Dientengevolge onderzocht Rechtbank Amsterdam (in een door Pictoright tegen het Stadsarchief Rotterdam aangespannen zaak2) 'of het Stadsarchief voldoende feitelijke, op het geval toegesneden omstandigheden heeft gesteld waaruit kan voortvloeien dat toewijzing van de vorderingen van Pictoright te zeer afbreuk zouden doen aan het grondrecht van artikel 10 EVRM waarop het Stadsarchief zich beroept.' De rechtbank kwam tot een ontkennend oordeel omdat hetgeen het Stadsarchief op dit punt naar voren heeft gebracht niet ziet 'op bepaalde, aan het individuele geval eigen omstandigheden, maar is beperkt tot een argumentatie die in algemene zin betoogt dat het voor archieven ondoenlijk is hun taak naar behoren uit te voeren indien zij niet bevoegd zouden zijn (in ieder geval tot dat de rechthebbende bezwaar maakt) hun archieven ook voor zover het auteursrechtelijk beschermde werken betreft zonder voorafgaande toestemming van de rechthebbende online openbaar te maken.' Zoals in de IISG-zaak onvoldoende 'concrete op het individuele geval toegesneden belangen' waren aangevoerd, werden in de zaak tegen het Rotterdamse stadsarchief onvoldoende 'feitelijke, op het geval toegesneden omstandigheden' aanwezig geacht. Uitdrukkelijk wees de rechtbank het door het Stadsarchief toegepaste 'piepsysteem' ('notice and take down') af (een disclaimer dat naar rechthebbenden gezocht is; wie meent toch rechten te hebben kan zich melden, waarna alsnog toestemming verkregen wordt of eventueel op verzoek van de auteursrecht hebbende de foto's of andere bestanden verwijderd worden). Verweesde werken Noten 1 Vonnis van 20 mei 2015, RBAMS:2015:3231, te raadplegen op www.uitspraken.rechtspraak.nl. 2 Vonnis van 10 juni 2015, RBAMS:2015:3590, te raadplegen op www.uitspraken.rechtspraak.nl. De gemeente Rotterdam heeft tegen het vonnis beroep aangetekend. 3 Vonnis van 17 december 2014, rolnr. HA ZA 13-1049, http://www.cedar.nl/uploads/10/Lira/Vonnis_Rechtbank_ Den_Haag_171214.pdf Ik vermoed dat het eindoordeel niet anders zou hebben geluid indien het vonnis gewezen zou zijn na het geciteerde arrest van de Hoge Raad van 3 april 2015. Belangenafweging In het geval van het Regionaal Archief Leiden oordeelde de rechtbank dat het belang 'om het gehele archief openbaar te maken ook verwezenlijkt kan worden op een wijze waarmee zij geen inbreuk maakt op auteursrechten, namelijk door het archief digitaal openbaar te maken voor raadpleging in haar eigen gebouw. Foto: Wikimedia Commons. geboden sinds een arrest van de Hoge Raad van 3 april 2015: de rechter dient, indien een daarop gericht verweer wordt gevoerd, 'te onderzoeken of in het concrete geval de handhaving van een intellectueel eigendomsrecht afstuit op een ander grondrecht. Weliswaar dient reeds bij de totstandbrenging van regelgeving betreffende intellectuele eigendom een juist evenwicht tussen de diverse grondrechten te worden verzekerd, maar dat laat onverlet dat ook de rechter in een hem voorgelegd geschil, indien de stellingen van de aangesproken partij daartoe aanleiding geven, dient te onderzoeken of in de omstandig heden van het geval bij toewijzing van de gevraagde maat regel, gelet op het beginsel van proportionaliteit, niet te zeer afbreuk wordt gedaan aan het grondrecht waarop de aange sproken partij zich beroept.' het Regionaal Archief Leiden op zijn website waren gezet. Rechtbank Den Haag3 overwoog, bij de weging van de belangen van de auteursrechthebbenden en die van het archief, dat het belang 'om het gehele archief openbaar te maken ook verwezenlijkt kan worden op een wijze waarmee zij geen inbreuk maakt op auteursrechten, namelijk door het archief digitaal openbaar te maken voor raadpleging in haar eigen gebouw. Dat is voor de gebruikers omslachtiger, maar in veel gevallen waarschijnlijk niet onoverkomelijk. Daarbij dient bedacht te worden dat de belangstelling voor dit archief, gelet op het regionale karakter ervan, voornamelijk regionaal zal zijn. Het belang van de gemeente [eigenaar van de collectie] is derhalve met name gelegen in het maatschappelijk belang van gebruiksgemak en een groter bereik.' De rechtbank besloot dat de gemeente voorafgaand aan de openbaarmaking van auteursrechtelijk beschermde werken toestemming nodig heeft respectievelijk nodig had van of namens de auteursrechtheb benden op deze werken. Kort geleden is de Auteurswet aangevuld met bepalingen over verweesde werken: werken waarvan de rechthebbende(n) na een zorgvuldig onderzoek niet is geïdentificeerd of, indien wel geïdentificeerd, niet is op te sporen. In die gevallen maken de artikelen 16o t/m 16r (en 17 voor publieke media-instellingen) van de Auteurswet het erfgoedorganisaties mogelijk om, onder strenge voorwaarden, ook zonder toestemming van de recht- hebbende(n) werken te digitaliseren en online ter beschikking te stellen. Een andere zaak betrof de foto's in regionale kranten die door Eric Ketelaar emeritus-hoogleraar Archiefwetenschap. nummer 7 201 5 13

Archievenblad | 2015 | | pagina 13