Op audiëntie bij de koning W Mem Het Nationaal Archief presenteert in het kader van de viering van '200 jaar Koninkrijk' de tentoonstelling 24 uur met Willem. Koning van Nederland en België. In 1815 is Napoleon definitief verslagen. De kaarten worden in heel Europa opnieuw geschud. Willem I treedt aan als eerste koning van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Zuinig, plichtsgetrouw en eigengereid gooit hij alles in de strijd om Nederland en België weer in het zadel te helpen. Om dit te bereiken werkt hij 24 uur per dag. Direct contact Herkenbaar nalatenschap Persoonlijk garant Gevarieerd programma 24 uur met Willem Paul Brood I De werkkamer van Willem I staat centraal in de tentoonstelling 24 uur met Willem. Hier neemt hij honderdduizenden Koninklijke Besluiten. Geen wonder dat een van de vele bijnamen van Willem I 'besluiten-koning' is. De Staatssecretarie is het 'kantoor' van de koning. De omvang van het archief, ruim 900 meter planklengte, bewijst dat de koning inderdaad een liefhebber van papier was. Workaholic Willem I ondertekent op eerste kerstdag 1821 maar liefst 137 documenten: regeren is administreren! Bijzonder is ook dat de koning graag met zijn onderdanen spreekt. Elke woensdagmorgen stelt hij de deuren van zijn paleis (in Den Haag of Brussel) open. Iedereen die de koning iets wil voorleggen, vragen of aanbieden, kan een verzoek indienen om te worden toegelaten bij het zogeheten 'openbaar gehoor' van de koning. Willem wil zich op die manier presenteren als een vader voor zijn volk. Deze vorm van direct contact van een koning met zijn burgers is in die tijd in Europa nog zeer ongewoon en opmerkelijk. Ook al is het tweehonderd jaar geleden dat Willem I koning werd, vele van zijn initiatieven zijn tot op de dag van vandaag herkenbaar in ons landschap. Op initiatief van koning Willem I wordt een groot aantal kanalen gegraven. Tussen 1815 en 1832 wordt in zowel het Nederlandse als het Belgische deel van Willems koninkrijk bijna 500 kilometer aan kanalen aangelegd. De belangrijkste zijn het Groot Noord-Hollands Kanaal, de Zuid-Willemsvaart en het Kanaal Gent-Terneuzen. De Keulse Vaart verbindt Amsterdam met de grote rivieren. In het oosten van het land krijgen Zwolle - door de Willemsvaart - en Apeldoorn - via het Griftkanaal - een verbinding met de IJssel. De eerste spoorweg van Liverpool naar Manchester (1830) blijft in Nederland niet onopgemerkt. Koning Willem I raakt, ondanks de algemene scepsis over het economisch nut en de technische Grondwet 1814 (foto Jan Zweerts; coll. NA). Door middel van een rode loper treedt de bezoeker het domein van Willem I binnen en ontdekt de wereld van deze hardwerkende vorst. Ook de vertrouwelingen van de koning komen aan bod. Via hen leert de bezoeker over de thema's die Willem I bezighouden: de vorming van het Verenigd Koninkrijk, de aanleg van een nieuwe infrastructuur in Nederland, sociaaleconomische verbeteringen en later ook de splitsing tussen Nederland en België. Via de vertrou welingen leren we ook meer over het karakter van Willem I. Bij de tentoonstelling 24 uur met Willem organiseert het Nationaal Archief een gevarieerd programma met lezingen, workshops en rondleidingen. De tentoonstelling loopt van 28 augustus 2015 tot en met 17 juli 2016. Voor meer informatie: gahetna.nl/willem. Paul Brood senior medewerker publicaties Nationaal Archief. 32 2015 nummer 7 haalbaarheid, snel overtuigd van de wenselijkheid van de aanleg van spoorwegen in ons land. Van de eerste plannen komt, mede door het ontbreken van een goed financieringsplan, weinig terecht. Koning Willem I besluit daarom in 1838, zonder goedkeuring van het parlement, om de Rhijnspoorweg aan te leggen. Hij garandeert daarbij persoonlijk de rentebetaling op de benodigde geldlening. Ingenieurs van Waterstaat zijn belast met de aanleg en exploitatie. De door de overheid aangelegde Rhijnspoorweg bereikt in 1845 Arnhem en wordt datzelfde jaar overgedragen aan een particuliere maat schappij. Een andere spoorwegmaatschappij beheert dan al de eerste spoorlijn van Nederland, van Amsterdam naar Haarlem, geopend in 1839. KONING VAN UUR M NEDERLAND EN ET BELGIË ELLING 28 AUGUSTUS 2015 T/M 17 JUL1 2016 nationaal archief

Archievenblad | 2015 | | pagina 32