Nieuws uit het veld PICTDRIEHT Fraude bij Pictoright Geen e-mailbeleid bij een derde bedrijven Handschriften Abraham Lincoln ontsloten Het pakket is zeker niet alleen bedoeld voor instellingen die nog maar net begonnen zijn met het digitaliseren van hun collecties. Ook instellingen die hun digitale erfgoed op verschillende manieren ontsloten hebben kunnen de onderdelen van het starterspakket gebruiken om de huidige activiteiten te evalueren en bij te stellen. Meer informatie: www.den.nl/pagina/509/starterspakket Pictoright heeft aangifte gedaan van fraude tegen een medewerker. In een periode van drie jaar is voor meer dan 300.000 euro aan betalingen gedaan aan personen die daar geen recht op hadden. Voor zover bekend zijn de bedragen vervolgens grotendeels weer doorbetaald aan de betrokken medewerker. De auteursrechtenorganisatie voor beeldmakers ontdekte onregelmatigheden in de administratie. Er werd direct een intern onderzoek en een extern forensisch onderzoek ingesteld. 'Het is uitermate betreurenswaardig dat dit is gebeurd', zegt Vincent van den Eijnde, directeur van Pictoright. 'Er zijn extra controles in het proces aangebracht om te voorkomen dat dergelijke situaties zich in de toekomst opnieuw kunnen voordoen. Ondanks het lopende onderzoek zullen de geplande reguliere betalingen aan onze aangeslotenen overigens gewoon doorgang vinden.' De betrokken medewerker is op staande voet ontslagen. Pictoright zegt de schade te gaan verhalen op de ontslagen medewerker. Bron: villamedia.nl ZyLAB presenteerde de uitkomsten van een onderzoek naar het e-mailbeleid en het archiveren van e-mail bij de grotere Nederlandse bedrijven. Aanleiding voor het onderzoek was de recente commotie rondom het e-mail- gebruik van voormalig Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Hillary Clinton. Het onderzoek werd uitgevoerd onder organisaties met meer dan 200 geautomatiseerde werkplekken. In het onderzoek geeft slecht twee derde van de ondernemingen aan dat zij een duidelijk e-mailbeleid binnen de organisatie hebben. Hoe groter de organisatie, hoe vaker er sprake is van een duidelijk e-mailbeleid. Toch heeft nog steeds 15 procent van de bedrijven met meer dan duizend geautomatiseerde werkplekken, geen beleid rondom e-mail. Bijna de helft (44%) van de ondervraagde organisaties heeft op dit moment geen (technische) oplossing in huis voor het automatisch archiveren van e-mail. In de meeste gevallen wordt dit opgelost door geregeld back-ups te maken (42%) of het aan de gebruiker zelf over te laten hoe de mail te archiveren (52%). De ondervraagden maken zich geen of weinig zorgen: de meeste respondenten verwachten geen juridisch onderzoek en als het toch zover komt, dan is de verwachting dat de huidige manier van archiveren volstaat. Maar het maken van back-ups is niet in alle gevallen voldoende. Back-ups zijn heel slecht doorzoekbaar en worden in tegenstelling tot archieven, niet geconverteerd naar een nieuw systeem. Dat kan een probleem worden want ook in Nederland stellen instanties strenge retentie-eisen aan de administratie van een onderneming. Onder administratie vallen ook e-mails en zelfs afspraken en agenda's die tegenwoordig worden gemaakt in Exchange. Bron: facility.vakwereld.nl Op 15 april was het 150 jaar geleden dat Abraham 'Eerlijke Abe' Lincoln het trieste rijtje opende van Amerikaanse presidenten die werden vermoord. Informatiemanager Iron Mountain en projectgroep 'The Papers of Abraham Lincoln' werken samen om geschreven documenten te digitaliseren, analyseren, archiveren en open te stellen. Het is een ode aan het leven van de veelbetekenende president die geprezen wordt om zijn leiderschap tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog en om de afschaffing van de slavernij op 1 februari 1865. Zijn handschriften worden nu dus ontsloten. 'Lincoln was een fervent schrijver', zegt Daniel Stowell, directeur en redacteur van projectgroep The Papers of Abraham Lincoln. 'Zijn duizenden persoonlijke en politieke documenten dragen stuk voor stuk bij aan het verhaal van de Verenigde Staten tijdens een uiterst belangrijk tijdperk in de geschiedenis.' Kijk voor meer informatie op www.papersofabrahamlincoln.org. Bron: informatieprofessional.nl Projectgroep 'The Papers of Abraham Lincoln' zet zich in om de handschriften van Lincoln voor een breed publiek te onsluiten. 8 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 8