'Creating the best business archive' Het potentieel rendement van bedrijfsarchieven Hoe kunnen bedrijfsarchieven een hoog rendement opleveren voor zowel bedrijven als archief- beherende instellingen? Deze vraag stond centraal op de jaarlijkse conferentie van de Section on Business Archives van de International Council on Archives (ICA/SBA), ditmaal in Milaan. Innovatieve managementmodellen Maatschappelijke waarde Museumcollectie veiligstellen Marieke van Bragt-Kroonen l De eerste conferentiedag stond in het teken van innovatieve managementmodellen voor het beheren van bedrijfsarchieven. Een bedrijfsarchief heeft bepaalde kenmerken die het niet altijd makkelijk maken om er een goed onderkomen voor te vinden. De omvang van het archief is vaak groot en meestal bevat het archief ook objecten die zijn geproduceerd door het bedrijf, met de meest uiteenlopende formaten. Lezinggevers uit onder andere Engeland, Zweden, China en Saudi-Arabië gingen in op het onderbrengen van zo'n historische bedrijfscollectie en schetsten de voor- en nadelen daarvan. Veel bedrijven hebben een grote invloed op de (lokale) samenleving. Die invloed is vaak goed af te lezen aan de bedrijfsarchieven. Dit geeft het bedrijfsarchief een meerwaarde voor onderzoekers. Het oliebedrijf Saudi Aramco uit Saudi-Arabië zet haar jarenlange maatschappelijke betrokkenheid om in positieve publiciteit door middel van boeken, films en educatie Op 15 en 16 juni 2015 verzamelden zo'n 140 deelnemers uit de hele wereld zich in Milaan. Gastheer was de Pirelli Foundation. De conferentie vond plaats in het indrukwekkende auditorium, een van oorsprong 46 meter hoge koeltoren uit 1950, in het hoofdkantoor van autobandenfabrikant Pirelli. Archivarissen van bedrijven als de HSBC Bank, Levi Strauss, Associated Press en Saudi Aramco gaven lezingen. Ook archivarissen van universiteiten, waaronder de University of Glasgow en Universita di Lucca waren vertegenwoordigd, naast centra voor bedrijfsarchieven zoals de Centre for Corporate Culture in Milaan en de Resource Centre for the History of Entrepreneurship Shibusawa in Tokyo. Nino Nanni, poster voor een advertentie- voor de jeugd. In 2016 opent het bedrijf het King Abdulaziz Center for World Culture,1 een cultureel centrum waar menig archivaris in het westen alleen maar van kan dromen. In het hart van dit gebouw worden de archieven van Saudi Aramco ondergebracht en toegankelijk gemaakt voor onderzoek. Niet alleen treedt de archivaris naar buiten toe, ook binnen het bedrijf stimuleert de archiefafdeling actieve kennisoverdracht. Met een oral history programma worden medewerkers voor de camera geïnterviewd, in aanwezigheid van een publiek dat ook vragen kan stellen. In 2014 werd het Britse postbedrijf The Post Office grotendeels geprivatiseerd. De museumcollectie van het bedrijf liep in de nieuwe situatie veel risico om te verdwijnen. Het archief en de museumcollectie zijn ondergebracht in een charitable trust en met een structurele bijdrage van de overheid is The Postal campagne van Pirelli, 1931 (coll. Fondazione Pirelli, Milano). 30 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 30