Samen optrekken Inmiddels telt Archief 2020 ruim 100 projecten en activiteiten. Landelijke projecten waarin met de archief- en informatiesector instrumenten ontwikkeld worden, zoals het nieuwe Toepassings profiel metadatering voor lokale overheden (TMLO). Daarnaast zijn er meer dan 30 uiteenlopende samenwerkingsprojecten die worden gesteund in de vorm van cofinanciering door Archief 2020. In deze 'decentrale' projecten moedigen we de archivaris en informatiemanager aan kennis uit te wisselen over nieuwe vraagstukken in de eigen organisatie. De betrokkenen stellen de opgedane kennis en ervaringen beschikbaar aan collega's, zodat iedereen er zijn voordeel mee kan doen. De projectleiders van pilots treffen elkaar maandelijks in het zogenoemde 'koplopers- overleg Archief 2020' om hun aanpak en ervaringen met elkaar te delen. Een aansprekend voorbeeld van interactie is de Werkconferentie Archiefcollecties Open! op 25 maart 2015; archivarissen debat teerden samen met BRAIN, DEN, de NCDD en pioniers over 'Open Toegang' - een belangrijke voorwaarde voor duurzame toegankelijkheid. Geen pasklare oplossingen Leren in de zomer Archiefprofessionals hebben behoefte aan het samen werken aan praktische vraagstukken en nieuwe methodieken. Zoals: wat komt er allemaal bij kijken om in mijn organisatie de vervanging goed te regelen? Of: metagegevens toepassen, wat moet ik ermee? Daarom organiseerde Archief 2020 in 2014 de Summer- school; praktische workshops tijdens de 'zomerstop' voor vooral archivarissen, informatiemanagers en informatiearchitecten binnen overheden. De sessies werden verzorgd door experts uit het veld. Ruim 200 vakgenoten werkten in workshops met elkaar aan kennisdeling en -ontwikkeling. Een succes dus! Alle reden om ook in 2015 (op 14 en 21 september) een Summerschool te organiseren. Managementconferentie Welke kant wil en kan de archiefsector op? Wat is de meerwaarde van de archieffunctie voor de maatschappij en de (digitale) overheid? Hoe vormen we een robuust netwerk? Vragen die alleen beantwoord kunnen worden als de archiefinstellingen weten waar ze op dit moment staan, en waar zij naartoe willen groeien. Kennisontwikkeling en innovatie kan dus niet zonder visie. De toekomst van de archieffunctie en de positionering van archiefinstellingen zijn dan ook de centrale thema's van de managementconferenties die Archief 2020 met BRAIN organiseert. In 2014 dachten managers van archiefinstellingen niet alleen na over hun eigen rol en functie, maar ook over hun huidige en gewenste positie. Hiervoor werd gebruikgemaakt van een positioneringsmodel voor overheidsarchiefdiensten, ontwikkeld door Berenschot en BRAIN (dit model werd besproken in Archievenblad 9, 2014). De conferentie leverde goede gesprekken op en meer inzicht in eigen en elkaars werk en een gezamenlijk gevoelde urgentie dat de instellingen samen aan de slag moeten met de positie van de sector als geheel. In 2015 staan toekomstscenario's centraal op de managementconferentie van 5 oktober. Nog tot eind 2016 Eind 2016 houdt het programma Archief 2020 op. Dat is het laatste jaar om te kunnen profiteren van de mogelijkheden voor cofinanciering. Heeft u een projectvoorstel waarmee u kunt bijdragen aan de innovatie van uw eigen organisatie en de sector? Stuur dan een mail aan het programmabureau: info@archief2020.nl. Meer informatie over cofinanciering en projecten is te vinden op onze website: www.archief2020.nl. Of ga naar informatie2020.pleio.nl voor informatie over actuele thema's. nummer 7 201 5 19 Archief2020: 'Archiefprofessionals hebben behoefte aan het samen werken aan praktische vraagstukken en nieuwe methodieken' (Anne Reitsma Fotografie). Kennis ontwikkelen en delen is een belangrijk doel van veel projecten, pilots en activiteiten die worden uitgevoerd of ondersteund door Archief 2020. Daarbij gaat het niet alleen om vakinhoudelijke kennis, bijvoorbeeld metadateren, maar ook om het delen van ervaringen. Zoals het ontwikkelen van een e-depot en het doen van onderzoek, bijvoorbeeld in de vorm van ateliers; in 2014 bogen studenten, docenten en archiefprofessionals zich in deze nieuwe leervorm over het documenteren van de samenleving en actieve openbaarheid. De uitdaging voor Archief 2020 is om ruimte te geven aan experimenten, ervaringen op te doen, en met elkaar stof te Archief 2020: 'Er zijn niet altijd pasklare oplossingen, maar delen van oplossingen kunnen wel verzameld worden' (Anne Reitsma Fotografie). verzamelen voor nieuwe concepten. Er zijn niet altijd pasklare oplossingen, maar delen van oplossingen kunnen wel verzameld worden. Een voorbeeld is het 'stappenplan voorbereiding en aansluiting op een e-depot' dat Archief 2020 laat maken op basis van pilots en best practices. Met zo'n instrument ben je er nog niet. Echt effectief wordt het pas als anderen het gaan gebruiken en uitproberen in de eigen werkomgeving. Ook dan zijn praktijkervaringen belangrijk om te delen. Dat levert feedback en kennis op over werkwijzen en instrumenten. Zo blijft de sector voortdurend in ontwikkeling. De eerder genoemde kennisplat forms en leerkringen zullen deze ontwikkeling ondersteunen. Archief 2020

Archievenblad | 2015 | | pagina 19