MS: 'We zitten al aan het einde van deze trend. In Den Haag waren we al heel lang geen eigen dienst meer. Na Rotterdam is ook Amsterdam geclusterd als RVE Stadsarchief Amsterdam, binnen het cluster Dienstverlening en Informatie. En dat is helemaal niet erg. We houden onszelf al heel lang voor dat we een belangrijke factor zijn in het informatiebeheer van de overheid. In werkelijkheid zijn we maar een klein radertje in het grote geheel. We kunnen met andere onderdelen van publiekszaken onze eigen dienstverlening verbeteren. Ik denk dat archiefdiensten zich moeten concentreren op waar ze goed in zijn: snelle, goede en gratis digitale dienstver- lening. Met die 500.000 unieke bezoekers aan de website kan ik stellen dat elke Hagenaar van 0 tot 99 jaar één keer per jaar op de website van het HGA komt. Ga verder de wijken in en probeer mensen lokaal te interesseren voor de geschiedenis van hun omgeving. En op het gebied van informatiebeheer: de archivistische expertise en de inspectietaak moeten dicht bij de CIO worden georganiseerd. Dan kunnen we onze meerwaarde laten zien. We moeten bijdragen aan het goed functioneren van de overheid en er niet alleen op toezien.' MS: 'Een archivaris anno 2015 zou zichzelf moeten zien als informatieprofessional en dus zou ik zeggen dat we moeten verbreden en aansluiten bij een groter geheel. Maar laten we wel blijven beseffen dat we specifieke deskundigheid hebben.' MS: 'Natuurlijk en niet alleen daarom. Ik vind het HGA een mooie organisatie: prachtige collectie en deskundig personeel. Ik hoop dat de samenwerking met andere partners, zoals het NMI en Leidschendam-Voorburg, verder wordt uitgebouwd. Met als resultaat een historisch documentatiecentrum voor iedereen in de Haaglanden. Maar let wel: vooral digitaal en dicht bij de burger!' MS: 'Als historicus blijft het fantastisch om in de depots van het HGA oog in oog te staan met 700 jaar geschiedenis van Den Haag. Dat zal ik echt missen. Maar in mijn nieuwe functie kan ik bouwen aan de toekomst. Er moet een nieuwe organisatie komen die kan bijdragen aan het goed functioneren van de overheid en kwalitatief hoogwaardige informatiedienstverlening leveren aan de organisatie en burgers. Dat gaan we in Den Haag met elkaar realiseren.' RS: 'Archiefinstellingen worden door de buitenwereld enige gezapigheid toegedicht (erfgoed), terwijl het bestieren van de informatiehuishouding bol zou staan van de dynamiek: actieve openbaarheid, uitdagende automatiseringsprojecten, politiek gevoelig (bonnetjes!) en qua organisatie volop in verandering. Heb je het idee dat je nu een arena met meer dynamiek betreedt en is dat ook de drijfveer om van baan te veranderen?' MS: 'Ja, en dat voelt ook goed. Ik heb meer dan acht jaar bij het Haags Gemeentearchief gewerkt, met heel veel plezier. Maar na zo'n periode is het goed, voor mijzelf en de organisatie, om wat anders te gaan doen. De dynamiek in mijn nieuwe functie is echt anders. Binnen de programmaorganisatie wordt - met nog zeven andere kwartiermakers en hun teams - projectmatig gewerkt. Veel collega's weten niet wat ze volgend jaar doen. Dat maakt ze ook niet uit. Die instelling bevalt mij erg goed en geeft, hoe gek het misschien klinkt, ook rust.' RS: 'De positionering van het Haags Gemeentearchief als informatiecentrum van de gemeente wees aanvankelijk niet op onderbrengen bij de bibliotheek. Eerst was er ook nog de fusie met het Gemeentearchief Leidschendam-Voorburg. Vanwaar deze uitkomst?' MS: 'Even voor de goede orde: het HGA komt samen met de Bibliotheek Den Haag in één sector binnen de dienst Publiekszaken en blijft als herkenbare entiteit zichtbaar voor het publiek. Dat is wat anders dan een onderdeel worden van. Kort gezegd: het aantal directeuren binnen de gemeente Den Haag moet worden teruggebracht en de span of control moet vergroot. Eerst werd het aantal diensten verminderd. Zo werd de dienst Openbare Bibliotheek een sector binnen Publiekszaken. Nu die operatie is afgerond wordt een aantal kleinere sectoren samengevoegd. Het archief en bibliotheek kunnen prima met elkaar het publiek bedienen. Het HGA heeft in 2014 meer dan 500.000 bezoekers via internet ontvangen en heeft veel kennis op het gebied van digitale dienst verlening. Denk maar aan de gratis functie 'Digitaliseren op Verzoek'. Daar kan de bibliotheek zijn voordeel mee doen. Het aantal fysieke bezoekers van het HGA komt niet boven de 7.000 uit, terwijl de openbare bibliotheek meer dan twee miljoen bezoekers heeft. Daar kan het HGA van profiteren. Overigens heeft de wethouder na het succes van Ypenburg en Haagse Hout besloten dat alle twaalf bibliotheekfilialen in Den Haag worden voorzien van een historische informatiepunt (HIP). Nou, dan ligt het ook voor de hand om de bezoekersruimten van het HGA in het stadhuis over te brengen naar de Centrale Bibliotheek.' RS: 'Het Stadsarchief Rotterdam is - mede als gevolg van toenemende centralisatie binnen de gemeente - geen zelfstan dige dienst meer, maar onderdeel van het cluster Dienstverlening. Is dat een voorbeeld van een algemene trend? Wat betekent dat voor het archiefwezen?' RS: 'Volgend jaar bestaat de KVAN 125 jaar. Blijven we een beroepsvereniging van archivarissen of worden we een beroeps vereniging van informatieprofessionals, omdat het onderscheid tussen oude en jonge informatie vervaagt?' RS: 'De informatie van vandaag is het erfgoed van morgen. Onder je taken valt ook het wegwerken van papieren achterstanden. Blijf je toch nog in nauw contact met het Haags Gemeentearchief?' RS: 'In één jaar wordt meer digitale informatie geproduceerd dan de afgelopen eeuwen op papier is verzameld. 'Alles' het e-depot in pompen of in de cloud zetten gaat niet. Managers spreken graag van een prettige uitdaging, maar eigenlijk is dit toch 'onbegonnen werk'? Moeten instellingen en particulieren zelf verantwoordelijkheid gaan dragen voor hun informatie, terwijl de overheid zich beperkt tot basisinformatie (recht en bewijs)?' MS: 'Betekent dit dat het archiefwezen zich louter gaat richten op overheidsarchieven en particuliere archieven verder niet acquireert? Nou ja, misschien geen slecht idee. Dat is de participatiesamen leving waar de rol van de burger steeds belangrijker wordt en de overheid terugtreedt. In feite hebben we dat bij het HGA gedaan door het Indisch Familiearchief (SIFA) onderdak te bieden en samen te werken met het Expatriate Archive Centre. We bieden dus wel de faciliteiten maar laten de kenners het werk doen. Het is goed om als archiefdienst een vangnet te bieden. Niet alle groepen in de samenleving zijn zich bewust van het belang van de eigen historie. Daar is soms tijd voor nodig.' RS: 'Wat zal je het meest missen aan het Haags Gemeentearchief en wat is het leukste aan je nieuwe baan?' René Spork hoofdredacteur Archievenblad en programma manager bij het Stadsarchief Rotterdam. nummer 7 201 5 21

Archievenblad | 2015 | | pagina 21