'Er ging een wereld voor mij open' Vrouwenbrieven in Friese archieven miim 'UI J -V 1 Jt ////V/yhxV-A- s/l è/s 1 ïJ Op 24 mei 2015 vond in stadsschouwburg De Harmonie in Leeuwarden de Dag van de Brief plaats. Een dag van tijdreizen aan de hand van het geschreven woord. Rond het middaguur werd een bijzonder boek gepresenteerd: Laet doch niemant dese brief leesen. Vrouwenbrieven uit Friese familiearchieven 1600-1800. Aanleiding voor een interview met schrijfster Elizabeth de Groot (1950). Hoe ben je ertoe gekomen om dit boek samen te stellen? Bij die masterstudie was er de mogelijkheid om in de plaats van een scriptie een stage te lopen, inclusief een soort werkverslag. Via de cursus paleografie had ik kennisgemaakt met Het Utrechts Archief. Zo kwam ik op het idee om een stage aan te vragen bij Tresoar in mijn woonplaats Leeuwarden. Er ging een wereld voor mij open! Vroeger dacht ik bij een archief vooral aan bestuurlijke en juridische documenten, maar dat er ook veel persoonlijks in te vinden is verraste mij. 's Morgens liep ik mee met de mensen van de studiezaal en 's middags werkte ik aan een klein onderzoekje naar brieven van vrouwen in de historische familiearchieven. Na afronding van mijn stage en studie ben ik doorgegaan met de vrouwenbrieven, ondersteund door Tresoar.' Dick Deuzeman l 'In het verleden heb ik een doctoraal zeventiende-eeuwse Taal- en letterkunde behaald in Groningen. Na jarenlang Nederlands te hebben gegeven in het voortgezet onderwijs, kon ik dankzij een erfenis weer een jaartje studeren: in 2008 behaalde ik de master Renaissance Studies in Utrecht. Een keuzemogelijkheid bij die studie was een cursus paleografie en dat trok me meteen. Ik ben niet teleurgesteld in mijn verwachtingen, integendeel. De docent, Carla de Glopper, leidde ons met vaart en verve door uiteenlopende teksten. Bijzonder om te kunnen lezen wat iemand zo lang geleden eigenhandig geschreven heeft. Een directer contact met het verleden is nauwelijks denkbaar. Hoe kon je de vrouwenbrieven in die familiearchieven vinden? 'Daar heb ik de inventarissen voor bestudeerd, via trefwoorden als Vrouwenbrieven uit Friese familiearchieven 1600-1800 El II «si TH oTCfOOr TV' 1 r - IM.J 'Laet doch niemant dese brief leesen' is voor 17,50 te bestellen via www.bommeer.nl. 14 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 14