Agenda MAAND van de GESCHIEDENIS Expositie Oranjezaal paleis Huis ten Bosch twee maanden te bezichtigen Maand van de Geschiedenis Vrijburg, Mokum, 'Dè Plaats'. Allemaal bijnamen die Amsterdam verwierf in haar bloeitijd, de Gouden Eeuw. De stad was een trekpleister voor migranten vanwege de bloeiende economie, maar ook doordat men in Amsterdam veilig en ongestoord het eigen geloof kon belijden en er een levendige intellectuele cultuur mogelijk was. Amsterdammers handelden behalve in goederen immers ook in ideeën - die elders vaak verboden waren en als radicaal en subversief werden gezien. In het kader van de Maand van de Geschiedenis 2015 organiseert het IISG een rondwan deling door 'Utopisch Amsterdam'. In vergelijking met veel andere steden was Amsterdam welhaast utopisch in zijn vrijwel grenzeloze gewetens- en geloofsvrijheid. De van boekhandels en boekdrukkers vergeven stad bood dan ook een uniek platform voor originele denkers als Franciscus van den Enden, Menasseh ben Israel, Pieter Plockhoy en Benedictus de Spinoza. Tijdens de inleiding in Café del Mondo vertelt historicus Henk Looijesteijn over de geschiedenis van Amsterdam, als utopie en als vrijplaats voor utopisten. Daarna volgt een rondwandeling in een relatief onbekend deel van de Amsterdamse binnenstad (oostelijk van de Nieuw- markt) langs een aantal 'utopische plekken'. De Oranjezaal van paleis Huis ten Bosch in Den Haag is vanaf maandag 7 sep tember tot en met zondag 1 november bij hoge uitzondering toegankelijk voor het publiek. Gratis toegangskaarten zijn online te bestellen. Er zijn in totaal 25.000 kaarten beschik baar en het is een kwestie van 'wie het eerst komt'. De eerste twee weken zijn inmiddels helemaal uitverkocht. Binnenkort komen er kaarten vrij voor andere weken. De tijdelijke openstelling van de Oranjezaal is mogelijk doordat paleis Huis ten Bosch nu niet in gebruik is. Er worden voorbereidingen getroffen voor groot onderhoud en renovatie. Daarna wordt het gebouw het woon- en werkpaleis voor koning Willem-Alexander, koningin Maxima en hun kinderen. De Oranjezaal is tussen 1998 en 2001 al gerestaureerd. Daardoor is het nu mogelijk die zaal te bezoeken. De rest van het paleis is niet toegankelijk. De centrale 'Oranjezaal' in Huis ten Bosch vormt de kern van de nagedach tenis aan stadhouder Frederik Hendrik. De kunstwerken in deze beroemde zaal werden tussen 1648 en 1651 gemaakt door een aantal schilders die daartoe waren geselecteerd door Jacob van Campen en Constantijn Huygens, in samenwerking met de weduwe van Frederik Hendrik, Amalia van Solms. De bijzondere is zaal is sinds enige tijd ook via Google Street View te bezoeken. Info en aanmelden: www.bezoekdeoranjezaal.nl Oranjezaal Huis ten Bosch (foto Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed). 4 en 11 oktober 2015 Publiekswandeling 'Utopisch Amsterdam' Locatie: Centrum Amsterdam Beginpunt: Café del Mondo, Nieuwmarkt 28, Amsterdam Data: 4 en 11 oktober 2015, 11.00 uur tot 13.00 uur Kosten: gratis Aanmelden: jru@iisg.nl (datum vermelden) 18 oktober 2015 Geschiedenis Festival In de Maand van de Geschiedenis 2015 organiseert Historisch Nieuwsblad zondag 18 oktober in Haarlem een veelzijdig Geschiedenis Festival met sprekers, debatten, lezingen, workshops en zelfs een echte stand-up historyteller. Een greep uit het programma: bekend Brits historicus Ian Kershaw geeft antwoord op de vraag hoe extreem geweld Europa tussen 1914 en 1949 in een wurggreep kon houden. Jonathan Israel vertelt over zijn nieuwste onderzoek. Diederik van Vleuten kruipt in de huid van Churchill. Annejet van der Zijl vertelt hoe zij te werk gaat bij het schrijven van haar boeken. De Britse rasverteller Andrew Roberts vertelt hoe één man, Napoleon de Grote, het voor elkaar kreeg zoveel dromen te laten uitkomen. Ad van Liempt neemt ons mee naar de oorlogsjaren. Luc Panhuysen laat zien hoe geraffineerd Johan de Witt was. Natuurhistoricus en tv-persoonlijkheid Redmond O'Hanlon kiest zijn drie favoriete ontdekkings reizigers. In de serie Ooggetuigen vertelt Joris Voorhoeve over het grootste Neder- nummer 7 201 5 43

Archievenblad | 2015 | | pagina 43