Kort geleden zijn in drie zaken archiefinstellingen op de vingers getikt wegens inbreuk op het auteursrecht. Wat zei de rechter en hoe kunnen archiefinstellingen daarmee rekening houden? Licentie Archiefwet 1995) vallen niet onder artikel 14 (maar onder artikel 16) en dus ook niet onder de eerder genoemde licentie. Dat geldt ook voor die beeld- en geluidsdocumenten die geen archiefbescheiden van de overheid zijn (dat wil zeggen niet naar hun aard bestemd om onder de overheid te berusten). Maar dit betekent niet dat de archiefdienst met auteursrechte lijk beschermde werken helemaal niet zou kunnen handelen zonder toestemming van de rechthebbende op het auteurs recht. Artikel 16n van de Auteurswet laat het kopiëren (analoog of digitaal) of conversie toe, indien dat geschiedt met als enig doel behoud of herstel van de staat van het auteursrechtelijk beschermde werk. Verder geeft artikel 15h van der Auteurswet niet-commerciële archiefinstellingen het recht om werken digitaal te kopiëren en openbaar te maken, maar uitsluitend voor raadpleging in het eigen gebouw door individuele leden van het publiek voor onderzoek of privéstudie. Drie rechterlijke uitspraken met betrekking tot dit artikel zijn voor archiefinstellingen van belang. Informatievrijheid? Fotograaf Kors van Bennekom achtte zijn auteursrecht geschonden door de publicatie van zijn in het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis berustende foto's op de website van het IISG. Het IISG beriep zich onder meer op de informatievrijheid van artikel 10 van het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Rechtbank Amsterdam stelde de fotograaf in het gelijk.1 Overwogen werd dat de algemene afweging van de belangen van archieven bij de digitalisering en de beschikbaarstelling van gedigitaliseerde exemplaren ertoe heeft geleid een beperking op het auteursrecht te maken in artikel 15h. Die beperking geldt echter uitdrukkelijk slechts voor het beschikbaar stellen op daarvoor bestemde terminals in het archiefgebouw aan individuele leden van het publiek voor onderzoek of privéstudie. Dat laat, aldus de rechtbank 'onverlet dat ook dan in het individuele geval een afweging zal moeten worden gemaakt tussen de belangen van de rechthebbende [op het auteursrecht] en degene die zich op de informatievrijheid beroept [het IISG], maar de laatstgenoemde zal dan ook concrete op het individuele geval toegesneden belangen hebben aan te voeren die zodanig klemmend zijn dat zij rechtvaardigen dat de belangen van de auteursrechthebbende bij handhaving van zijn recht daaraan ondergeschikt wordt gemaakt.' In dit geval waren zulke op het concrete geval toegesneden belangen door het IISG niet aangevoerd, zodat de rechtbank aan deze belangenafweging niet kon toekomen. Arrest Hoge Raad Auteursrecht en archiefrecht Eric Ketelaar l Voor het klassieke in de studiezaal ter raadpleging of gebruik verstrekken van overheidsarchieven biedt het auteursrecht voldoende soelaas. De overheid kan in het algemeen geen auteursrecht uitoefenen op door haarzelf opgemaakte bescheiden. De rechthebbenden op het auteursrecht van aan de overheid gezonden archiefbescheiden (waaronder brieven, aanvragen om een bouwvergunning enzovoort) kunnen worden geacht te weten dat die bescheiden na verloop van tijd in een archief bewaarplaats terechtkomen en aldaar openbaar zijn in de zin van artikel 14 van de Archiefwet 1995. Auteursrechtelijk is mijns inziens sprake van een licentie tot openbaarmaking en verveel voudiging als bepaald in artikel 14: raadplegen en het maken van afschriften, uittreksels en bewerkingen. Verder gaat de licentie niet; zij geeft de archiefdienst geen recht op het maken en verspreiden van kopieën, bijvoorbeeld via internet. Door particulieren aan een archiefinstelling geschonken of in bewaring gegeven archiefbescheiden (artikel 1, c, 3°, f H r ik Het IISG had volgens de rechtbank verzuimd om 'concrete op het individuele geval toegesneden belangen aan te voeren die zodanig klemmend zijn dat zij rechtvaardigen dat de belangen van de auteursrechthebbende bij handhaving van zijn recht daaraan ondergeschikt wordt gemaakt.Foto: Wikimedia Commons. De belangenafweging waarnaar de rechtbank verwijst is 12 2015 nummer 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 12