Gemeentearchief Weert en het Aezelprojek Veel Limburgers houden zich bezig met cultureel erfgoed, waarbij historische informatie over de Limburgers en hun omgeving wordt vastgelegd. Vaak in verenigingsverband, soms zijn het individuele levenswerken. Daar zit een schat aan informatie. Vanuit die gedachte werd zes jaar geleden in Sittard het initiatief genomen tot een digitaal platform: het Aezelprojek was een feit en heeft sindsdien veel enthousiasme gekweekt. Het project omvat voor regio Weert twintig kadastrale gemeenten. Ook in de regio's Sittard, Roermond en in Zuidoost-Brabant zijn initiatieven ontwikkeld. Het Aezelprojek wordt volledig door vrijwilligers uitgevoerd. Meer dan 100 vrijwilligers, afkomstig uit 60 dorpen en steden, verzamelen en beheren gegevens, natuurlijk in samenwerking met plaatselijke archieven. Op het platform kunnen personen en verenigingen zelf gegevens plaatsen en beheren en zijn de gegevens voor het brede publiek in één omgeving te zien. Op www.aezelprojek.nl is alle informatie over dit project te vinden. Vanuit Weert in Lian Geuns actief als regiocoördinator. Geuns is met 26 jaar een van de jongste genealogische onderzoekers in Nederland. Niet verwonderlijk want haar ouders zijn fervente genealogen, onder meer bekend van www.allelimburgers.nl. In 2011 begon Geuns als vrijwilliger bij Erfgoedcluster Weert. Sindsdien verricht zij genealogisch onderzoek en raakte zo vertrouwd met het Aezelprojek. Als regiocoördinator richt Geuns zich op het verwerken van gegevens in de databank. Ook verzorgt zij instructie en begeleiding als er een nieuw initiatief in een gemeente start. Alle reden voor een persoonlijk gesprek. Wat doe je precies voor het Aezelprojek? 'Het Aezelprojek is gestart in Sittard en vandaaruit uitgebreid. Een aantal jaar geleden heeft Weert en omgeving zich aangesloten bij het project. Onze omgeving bestaat uit Midden-Limburg ten westen van de Maas. Hiervan ben ik regiocoördinator. Dat betekent Steeds meer regio's sluiten zich aan bij het project. De regio's die in Bert Lijnsvelt l 'Aezelprojek' staat voor 'Archief voor Erfgoed van Zuid-Nederlandse Eigendommen en Leefgemeenschappen'. Het project heeft tot doel de versnipperde erfgoedinformatie in Zuid-Nederland te digitali seren, te bundelen en voor het brede publiek beschikbaar te stellen via internet. Lian Geuns geeft als regiocoördinator tekst en uitleg aan vrijwilligers (foto's Erfgoedcluster Weert). dat ik de vrijwilligers binnen deze regio aanstuur en zorg dat zij hun werk kunnen doen. De basis van het project wordt gevormd door kadastrale gegevens: kadasterkaarten en de daarbij horende gegevens in registers over de percelen en eigenaren. Deze kaarten worden gegeorefereerd, dat wil zeggen geografisch op de juiste plek gelegd via coördinaten. Vervolgens kan een vrijwilliger deze tekenen om de kaart digitaal op te bouwen. Verder zorg ik dat andere vrijwilligers de gegevens van de registers kunnen verwerken; ze krijgen bijvoorbeeld de juiste bestanden om alles in over te typen. Als een vrijwilliger klaar is met zijn deel wordt dat ingeleverd en naar degene die contro leert gestuurd. Daarna verwerk ik de bestanden en plaats ze in een database. In die database komt alles samen, waarna het resultaat zichtbaar kan worden gemaakt. 26 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 26