'Ik heb ongeveer tien jaar in Delft gewoond. Kort na mijn vaste aanstelling bij Archief Delft zijn we erheen verhuisd. Het is een prachtige stad met een mooi centrum, een goed filmhuis en leuke cafés en restaurants. Je kunt er heerlijk wandelen in de polders, maar ik begon de bossen erg te missen. En dus trokken we richting Utrecht. Van hieruit ben je zo op de Veluwe of de Achterhoek, maar ook binnen twee uur met de trein in Zuid-Limburg, voor mij het ultieme wandelgebied. Misschien een beetje chauvinistisch, maar ik ben erg verknocht aan de heuvels, beekdalen en bossen daar! Ook in de Voerstreek en de Hoge Venen, net iets verder, wandel ik graag.' 'In 1984 ben ik gaan studeren aan de Lerarenopleiding, met keuzevakken geschiedenis en godsdienstwetenschappen. Ik kwam er echter al snel achter dat het leraarschap niets voor mij was. Vandaar de overstap naar de vrije studierichting Kunst- en Cultuurwetenschappen. Hiervoor volgde ik een korte stage bij het Amsterdams Archief op de Historisch-Topografische Atlas. Dat gaf echter nog geen vonk, wel de inspiratie voor een kleine tentoon stelling over het Vrouwenleesmuseum. Voor mijn scriptie koos ik voor het gemak hetzelfde onderwerp, maar nu vanuit een historische invalshoek. Toen vervoegde ik mij voor het eerst op de studiezaal van het Amsterdams Archief. Na wat hulp kon ik mijn eerste stukken aanvragen. Bij het ophalen hiervan zei de studie zaalmedewerker daar tot mijn grote schrik: 'Die mevrouw daar verderop aan tafel promoveert volgende week op dit archief, misschien kan zij u helpen met het onderwerp.' Inderdaad had zij al het gras al voor mijn voeten weggemaaid. Mijn afstudeerscriptie kreeg dus een heel ander onderwerp, maar na het lezen van de eerste paar mappen was ik verkocht. Een paar weken later had ik een gesprek bij de Archiefschool, toen nog gevestigd in Den Haag.' 'Ja, aan lezen ben ik nog altijd verslaafd. Mijn grootste zorg op vakantie was altijd dat er te weinig boeken in mijn bagage zaten en er een moment zou komen dat er niets meer te lezen zou zijn. Aangezien we in de vakantie meestal trektochten maken waarbij elke kilo telt, heb ik weleens boeken doormidden gescheurd om gewicht te sparen! De e-reader is voor mij dan ook een uitkomst.' Met broers en zussen, bijna keurig op een rij (foto privécoiiectie). 'Maar met klasgenoten en buurtkinderen kon ik ook goed ravotten op een braakliggend veld met hoge struiken, waarin we schuil hutten bouwden en indiaantje speelden. Elke zomer kochten onze ouders voor alle kinderen een seizoenkaart voor het zwembad en werden we met mooi weer de hele dag daarheen gestuurd: de oudsten werden geacht op de jongere kinderen te passen. Mijn ouders hadden zo een dagje rust. Ook werden we regelmatig met z'n allen, samen met onze hond, afgezet in de Boschhuizer Bergen, een zandverstuiving dicht bij Venray. Daar konden we dan de hele middag rondzwerven, hutten en zandkastelen bouwen of, inderdaad, een boek lezen. Ik heb altijd twee interesses gehad waarmee ik verder wilde: geschiedenis en biologie. Tijdens mijn middelbare schooltijd ontdekte ik dat ik totaal geen aanleg had voor exacte vakken, dus ik koos voor geschiedenis. Biologie werd een hobby.' Je werkt in Delft. Wat vind je prettig aan die stad? Hoe kwam je tot het besluit om archivaris te worden? Wachten op de boot naar Engeland. Met zes kinderen op de achterbank! (foto privécoiiectie). Wat doe je het liefste in je vrije tijd? Is dat nog steeds lezen? Wat je lees je zoal? 'Vooral romans en geschiedenisboeken. Met name romans met een historische context spreken me aan, denk aan Leven en Lot van Vasili Grossman of Het beleg van Lissabon van Saramago.' Wat doe je nog meer in je vrije tijd? 'Ik heb altijd muziek opstaan, maar ik ben zelf absoluut amuzikaal. Ik heb rond mijn achtste een jaartje doorgebracht op de muziek school, maar daar heb ik niets aan overgehouden. Noten zeggen mij weinig en ik zing bijzonder vals. Toch luister ik graag naar Met iang haar tijdens de eerste vakantie zonder ouders in Famiiiediner in de tuin (foto privécoiiectie). Griekenland (foto privécoiiectie). nummer 7 2015 47

Archievenblad | 2015 | | pagina 47