deel van de stad in de as legde, is dat een waardevolle bron van informatie over de oudste bouwgeschiedenis. Daarnaast wil ik graag promoveren, maar dan vooral in mijn eigen tempo! Aan onderzoek besteed ik nu ongeveer een dag per week. Ik probeer te voorkomen dat ik hiervoor andere dingen als wandelen of afspraken met vrienden of familie laat schieten. Het moet wel leuk blijven. nummer 7 201 5 49 'De begeleiding hiervan zorgt ervoor dat ik toch nog iets bijdraag. Aanstaande november verschijnt het eerste deel van de Geschie denis van Delft. Dit deel wordt geschreven door de voormalige gemeentearchivaris van Delft, Gerrit Verhoeven. Vanuit Archief Delft proberen we hieraan zo veel mogelijk bij te dragen met aanvullende onderzoeken en het beantwoorden van onderzoeks vragen. Dus op die manier kan ik toch nog iets van mijn kennis over de geschiedenis van Delft delen.' Waarmee ben je nu voornamelijk bezig? Heb je nog toekomstwensen? Uitleg over de digitale stamboom op de 50plus beurs te Utrecht (foto Archief Delft). Fransien Smeets redacteur Archievenblad, archivaris en beheerder collecties Erfgoedcluster Weert. Met collega's op de binnenplaats van Archief Delft (foto Archief Delft).

Archievenblad | 2015 | | pagina 49