Archief 2020 samen leren, delen en doen Duurzame toegankelijkheid van (digitale) overheidsinformatie en een toekomstvaste archieffunctie vragen om een nauwe samenwerking en kennisdeling. Hoe breng je de verschillende initiatieven op het vlak van kennis en technologie samen? Hoe laat je geslaagde 'experimenten' renderen en geef je kennis en ervaring door? En, hoe benut je ze in verdere kennisontwikkeling? Archief 2020 stimuleert, adviseert en versterkt de sector op deze fronten. Samen innoveren Nationaal Archief werkt aan een gezamenlijk kennisnetwerk afspraken over de (verdere) uitvoering te komen. Momenteel onderzoekt het programmabureau van Archief 2020 samen met het Nationaal Archief hoe het, bijvoorbeeld in kennisplatforms en leerkringen, groepen professionals kan ondersteunen en bij elkaar kan brengen rond actuele kennisvraagstukken. Meedenken op digitale platforms Kennisontwikkeling en -deling heeft een platform nodig waar professionals kennis kunnen halen en brengen. Social media zoals Archief 2.0 en netwerk BREED bieden volop ruimte tot het stellen van vragen en het voeren van discussies. Voor wie informatie over de lopende ontwikkelingen op kennisthema's zoekt, maakt Archief 2020 intensief gebruik van het kennisplatform Pleio: informatie2020.pleio.nl. Deze digitale samenwerkruimte is bij uitstek de plek waar iedereen zijn/haar eigen praktijk kan delen; voor sommigen nog best een spannende stap. In het kennisnetwerk dat we met elkaar aan het opbouwen zijn, zijn dialoog en waar mogelijk 'open en zichtbare' interactie echter essentieel. Het draagt bij aan de ontwikkelingen die de sector doormaakt. Om inzicht en overzicht te blijven houden van alle kennis die via platforms, websites en kennisbanken beschikbaar is, ontwikkelt Archief 2020 momenteel een wegwijzer die iedere belangstellende snel en makkelijk de juiste weg wijst naar de gevraagde kennis. Archief 2020 I Vernieuwing binnen de archiefsector is noodzakelijk om de digitale informatiestroom van de overheid in goede banen te leiden; de krachten worden gebundeld en expertise wordt gedeeld en ontwikkeld. De minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) gaf in de Archiefvisie (2011) het Nationaal Archief de opdracht de kennisfunctie binnen de archiefsector te versterken. Het was tijd om (nieuwe) kennis en samenwerkings initiatieven bij elkaar te brengen en te zorgen dat geslaagde 'experimenten' overheidsbreed toepasbaar zijn. De vernieuwing van de sector moest van binnenuit plaatsvinden. Vanuit deze gedachte werd in 2013 het innovatieprogramma Archief 2020 gestart, met als basis het Archiefconvenant van OCW, de VNG, het IPO en de UvW. Om de kennisfunctie binnen de archiefsector te kunnen versterken, werkt het Nationaal Archief met de sector aan de opzet van een landelijk kennisnetwerk. Een van de doelen ervan is het gezamenlijk uitvoeren van een landelijke kennis- en innovatie agenda (K&I-agenda). Deze agenda brengt de inhoudelijke uitdagingen in kaart en nodigt uit om samen te werken aan verdieping, verbreding en actualisatie van kennis. Op basis van de Archiefvisie, de programma's van Archief 2020 en Digitale Taken Rijksarchieven, maar ook op grond van de uitkomsten van een veertigtal gesprekken met vertegenwoordigers uit de archiefsector, zijn 14 generieke kennisvragen geïdentificeerd. Denk daarbij aan kennisvragen rond waardering en selectie in het digitale tijdperk, de inrichtingsprincipes voor overheids organisaties, preservering, open data, data analytics et cetera. Daarnaast ontstaan nieuwe kennisvragen, zoals: hoe ga je om met digitaal complexe collecties, hoe vernietig je in de digitale wereld, is het begrip overbrenging in het digitale tijdperk nog bruikbaar? Het doel is om in het najaar deze agenda met partijen zoals BRAIN en KVAN definitief vast te stellen en tot Alle foto's zijn gemaakt tijdens de Werkconferentie Archiefcollecties Open! (Anne Reitsma Fotografie). 18 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 18