Toegankelijkheid Bewaren en beschikbaar stellen Door het internet verandert de manier waarop mensen zoeken (kort gesteld: veel mensen zoeken alleen op internet). Met het internet komt er elke dag een enorme hoeveelheid informatie bij, wat leidt tot een nauwelijks te bevatten kwantiteit aan data (en filmpjes van katten). Archivarissen kunnen hier een rol in spelen, getraind als ze zijn om structuren aan te brengen in informatiestromen. Door deel te nemen aan een project als 'Leonardo' profileren archiefmedewerkers zich als moderne professionals. Door kennis, ervaringen en informatie uit te wisselen met andere professionals houden we elkaar enthousiast! Bezoeken en verdere informatie documenten bestaan uit bewijzen (documenten, artefacten en audiovisueel materiaal), rechtbankverslagen zoals transcripties, uitspraken, beslissingen, orders en correspondentie én meer dan 100.000 fysieke en 300.000 digitale audiovisuele verslagen. Het archief zal uiteindelijk al deze items moeten huisvesten! Op dit moment beheren tien fulltime medewerkers de archieven. Behalve archivarissen zijn dit assistenten, audiovisuele technici en een IT-medewerker. Entree Joegoslavië-tribunaal (foto Wikimedia Commons). Groepsfoto in de hal van het ICTY (foto privéarchief). Terwijl het tribunaal hard werkt aan (waarschijnlijk de laatste) rechtszaken, staan de archieven open voor onderzoekers. De toegang tot openbare registers is ook online toegankelijk via de ICTY Hof Records Database. Om de archieven en het werk van het tribunaal zo toegankelijk mogelijk te maken is al een opgave an sich, ook naar het voormalige Joegoslavië zelf: gedacht wordt aan een fysiek bezoekerscentrum of aan andere mogelijkheden om het gedane werk te tonen. In de tussentijd is al veel openbaar. Vrijwel alles wat in de rechtszaal gebeurt wordt uitgezonden, zij het met een kleine vertraging voor ondertiteling of het anoniem maken van beschermde getuigen. De zittingen en uitspraken zijn (terug) te zien via de website www.icty.org en www.youtube.com/user/ ICTYtv, maar worden natuurlijk ook (in digitale vorm) bewaard in de archieven. De deelnemers waren onder de indruk van het werk van het tribunaal. Het was boeiend om te horen hoe een, in vergelijking met een gemiddeld overheidsarchief, jonge organisatie omgaat met dezelfde vragen waar wij mee te maken hebben. Gek genoeg was ons bezoek het eerste van een archiefinstelling aan het ICTY; advocaten (in opleiding) stappen frequenter binnen. En dat terwijl het voor ons vakgebied een interessante instelling is. Wie het ICTY wil bezoeken kan het beste contact opnemen via telefoonnummer 070 - 512 52 85 of mailen naar kralt.icty@un.org. Let erop dat u (zeker op dagen dat er een zitting is) legitimatie mee moet nemen. Via de website van dagblad Trouw is een interessant artikel van Nicole Lucas te lezen: 'De geest van de oorlog zit in dit archief' (2014). Wie meer wil weten over het Leonardo-project en wil lezen wat we zoal hebben behandeld, kan terecht op de website van 'Teaching the teachers': https://tttdigi.wordpress.com/ Jan van Kampenhout communicatiemedewerker Gemeente archief Schiedam. nummer 7 201 5 17

Archievenblad | 2015 | | pagina 17