Het Joegoslavië-tribunaal en archiefbeheer: belangrijker dan vorm Gemeentearchief Schiedam kijkt terug op een geslaagd project van Europese kennisuitwisseling met buitenlandse archief- en museumcollega's uit Zweden, Hongarije, Ierland, Letland en Spanje onder de noemer 'Leonardo Da Vinci'. Een van de Nederlandse programmaonderdelen die we ook andere vakgenoten aanraden, is een bezoek aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Achtergrond project Joegoslavië-tribunaal Een modern instituut dat constant te maken heeft met vast leggen en bewaren is het International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) in Den Haag, ook wel bekend als het Joegoslavië-tribunaal. Dit is het eerste oorlogsmisdadentribunaal sinds Neurenberg, en van de 161 aangeklaagde individuen zijn er 69 veroordeeld. De buitenlandse en Schiedamse archief medewerkers kregen een uitgebreide rondleiding door het voormalige Aegongebouw. Omdat er op dat moment geen rechtszaak gaande was, konden we ook in de rechtszaal zelf kijken, en niet alleen vanaf de publieke tribune. Digitaal vastleggen Het Joegoslavië-tribunaal is in Nederland waarschijnlijk vooral bekend door de berechting van kopstukken uit de burgeroorlog die wij nog kennen uit de journaals, zoals Slobodan Milosevic en de nog lopende zaken tegen Radovan Karadzic en Ratko Mladic. Het tribunaal werd in 1993 opgericht en maakte dus de snelle digitale ontwikkeling van de laatste twintig jaar mee. De rechtszaal, die in het echt trouwens kleiner overkomt dan op Cijfers In de kluizen van het ICTY bewaart men ongeveer 4,7 kilometer aan juridische stukken en bewijstukken van het Openbaar Ministerie (het OTP, the Office of the Prosecutor). Dit is nog exclusief inhoudelijke en administratieve gegevens, die ook permanent bewaard moet worden. De OTP-collectie bestaat uit ongeveer 14.000 audio-opnamen, zo'n 9.400 video-opnamen, meer dan negen miljoen pagina's aan documenten en bijna 14.000 voorwerpen, waarvan 6.000 kogels. De juridische Jan van Kampenhout l Gemeentearchief Schiedam vroeg in 2013 subsidie aan in het kader van het project 'Een Leven Lang Leren' van de Europese Commissie. Deze aanvraag werd gehonoreerd in de vorm van reiseenheden, waardoor werknemers van het archief naar collega's in het buitenland konden reizen en vice versa. Dankzij de subsidie hebben we in de loop van het project veel kunnen zien en leren. Onder meer over het openbaar maken van collecties, depotbeheer, metadata, restauratiemethodes en tentoonstellingen. In januari 2015 was het Schiedamse archief gastheer voor de projectdeelnemers. Ons onderwerp voor een week kennisdeling was 'oral history' en transcripties. Behalve een bezoek aan Beeld en Geluid in Hilversum bezocht de groep ook het Joegoslavië-tribunaal. televisie, is uitgerust met verschillende digitale camera's zodat moeiteloos diegene die aan het woord is in beeld kan worden gebracht. Vanaf 2005 legt men de rechtszaken digitaal vast, voor die tijd dus nog op videoband. De vraag wat er met verschillende soorten beelddragers moet gebeuren, is ons als archiefinstelling natuurlijk niet vreemd. Voor het ICTY is de inhoud belangrijker dan de drager. De videobanden worden wel bewaard, maar de content wordt digitaal gepreserveerd. De opnames worden overigens in verschillende versies bewaard, met ondertitels in diverse talen. Men creëert een publieke versie (waarin stem en beeld van beschermde getuigen worden vervormd), en een volledige versie. Deze worden dan weer zowel in hoge als in lage resolutie bewaard. En dat zijn alleen nog maar de rechtbank-opnamen; bij het onderzoeken van oorlogsmisdaden zijn ook getuigen ter plaatse in het voormalige oorlogsgebied op film geïnterviewd. 'Zeven jaar terug liepen we nog rond met trolley's vol documenten', aldus Rob Barsony die ons in de rechtszaal vertelde over zijn werk als hoofd opname, 'dat was een verspilling van time and trees'. Een uitdaging waar je als kijker van de opnames misschien niet bij stilstaat, is dat alles zo objectief mogelijk moet worden vastgelegd, ondanks de vaak emotionele getuigenissen. 'Do it once, do it right, keep it for the future' is het devies. 16 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 16