IISG Rotterdam Hoe verder? Gemeente Leiden betaalt voortaan jaarlijks een 'passende vergoeding' aan Lira en Pictoright ten behoeve van de freelance tekst- en beeldmakers. Voor de periode voorafgaand aan het akkoord, waarin de pagina's online werden getoond zonder de benodigde toestemming van alle rechthebbenden, hebben partijen een schikking getroffen. Lira en Pictoright zullen de vergoedingen verdelen onder de freelancers, zoals zij al doen sinds in 2010 het eerste contract met de Koninklijke Bibliotheek voor hun kranten archief werd getekend. Het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) plaatste ruim tweehonderd foto's van fotograaf Kors van Bennekom online als onderdeel van een digitaliseringsproject. De fotograaf claimde recht te hebben op 50.000 euro vanwege schending van zijn auteursrecht. Het IISG plaatste de foto's opzettelijk in lage resolutie op zijn site om illegaal gebruik te voorkomen, maar volgens de advocaat van de fotograaf schaadt de slechte kwaliteit juist de 'artistieke integriteit' van zijn cliënt. Van Bennekom claimde een halve ton voor het feit dat 221 door hem gemaakte foto's - op klein formaat, in lage kwaliteit, met volledige naams- en bronvermelding - gedurende enige tijd in de online catalogus van het IISG hebben gestaan. De Amsterdamse rechtbank heeft in mei dit jaar de schadeclaim afgewezen. Volgens de rechtbank was er wél sprake van een inbreuk op het auteursrecht. Het IISG mag de foto's, die na het eerste verzoek van internet waren gehaald, in de toekomst daarom niet opnieuw in haar online collectiecatalogus opnemen. De rechtbank heeft daarnaast geoordeeld dat een vergoeding in de geëiste orde van grootte in geen enkele verhouding staat tot mogelijke schade die Van Bennekom heeft geleden. De desbetreffende foto's maakten onderdeel uit van ruim 70.000 foto's die het IISG uitsluitend in het kader van de archief- en catalogusfunctie op de eigen website toegankelijk heeft gemaakt. Het formaat van de foto's is klein, de resolutie is laag en de kwaliteit matig. Bij de foto's is de naam van Van Bennekom als auteur vermeld en bezoekers van de website werden erop gewezen dat Van Bennekom auteursrechthebbende is. Het IISG heeft aangevoerd - en dit is niet bestreden door eisers - dat slechts zeven van de 221 foto's in totaal 49 keer zijn bekeken. Slechts één keer werd een scan van een foto tegen onkosten vergoeding opgevraagd. De rechtbank bevestigde ook dat archieven als het IISG het recht hebben om foto's uit hun collectie te digitaliseren en door middel van een besloten netwerk (in het eigen gebouw) beschikbaar te stellen aan het publiek. Online beschikbaar stellen mag echter niet, omdat de Europese en Nederlandse wetgever er duidelijk voor gekozen hebben dat niet toe te staan. Henk Wals, directeur IISG: 'Het positieve van deze uitspraak voor de archiefwereld is dat archieven minder bang hoeven te zijn voor dit soort buitenproportionele claims en dat collectieve regelingen met organisaties als Pictoright mogelijk blijven. Maar het blijft een feit dat de huidige copyrightwetgeving een vervelende handicap oplevert voor erfgoedinstellingen en onderzoekers.' In maart 2011 kaartte Pictoright aan dat op de website van het Stadsarchief Rotterdam beschermde werken stonden van beeld makers die aangesloten zijn bij deze auteursrechtorganisatie. Pictoright wilde een regeling treffen waarbij het Stadsarchief tegen betaling van een vast bedrag 10.000 per jaar) een collectieve toestemming zou verkrijgen namens de bij Pictoright aangesloten Wie inzage wil in de volledige beeldcollectie van het Stadsarchief Rotterdam, is welkom op de studiezaal. Foto: Wikimedia Commons. rechthebbenden (dus niet alle rechthebbenden). Met deze toestemming zouden beschermde en gedigitaliseerde werken via internet getoond mogen worden. Het Stadsarchief weigerde het voorstel, mede om budgettaire redenen, en stuurde aan op een 'notice-and-takedown-procedure' (materiaal op indicatie van rechthebbenden achteraf verwijderen). Aldus kwam het tot een rechtszaak die drie jaar zou duren. Het Stadsarchief betoogde dat 'het voor archieven ondoenlijk is hun taak naar behoren uit te voeren indien zij niet bevoegd zijn (in ieder geval totdat de rechthebbende bezwaar maakt) hun archieven, ook voor zover het auteursrechtelijk beschermde werken betreft, zonder voorafgaande toestemming van de rechthebbende online openbaar te maken.' Het argument heeft geen stand gehouden. Het in juni 2015 uitgesproken vonnis blijft daarmee ongewijzigd ten opzichte van het tussenvonnis (juli 2014), alle vorderingen van Pictoright worden toegewezen en het Stadsarchief is veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding voor de inbreuken (30 inbreuken a 180) en de proceskosten (bijna 73.000). Het Stadsarchief gaat in hoger beroep. Gezien de door de rechtbank opgelegde dwangsom (bij iedere volgende inbreuk verbeurt het Stadsarchief een dwangsom van 1.000, vermeerderd met 200 per dag tot een maximum van 500.000) kan het Stadsarchief ondertussen geen enkel risico nemen. Daarom is in juni besloten de gehele beeldcollectie van het archief niet meer te tonen op de website. De consequentie hiervan is dat gebruikers voor het raadplegen van de collectie naar de studiezaal van het Stadsarchief (Hofdijk 651) zullen moeten komen, waar ze overigens van harte welkom zijn. Het Stadsarchief zal stapje voor stapje bewezen rechtenvrij materiaal weer online zetten. Het Stadsarchief kan niet voorspellen hoeveel tijd dit met zich mee zal brengen. Of er nu wel of geen collectieve regeling komt, het lijkt verstandig om bij acquisitie van beeldmateraal met de vervaardiger een creative commons-overeenkomst te sluiten voor niet-commercieel gebruik. Dat past meer bij de digitale wereld dan de Auteurswet 1912. In het navolgende artikel gaat Eric Ketelaar naar aanleiding van deze kwesties in op auteursrecht en archiefrecht. Redactie Archievenblad i!*f Rettiirtim nummer 7 201 5 11

Archievenblad | 2015 | | pagina 11