KVAN SNAAI Lab Nieuws U vraagt, wij scannen! Keuzes Succesvolle toevoeging Lianne de Beurs SNAAI geeft studenten en young professionals de ruimte om actueel onderzoek te presenteren. In deze editie vertelt Lianne de Beurs over haar scriptie U vraagt, wij scannen! Ze onderzoekt hierin de mogelijkheid tot digitaliseren op verzoek, ten behoeve van de uitbreiding en/of verbetering van digitale dienstverlening bij archiefdiensten. Digitale archiefbronnen worden steeds populairder, maar alle archiefstukken digitaliseren is onmogelijk. Digitaliseren op verzoek lijkt een oplossing. Digitaliseren op verzoek, ook wel scanning on demand genoemd, is wat de term al zegt: de bezoeker plaatst een verzoek tot digitaliseren van een archiefstuk. De archiefdienst controleert of het stuk gescand kan worden. Indien dit mogelijk is, wordt het gedigitaliseerd en online toegankelijk gemaakt op de website. De bezoeker kan het digitale stuk, soms tegen een kleine vergoeding, vanuit thuis bekijken. In mijn scriptie maak ik een vergelijking tussen drie archiefdiensten die digitaliseren op verzoek inzetten: het Stadsarchief Amsterdam, het Haags Gemeentearchief en Het Utrechts Archief. Elke archief dienst maakt namelijk andere keuzes voor het inzetten van deze vorm van digitale dienstverlening. Zo kiezen Amsterdam en Utrecht ervoor het scannen uit te besteden. Zij laten een extern scanbedrijf een vaste hoeveelheid aanvragen per keer scannen. Als de scans online staan, kan iedereen deze thuis tegen een kleine vergoeding downloaden. Bij de archiefdienst blijft het mogelijk de scan gratis te bekijken. In Den Haag voeren ze de scanwerkzaamheden intern uit en scannen zij per keer wat mogelijk is. De scans zijn ook thuis gratis te downloaden. Natuurlijk zijn er niet alleen maar verschillen tussen deze archiefdiensten. Bij alle drie de archiefdiensten is het doel van digitaliseren op verzoek de digitale dienstverlening uit te breiden en te verbeteren. Digitaliseren op verzoek wordt gezien als een goede manier om publieksgericht te digitaliseren. Een bezoeker doet een aanvraag tot digitaliseren en vervolgens kunnen meerdere mensen het stuk digitaal raadplegen. Of het ook werkelijk zo is dat een scan door meerdere bezoekers wordt bekeken, is bij de archiefdiensten (nog) niet bekend. Digitaliseren op verzoek blijkt voor genoemde archiefdiensten een succesvolle toevoeging aan de digitale dienstverlening. Van papier naar digitaal. Het archiefstuk (origineel en scan) is afkomstig uit het archief van het Dorps- en Polderbestuur Beemster, 1607-1934 (toegangsnummer 0205) van het Waterlands Archief (invnr. 53). Maar het is niet iets wat van de ene op de andere dag realiteit is: er moeten eerst belangrijke keuzes worden gemaakt. Wordt er intern of extern gescand en opgeslagen? Welk bestandsformaat wordt aangehouden? Worden de scans gratis of betaald? Wordt er een vaste hoeveelheid scans per week gedaan? Goed om te beseffen: digitale dienstverlening houdt niet op bij het digitaliseren op verzoek. In feite creëer je dan enkel een digitaal depot. Digitale dienstverlening is meer dan dat. In de studiezaal is dienstverlening namelijk ook het te woord staan en ondersteunen van bezoekers. Een van de conclusies in mijn scriptie is dan ook dat digitaliseren op verzoek een succesvolle methode kan zijn om de digitale dienstverlening uit te breiden en te verbeteren, maar dat je als archiefdienst dan nog geen complete digitale dienstverlening hebt. Lianne de Beurs studeerde in 2014 af aan de Hogeschool van Amsterdam (Media, Informatie en Communicatie) en is trainee Proces- en Informatiemanagement bij Breinstein Detachering. .'•ai nummer 6 201 5 33

Archievenblad | 2015 | | pagina 33