Colofon Van de redactie De bonnetjesaffaire Citaat van de maand Op 8 maart kwam eindelijk het afschrift naar boven waaruit bleek dat er wel degelijk 4,7 miljoen gulden naar crimineel Cees H. is over geschreven. Dat is heel wat meer dan de 1,25 miljoen waar minister Opstelten en staatssecretaris Teeven steeds over spraken. Minister en staatssecretaris hadden de Kamer verkeerd geïnformeerd en konden vertrekken. Sneu? Opstelten en Teeven hebben gelogen om een belastingfraude (de deal met Cees H.) te maskeren. Wat echt sneu is, is de discussie over 'het bonnetje'. De advocaat van Cees H. had het in zijn binnenzak. Hoezo moeilijk te vinden? Bij het ministerie van Justitie heeft een medewerker de transactie teruggevonden in een verouderd systeem dat men weer aan de praat wist te krijgen. Knap, maar het had vast eenvoudiger gekund. U en ik gooien onze bonnetjes net zo hard weg als ze bij de overheid doen. Behalve als er sprake is van bijvoorbeeld een vervroegde hypotheekaflossing, dan wil je een afschrift best bewaren. Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk dat inzake de grote en uitzonderlijke transactie met Cees H. geen dossier(s) en meerdere afschriften bewaard zijn gebleven. Opstelten eerder tegen de Kamer: 'Uit onderzoek naar de schikking blijkt dat er géén financiële gegevens meer beschikbaar zijn: er zijn geen bankafschriften meer als gevolg van verlopen bewaartermijnen en veranderingen van ICT-systemen. Er zijn ook geen andere documenten meer voorhanden.' En dan te bedenken dat hij tijdens zijn burgemeester schap in Rotterdam het Stadsarchief in portefeuille had. Tegen de Kamer bleef Opstelten volhouden dat de deal om 1,25 miljoen ging. Op welke bron deze laatste mededeling stoelde werd niet onthuld. Opstelten zei wel tegen de Kamer dat men 'hem maar moest vertrouwen'. Fred Teeven, die de deal indertijd sloot en naar eigen zeggen een 'olifantengeheugen' heeft, kon zich geen concrete bedragen meer herinneren. Hij meldde wel - ondanks zijn plotseling gebrekkige geheugen - nog steeds achter de deal met Cees H. te staan en 'dat hier niets mis mee was'. Sneu? Archieven zijn er voor recht en bewijs en het is goed dat er ondanks tegenwerking van Opstelten en Teeven toch nog iets boven water is gekomen. Aanvankelijk speelden archivarissen of informatie professionals geen rol in de talrijke mediadiscussies die door deze affaire losbarstten. Bij Pauw zat bijvoorbeeld misdaadverslaggever Peter R. de Vries weer eens aan tafel. Gelukkig wist de NRC (14 maart 2015) wél de weg te vinden naar archiefvertegenwoordigers als Eric Hennekam, Charles Jeurgens en Marens Engelhard met vragen over digitale archivering. Belangrijk, we zijn tenslotte méér dan 'alleen maar' die archiefschatkamer. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Er wordt nooit zoveel gelogen als na een jachtpartij, gedurende een oorlog en voor een verkiezing.' Otto von Bismarck (1815-1898) 4 2015 nummer 4 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Femke Dijkhuis, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Aafke Weller, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz MediaNova B.V. Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin juni 2015.

Archievenblad | 2015 | | pagina 4