Centrum voor bedrijfsarchieven Een indrukwekkend voorbeeld van ondernemen met bedrijfs archieven gaf Alexander Husebye, directeur van het Centre for Business History2 in Stockholm, Zweden. Dit centrum, opgericht in 1974, is het grootste in zijn soort ter wereld: het beheert zo'n 7000 Zweedse en internationale bedrijfsarchieven, bij elkaar 60 strekkende kilometer. Het centrum, een non-profitorganisatie, financiert zichzelf door middel van betaalde lidmaatschappen en het aanbieden van betaalde diensten aan bedrijven (zoals archiefopslag en toegankelijk maken). Ook hebben ze een profitorganisatie opgericht met een opbrengst van vier miljoen euro in 2014. Hieronder zijn de afdelingen sales, marketing en de archivarissen ondergebracht. Naast archiefbeheer maakt het centrum tentoonstellingen, boeken en websites over bedrijfs- historie en promoten ze onderzoek en onderwijs op het gebied van bedrijfshistorie. Ook brengen ze een kwartaalblad uit dat ook in de winkel verkrijgbaar is. Bestaansrecht Alexandra Mitchell van de Peel Group bijvoorbeeld, zette haar archief in om zichtbaarheid binnen haar bedrijf te krijgen. Allereerst bedacht ze een mission statement voor het archief en verspreidde deze op intranet en via flyers. Ook maakte ze een kalender met foto's uit het archief, plaatste op intranet een archiefstuk van de maand en hield presentaties voor het personeel. Daarnaast verzamelde zij kwantitatief en kwalitatief Dataverzameling Niet alleen binnen het bedrijf kan dataverzameling bijdragen aan het behoud van een bedrijfsarchief, ook de wetenschap kan helpen. Freelance archivaris Gemma Torre uit Italië liet zien welke positieve effecten een onderzoek dataverzameling naar bedrijfsarchieven kan hebben op de manier waarop bedrijven hun archief waarderen. In Genua verzamelde zij voor haar studie aan de Universiteit van Lucca tussen 2012 en 2014 data over de staat van bedrijfsarchieven bij bedrijven die voor 1950 opgericht en nog operationeel zijn, en bij archiefbeherende instellingen. Meer dan negentig procent van de benaderde bedrijven nam deel aan het onderzoek. Ondernemers werden zich bewust van de waarde van hun archief in relatie tot archieven die al bij archiefdiensten zijn ondergebracht. Ook leerden zij dat zij uit hun archief kunnen putten voor marketing doeleinden en productontwikkeling. Zo kan in tijden van economische crisis een archief een waardevolle bron zijn. De stad Genua kan zogezegd als een wijdverbreid archief worden beschouwd. Case studies Bedrijfsarchieven in Nederland Deze conferentie maakt erg nieuwsgierig naar de stand van zaken rond bedrijfsarchieven in Nederland. In vergelijking met initiatieven in het buitenland mogen we gerust concluderen dat Nederland vaak ver achterloopt. Wellicht leveren de praktijk voorbeelden uit het buitenland inspiratie op voor de vele manieren om bedrijfs-archieven weer op de kaart te zetten, wat hard nodig is. Hopelijk ben ik tijdens de volgende SBA-confe- rentie in 2016 - gehost door Coca Cola in Atlanta, Georgia - niet weer de enige Nederlandse deelnemer. Noten Fabriek van Pirelli in Milaan, 1922 (coil. Fondazione Pirelli, Miiano). Museum opgericht. Deze constructie levert voor het bedrijf veel belastingvoordeel op. Ook voor de collectie pakt het positief uit, omdat nu fondsenwerving mogelijk is en de archivaris meer vrijheid bij het uitvoeren van zijn werk heeft. Wel moet de archivaris harder blijven werken aan de band met het bedrijf om ervoor te zorgen dat aanvullingen op het archief binnen blijven komen. Een goede financiële relatie met het bedrijf is van belang voor het voortbestaan. Goede managementrapportages en het aantonen van de waarde van het archief zijn noodzakelijk. Een bv is bovendien opgericht om extra geld voor het museum binnen te halen. De tweede dag van het congres stond in het teken van advocacy: hoe kun je het bestaansrecht van het archief aantonen, zowel intern aan het management als aan de gemeenschap en de wetenschap? Voor een bedrijfsarchivaris is het van groot belang om binnen het bedrijf naar buiten te treden en aan te tonen waarom een bedrijf in haar archief moet blijven investeren. bewijs van haar werk om te kunnen presenteren in een rapportage aan het management. Zo hield ze bijvoorbeeld het aantal intranetviews bij en het aantal e-mailcontacten met vragen van collega's. De Business Archives Council of Scotland, ondergebracht bij de University of Glasgow, voert mede de nationale strategie voor bedrijfsarchieven in Schotland uit. Cheryl Brown, de business archives surveying officer, heeft vele casestudy's op de website van de council geplaatst om te laten zien wat de waarde van een archief voor een bedrijf kan zijn. Daarmee kan zij andere bedrijven overtuigen om hun archief goed te laten beheren. Een mooi voorbeeld van (her)gebruik van een bedrijfsarchief is dat van de Glasgow Gin Distillery Company, een bedrijf dat bestond tussen 1770 en 1903. In 2013 baseerde een ondernemer zich op de historie van de oude Distillery en startte onder dezelfde naam een nieuw bedrijf. In de marketing werd en wordt handig gebruikgemaakt van de historie en oude foto's uit het archief, dat teruggaat tot 1770.3 1 http://en.kingabdulazizcenter.com/explore/about-us 2 http://www.naringslivshistoria.se 3 https://glasgowdistillery.com/our-story Marieke van Bragt-Kroonen archivaris/informatiebeheerder bij de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP). nummer 7 201 5 31

Archievenblad | 2015 | | pagina 31