De archiefervaring van RoelLensen Mijn archiefervaring kan ik moeilijk tot één moment, één archief of één archiefstuk terug brengen. Het is namelijk de sensatie van enkele jaren iedere keer wat nieuws ervaren. En niets was toen zo leuk als weer eens een kast, doos of envelop opentrekken om te zien wat erin zat. Foto: Herrie de Vries. Mijn werkgever is de gemeente Steenwijkerland in Noordwest Overijssel, bekend van oude Zuiderzeestadjes als Vollenhove, Blokzijl en de vestingstad Steenwijk, maar zeker ook vanwege Giethoorn en het Nationaal Park Weerribben-Wieden. Toen ik ruim 10 jaar geleden bij deze herindelingsgemeente in dienst trad, kreeg ik een dubbelfunctie: naast leidinggevende aan een team van DIV-medewerkers, kreeg ik ook de rol van gemeentearchivaris. In die laatste functie moest ik er op de eerste plaats voor zorgen dat het gemeentearchief op orde kwam. Een mooie, gevarieerde en uitdagende taak. Foto: Toon Lankhorst Bij geen van de voorgangers van de gemeente was er een gemeentearchivaris geweest en de aandacht voor historische archieven was beperkt. Veel was nog niet beschreven en door verhuizingen na de herindeling was het overzicht wat zoek geraakt. Kortom, genoeg te doen en het archief was voor mij nog helemaal onbekend. Die twee dingen maakten het werk erg leuk. Steenwijkerland heeft namelijk een rijk archief en het was voor mij natuurlijk een heel bijzondere ervaring om de klassiekers uit onze collectie - zoals de stadsrechten van Vollenhove uit 1354 en de 16e-eeuwse charters van Karel V en Willem van Oranje - voor de eerste keer te zien. Ook een bijzondere ervaring was de kennismaking met het 16e-eeuwse keurboek van Steenwijk, waar tussen de in fraai handschrift geschreven tekst allemaal poppetjes waren getekend. Een andere bijzondere kennismaking was dat een deel van het 17e- en 18e-eeuws archief van de Stad Steenwijk in sigarenkistjes was opgeborgen. Goed beschreven en met keurige stickers op de sigarenkistjes, dat dan weer wel. Niets was in deze periode zo leuk dan weer eens een kast, doos of envelop te openen. Juist omdat een goed overzicht nog ontbrak, kwam ik vaak voor aangename verrassingen te staan. Zo zag ik ergens een houten kistje dat me nieuwsgierig maakte. Het bleek om een mooie verzameling vooroorlogse glasplaat positieven te gaan, met onder meer prachtige foto's van de vooroorlogse Zuiderzeevisserij uit Vollenhove. Ook zag ik ergens een kartonnen doosje staan met enveloppen. In de enveloppen bleken tot mijn verrassing oude zegelstempels te zitten, waarvan de oudste nog stamde uit de middeleeuwen. Een tekeningkast bevatte zowel 20e-eeuwse tekeningen als 16e- en 17e-eeuwse charters. Enkele charterdozen zonder opschrift bleken vol te zitten met fraaie 19e-eeuwse bouw tekeningen. Zo waren er de eerste jaren vele grote en kleine ontdekkingen. Ik kan ook niet zeggen welke ervaring of ontdekking uit die tijd op mij nu het meeste indruk heeft gemaakt. Het is juist de herinnering aan een aantal jaren waarin er steeds weer wat nieuws te ontdekken viel, die het voor mij bijzonder maakte. In die tijd was ik nog relatief onervaren met historische archieven en dat maakte het voor mij extra interessant. Die pioniersjaren zijn achter de rug. Het archief is grotendeels op orde en kent voor ons geen grote verassingen meer. De sensatie van steeds weer nieuwe ontdekkingen is daarom wat minder. Het werk is duidelijk anders geworden, maar daarom zeker niet minder leuk. Het is een plezier om bezoekers te helpen nu onze collectie ook goed toegankelijk is. Ook zijn we volop bezig met onder meer leuke digitaliseringsprojecten en de promotie van het gemeentearchief. Kortom: nog steeds veel te doen en nog steeds heel interessant, alleen andere sensaties. Roel Lensen senior medewerker gemeentearchief, Gemeente Steenwijkerland. Foto: Toon Lankhorst. nummer 4 201 5 5

Archievenblad | 2015 | | pagina 5