Nieuws uit het veld Mogelijk BBC-serie over Internationaal Strafhof Revisie Nederlandse norm voor taxonomie van documenttypen Koning tekent wetten per tablet Populaire Collectie Boeree online DEN presenteert starterspakket digitaal erfgoed Den Haag is in beeld als decor voor een serie van de Engelse zender BBC. De Britse regisseur en schrijver Hugo Blick, onder meer bekend van de serie The Honourable Woman, zou zijn oog hebben laten vallen op de Hofstad. Dat meldt RadioTimes.com. De serie zou, net als The Honourable Woman, moeten bestaan uit acht afleveringen en zich voornamelijk afspelen in het Interna tionaal Strafhof. Blick zou inmiddels al onderzoek gedaan hebben voor het project. Het Internationaal Strafhof (International Criminal Court, ICC) is een permanent hof voor het vervolgen van mensen die ervan verdacht worden oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide te hebben gepleegd. In 2010 was het Strafhof het decor voor het internationale archief congres 'Archives without Borders'. Bron: www.ad.nl Het Internationaal Strafhof in Den Haag, mogelijk filmdecor van een nieuwe BBC-serie (foto Vincent van Zeijst, Wikimedia Commons). Normen voor informatie- en archief- management moeten onder invloed van de voortschrijdende techniek constant worden gemonitord, geëva lueerd en waar nodig worden aangepast. Daarom heeft NEN het normontwerp van de revisie van NEN 2084 'Taxonomie van documenttypen' voor kritiek gepubliceerd. Belanghebbenden kunnen tot 1 juli aanstaande commen taar geven op het ontwerp. NEN 2084 geeft een overzicht van documenttypen die van belang zijn voor het reconstrueren van processen. Het eenduidig benoemen van documenttypen maakt het mogelijk voor verschillende processen om gegevens van elkaar te gebruiken. Deze eenduidigheid wordt belangrijker naarmate rijks-, provinciale en gemeentelijke overheden, het bedrijfs leven en individuele burgers onderling meer gegevens met elkaar uitwisselen. In dit normontwerp zijn de essentiële documenttypen opgenomen. Hierbij is het uitgangspunt dat het documenttype in strikte zin losstaat van bijvoorbeeld het toepassingsgebied of de verschijnings vorm. Aan lokaal gebruikte termen is in deze versie geen aandacht besteed. Belanghebbenden kunnen tot 1 juli a.s. via www.normontwerpen.nen.nl commentaar indienen op NEN 2084. Bron: www.documentenwereld.nl In 2014 ondertekende koning Willem- Alexander 450 wetten en algemene maatregelen van bestuur en meer dan 2100 koninklijke besluiten. Is hij op het moment van ondertekening niet in Nederland, dan zet hij zijn handtekening via zijn tablet. Eenmaal terug in Nederland tekent hij wetten en besluiten alsnog met pen. Dat staat in het Jaaroverzicht Koninklijk Huis 2014 dat premier Mark Rutte naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het is de vijfde keer dat dit jaaroverzicht is gepubliceerd. Bron: anp.nl De Collectie Boeree is gepubliceerd op internet. Deze documentaire verzame ling is een van de meest geraad pleegde oorlogscollecties van het Gelders Archief. Gemeentearchief Ede financierde het digitaliseringsproject. Gemeentearchief Ede wilde investeren in digitalisering van de Collectie Boeree, omdat een aanzienlijk onderdeel van deze verzameling betrekking heeft op het verzet op de Veluwe en in het bijzonder in de gemeente Ede, waar Boeree tijdens de oorlogsjaren verbleef. Th.A. Boeree (1879-1968), die de naar hem genoemde collectie heeft aange legd, was militair en amateurhistoricus. Hij heeft zich als eerste en als geen ander ingespannen om de gevechten bij Arnhem en Oosterbeek in september 1944, die het gevolg waren van de geallieerde operatie Market Garden, te documenteren. De gedigitaliseerde collectie is te vinden op de website van het Gelders Archief: 2171 Collectie Boeree. In de studiezaal van Gemeentearchief Ede is de collectie in gedigitaliseerde vorm in te zien. Bron: geldersarchief.nl Uit: Collectie Boeree, Gelders Archief. DEN heeft een starterspakket samen gesteld met daarin een aantal handige hulpmiddelen en richtlijnen om bijvoorbeeld de digitale duurzaamheid van collecties in kaart te brengen, auteursrechten te beheren of een potentieel businessmodel te bepalen. nummer 4 201 5 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 7