Uitzicht vanaf het huis in Yogyakarta. 'Nadat het project in Yogyakarta af was, ging mijn man werken bij een nikkelmijnbouwbedrijf in Soroako, Zuid-Sulawesi. Om daar naartoe te gaan moesten we vanuit Jakarta eerst naar Makassar vliegen (circa tweeënhalf uur) en vervolgens met een klein vliegtuigje naar Soroako (circa anderhalf uur). Het mijn- bouwbedrijf lag 'in the middle of nowhere', maar wel een hele mooie plaats met bossen en diepe meren. Ons huis lag hoog op een heuvel met uitzicht op 'danau Matano' (het Matanomeer). Dit is met gemiddeld 37 meter een van de diepste meren ter wereld; het diepste punt ligt op 590 meter. Naast Indonesiërs werkten ook 'expatriates' in dit gebied, voornamelijk afkomstig uit Canada, Australië en Japan. Ik was betrokken bij het opzetten en de renovatie van een leegstaand gebouw dat we gebruikten als speellokaal voor de kinderen. Er was wel een basisschool en een soort 'internationale school', maar voor peuters hadden ze niks. Af en toe, in de weekenden, gingen we met de auto naar 'Tanah Toraja' (Toraja-land). Dat is een reis van circa zeven uur met de auto, maar heel mooi.' Hoe ben je in Roosendaal bij het gemeentearchief beland? 'Eind 1999 besloten we om terug te keren naar Nederland. Mijn man had werk aangeboden gekregen in Rotterdam en de werkgever regelde ook zijn werk- en verblijfsvergunning. Zo kwamen we terecht in Zierikzee. Onze dochter ging direct naar groep één. Na een paar weken sprak ze al Nederlands maar wij blijven Indonesisch met haar praten. Na bijna een jaar heen en weer pendelen tussen Zierikzee en Rotterdam besloten we om een huis te zoeken in Rotterdam, of een plaats met een goede treinverbinding naar Rotterdam. Op een zomerdag brachten we een neef die met de trein naar Brussel wilde naar het station in Roosendaal. Nadat we hem op de trein hadden gezet, reden we wat rond en kwamen de speeltuin Vrouwenhof tegen. Een grote, mooie en leuke speeltuin waar onze dochter veel plezier had. Ze klom op alle speeltoestellen terwijl wij in het gras onder een grote boom zaten. Toen dachten we: waarom gaan we niet in Roosendaal wonen? Een stad met een treinstation, muziek school, schouwburg, bibliotheek, bioscoop, een mooie grote speeltuin en heel veel groen met hoge bomen. Zo kwamen we in Roosendaal terecht. Onze dochter ging naar een leuke school en toen vatte ik het plan op weer te gaan werken. Ik schreef Huis in Soroako. met een jaar stage bij het Algemeen Rijksarchief. Toen ik mijn diploma had gehaald, ben ik als betaalde stagiaire voor een half jaar ervaring op gaan doen bij het Gemeentearchief Rotterdam. Ik kwam terecht op de afdeling Topografisch-Historisch Atlas, onder begeleiding van de heer P. Ratsma. Daarna volgde een half jaar bij de Rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag, afdeling Film- en Fotoarchief. Vervolgens had ik op projectbasis werk in het dynamische archiefveld. Dat betrof voornamelijk het vormen van dossiers en het invoeren van gegevens in een geautomatiseerd systeem: één jaar bij luchthaven Schiphol, Project Management Vitale Voorzieningen, en één jaar bij het ministerie van VROM/ DGM te Leidschendam. In 1991-1994 werkte ik bij het 'International Institute for Infrastuctural, Hydraulic and Environmental Engeneering (IHE)' te Delft. Wat ik had geleerd op de GO-B1&2 kon ik hier goed gebruiken. Het IHE ging verhuizen naar een nieuw gebouw en ik werd ingehuurd om één afdelingsarchief op te zetten. Ik ontwierp een archiefordeningsplan volgens de organisatiestructuur, een handleiding voor de postbehandeling en samen met de ICT-afdeling kochten we een systeem voor de registratie en het toegankelijk maken van het archief.' Heb je zelf ook een gezin? Wil je over je partner en kinderen vertellen? 'Ik heb mijn man in Delft leren kenen. Hij studeerde civiele techniek aan de TU Delft en is ook Indonesisch. We traden in het huwelijk in 1986. In januari 1995 ben ik bevallen van onze enige dochter en in mei 1995 zijn we teruggegaan naar Indonesië. Ik was zo blij met onze dochter: een levendig en vrolijk kind, nu nog! In Indonesië zijn we een paar keer verhuisd. Jakarta bleek erg veranderd: heel druk. Gelukkig kreeg mijn man projecten toegewezen buiten Jakarta. In Yogyakarta, Midden-Java, woonden we bijna een jaar. Het was een leuke periode. Ons huis lag aan een kleine zijstraat. Rijstvelden tegenover ons huis en in de verte doemde de machtige, nog actieve 'gunung' (vulkaan) Merapi op. Mijn moeder is altijd met ons meegegaan. We hebben veel gezien in en rond Yogyakarta. We maakten trips naar tempels als 'Borobudur' en 'Prambanan'. We gingen naar de vulkaan 'Bromo' in Oost-Java en natuurlijk ook naar de zee ten zuiden van Yogyakarta.' 52 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 52