'Laten we wel blijven beseffen dat we specifieke deskundigheid hebben' In gesprek met Maarten Schenk Herhaalt de geschiedenis zich nu wel of niet? In elk geval niet voor archivaris Maarten Schenk (1970). Na directeurschappen bij het Regionaal Historisch Centrum Alkmaar (2001-2006) en het Haags Gemeentearchief (2007 - april 2015) stort hij zich als kwartiermaker op de bundeling van de DIV/DIM (ca.125 medewerkers) bij de gemeente Den Haag. Een mooie aanleiding voor een goed gesprek. De stap van Maarten Schenk past bij huidige ontwikkelingen binnen de overheid. Diensten worden 'geclusterd' tot grotere eenheden en taken rondom de bedrijfsvoering worden gestandaar diseerd en gecentraliseerd. Archiefinstellingen worden of meer betrokken bij de informatiehuishouding van de overheid, of juist meer op afstand gezet ten gunste van bijvoorbeeld een Chief Information Officer (CIO) en records managers. Het Engelse jargon krijgen we er gratis bij. Maarten Schenk (MS): 'Zoals we als archivarissen weten is goed informatiebeleid nodig om uiteindelijk dat deel van het archief over te kunnen brengen dat voor de eeuwigheid bewaard moet worden. Dus in feite zorg ik ook voor het erfgoed van de toekomst. Maar er is meer. Op het gebied van informatiebeheer is bij de overheid heel veel aan het veranderen. We gaan per 2017 digitaal werken maar in feite doen we dat al. Alleen nu moet het papier er echt uit. Dat vraagt om andere ondersteuning op het gebied van informatiebeheer bij de primaire processen. Wat ik al in 1996 op de MS: 'Ja, dat denk ik wel. Ik ben gevraagd omdat ik er echt wel wat van weet, vanuit een objectieve visie. Daarnaast heb ik in de afgelopen jaren een heel goede verhouding tussen de gemeente archivaris en de CIO opgebouwd. Het is overigens niet gezegd dat ik in de nieuwe organisatie een rol zal hebben. In principe doe ik het kwartiermakerschap voor een periode van twee jaar. Dit zorgt ervoor dat ik geen persoonlijk belang heb hoe de nieuwe DIV- organisatie eruit gaat zien, maar echt kan gaan voor kwaliteit.' René Spork l Het Haags Gemeentearchief wordt ondergebracht bij de Bibliotheek Den Haag en daar herhaalt de geschiedenis zich wel: beide organisaties trokken in de periode 1997-1999 ook al samen op. Dat was toen geen gelukkig huwelijk, maar inmiddels is voormalig archivaris Charles Noordam directeur van de Bibliotheek Den Haag, dus wat kan er nu nog misgaan? René Spork (RS): 'Gefeliciteerd met je nieuwe baan, waarvan de officiële titel luidt: kwartiermaker centralisatie documentair informatiemanagement. Je carrière neemt nu echt een andere wending: van hoeder van het cultureel erfgoed naar organisator van de informatiehuishouding? Of overdrijf ik nu?' Maarten Schenk: 'Een archivaris anno 2015 zou zichzelf moeten zien als informatieprofessional.Foto: privéarchief. Archiefschool hoorde, wordt nu dan eindelijk werkelijkheid. De DIV'er alleen maar aan de voorkant van het proces. Daarnaast gaan we in de komende jaren efficiënter werken, omdat er steeds meer met minder gedaan moet worden.' RS: 'Je hebt onder meer gewerkt aan de Strategische visie Haags Informatiecentrum 2014-2017: Den Haag tot en met vandaag. In samenspraak met de CIO heb je je gebogen over het informatie beheer binnen de gemeente Den Haag. Is daar de kiem gelegd voor overstap naar de informatiehuishouding?' 20 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 20