Uitgelezen Verborgen boeken ISBN 978-90-214-5808-3, 140 pp., 18,99. Em. Querido's Uitgeversmaatschappij werd in 1915 opgericht en bestaat inmiddels dus honderd jaar. Tot voor kort zaten er hiaten in de geschiedenis van de uitgeverij. Zo is het jarenlang onduidelijk geweest hoe de uitgeverij de Tweede Wereldoorlog precies doorkwam, en vooral ook hoe het bedrijf direct na de oorlog weer boeken kon uitgeven. De bronnen rondom de uitgeverij waren spaarzaam. Emanuel Querido had niet veel persoonlijke documenten achtergelaten en een deel van het archief van de uitgeverij was in mei 1940 vernietigd om het uit handen van de bezetter te houden. Dit waren met name de delen van het archief die betrekking hadden op Querido Verlag en op het werk van linkse en antifascistische schrijvers. Echter, een recente vondst maakte nieuw onderzoek mogelijk. Deze vondst werpt licht op een belangrijke episode uit de geschiedenis van de honderdjarige uitgeverij. Rijke bron Willem van Toorn zocht in 2012 contact met Wouter van Oorschot, de zoon van Geert van Oorschot. Geert was Querido's bedrijfsleider in de oorlogsjaren. Wouter vond in een kast een plastic zak met 'talloze zakelijke bescheiden van Querido en zijn vrouw erin, van heel vroeg tot diep in 1942. Daaronder testamenten, paspoorten, koopakte huis Laren, correspondentie met de roofbank Lippmann enz. enz.' Wouter over de vondst: 'Het was alsof de Jodenvervolging samengebald in deze twee mensen recht voor je neus op tafel ligt' (p. 31). De plastic zak vormt een rijke bron, met documenten variërend van niet-uitgeknipte Jodensterren tot correspondentie met de Joodsche Raad, Portugeesch-Israëlitische Gemeente en Gemeente Laren, van een aanmaning Personele Belasting tot financiële overzichten en van testamenten tot kladhandschriften. Hoe de documenten ooit bij Geert van Oorschot zijn gekomen, en waarom hij ze nooit aan de erfgenamen heeft overhandigd, blijft een raadsel. Wel wordt dankzij de gevonden documentatie een hoop duidelijk over hoe Em. Querido's Uitgeversmaatschappij tijdens en na de oorlog heeft kunnen voortbestaan. In Verborgen boeken beschrijft Willem van Toorn de geschiedenis van Querido Verlag, waarin Duits-Joodse schrijvers vanaf de jaren dertig hun werk konden publiceren. Arjan Fortuin belicht de rol van Geert van Oorschot als zaakwaarnemer in oorlogstijd en Hugo van Doornum schetst de jaren na de bezetting, toen Querido's rechterhand Alice van Nahuys onverwacht de leiding nam. Querido onder Geert van Oorschot Geert van Oorschot tekende op 31 augustus 1942 een contract Willem van Toorn, Af Jen Fortuin 1 lugo van Doornum EhMueiido's l if geren'/ tijdens en na de bezet this: Ouendo Arjen Fortuin, Hugo van Doornum en Willem van Toorn, Verborgen boeken. Em. Querido's Uitgeverij tijdens en na de bezetting Uitgeverij Querido (Amsterdam/Antwerpen, 2015), 40 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 40