Nieuws uit het veld I®. rt' Nieuw: VANWAARDE Informatie AIVD uitgelekt naar criminelen Yes we scan? Streekarchief Midden-Holland start pilot Tour de France Per 1 april 2015 gaan DocumentenWacht, MuseumWacht en de restauratie-ateliers Sterken, Helmond en de Tiendschuur samen verder. Onder de naam VANWAARDE BV ontstaat dan een moderne dienstverlener op het gebied van beheer, restauratie en calamiteiten ondersteuning voor alles van waarde. Het doel is bundeling van krachten, ervaring en kennis waardoor klanten een betere dienstverlening ervaren. Daarnaast wil VANWAARDE haar kennis overbrengen naar bedrijven en instellingen om zo de branche verder te professionaliseren. Dit doet VANWAARDE onder meer door het geven van trainingen, cursussen en gastcolleges. Door de samenvoeging ontstaat de grootste specialist in Nederland op het gebied van beheer, restauratie en calamiteiten ondersteuning voor alles van waarde. DocumentenWacht en MuseumWacht blijven als productnamen bestaan. Meer info: www.vanwaarde.eu. Informatie van de Nederlandse inlichtin gendienst AIVD zou in handen gekomen zijn van criminelen. Dit zou zijn gebeurd na een omvangrijke gegevensroof bij de Curacaose veiligheidsdienst VDC. Dat zegt SP-Kamerlid Ronald van Raak in de Volkskrant. Hij stelt dat uitgelekte documenten aantonen hoe de voormalige Curacaose premier Gerrit Schotte mogelijk betrokken is geweest bij corruptie in de Curacaose veiligheidsdienst. Op Curacao is een strafzaak tegen Gerrit Schotte en zijn vrouw begonnen. Onder leiding van een directeur die is aangesteld door de regering moest de netwerkbeheerder van de VDC in oktober 2011 alle wacht woorden van het systeem geven. Hierdoor werden alle gegevens mogelijk beschikbaar voor een aantal 'Colombianen' die hij eerder heeft moeten informeren over het beveiligingssysteem van de dienst. Op dat moment konden niet alleen de gegevens van de Curacaose dienst worden gekopieerd en aangepast, maar ook de informatie die was uit gewisseld met de Nederlandse AIVD en de Amerikaanse DEA en FBI. Van Raak spreekt van 'misschien wel de grootste gegevensroof uit een geheime dienst ooit'. Volgens Van Raak zouden meerdere bronnen bevestigen dat de gekopieerde informatie in handen is gekomen van criminelen. De SP-parlementariër wil dat minister Ronald Plasterk van Koninkrijks relaties de zaak onderzoekt en ingrijpt. De VDC moet onder meer, in opdracht van de gouverneur, onderzoek doen of politici 'schoon' genoeg zijn om bijvoor beeld minister te worden. Ex-premier Schotte heeft veel moeite gedaan om een dergelijke screening te dwarsbomen. Bron: www.nu.nl In De Telegraaf van 18 maart 2015 stond een wat merkwaardige kop: 'Rel om digitaal archief.' De openingszin: 'Broodroof door de Belastingdienst dreigt het Nederlandse bedrijfsleven honderden banen te kosten.' Wat is er aan de hand? Het Nationaal Archief wil zestien grote scanners in bruikleen geven aan de Belastingdienst voor het inrichten van een scanstraat waar honderden ambtenaren in lage loonschalen aan de slag kunnen. Acht MKB-bedrijven, waaronder X-Cago, schreeuwen moord en brand. De overheid doet het bedrijfs leven oneerlijke concurrentie aan en het bedrijfsleven zou goedkoper en meer efficiënt kunnen opereren dan de overheid. Koren op de molen van De Telegraaf. Volgens Marens Engelhard heeft het Nationaal Archief alle regels gevolgd. Twee VVD-parlementariërs hebben Kamervragen over de kwestie gesteld. Zij willen onder meer weten of het scannen van archieven een taak van de fiscus is. De Commissie van Aanbe stedingsexperts (advies 198) heeft inmiddels bepaald dat de overheid niet heeft voldaan aan haar aanbestedings plicht. Betrokken overheidspartijen reageren niet zolang de Kamervragen niet zijn beantwoord. Streekarchief Midden-Holland (SAMH) en Gemeente Gouda hebben de krachten gebundeld om meer grip te krijgen op het 'geheugen van de stad'. Vanuit een netwerkbenadering richt de projectgroep zich op de doorkomst van de Tour de France door Gouda. Met 'werkend leren' als uitgangspunt, richt de projectgroep Geheugen van de Stad zich op twee taken. Enerzijds ontwikkelt zij een methodiek om dynamisch en interactief de particuliere collecties binnen de Goudse gemeenschap aan te vullen. Anderzijds brengt zij de netwerken in beeld die bestaan binnen de stad en leert daarbij om trends en hotspots te signaleren. Het rapport Gewaardeerd Verleden (2007) van de commissie Jeurgens, de Systeemanalyse (2013) van bestuurskundige Mark van Twist en het Atelier Documenteren van de Samenleving dienen hiervoor als inspiratiebron. In de eerste pilot onder zoekt de projectgroep hoe de Goudse gemeenschap inspeelt op de doorkomst van de Tour op zondag 5 juli. nummer 4 201 5

Archievenblad | 2015 | | pagina 9