Uitgelezen Van afvalplek tot geldbron Het imperfecte kantoor Jos Legrand en Ernst Martin Verlag, The Paradox of the Waste Paper Basket. The waste paper basket in the American office between 1870 and 1930 Maastricht (2015), 56 pp., 14,00 (excl. verzendkosten). Te bestellen via jjlegrand@hetnet.nl onder vermelding van 'wpb'. Dit wonderlijke boek gaat over de prullenbak, meer precies over de Amerikaanse kantoorprullenbak in de periode 1870 tot 1930. Auteur Jos Legrand publiceert regelmatig in Amerikaanse en Duitse tijdschriften over de rijke geschiedenis van de typemachine. Ook gaf hij 15 jaar lang het Nederlandse typemachinetijdschrift KWBL uit. Zo nu en dan verschijnt er in eigen beheer een boek, zoals eerder in het Duits: Meyer/Martin. Das Leben eines Guten Menschen. Dit jaar verscheen The Paradox of the Waste Paper Basket. De kantoorprullenbak heeft naar mijn weten in de literatuur binnen het vakgebied archiefwetenschap of binnen het vakgebied vormgeving niet eerder aandacht gekregen. Gelukkig is er nu dit boek wat zeer de moeite van het lezen, maar ook het bekijken, waard is. Het boek is voorzien van een flink aantal historische foto's en afbeeldingen van de Amerikaanse kantoorprullenbak. De frisse vormgeving van de uitgave is verzorgd door Marie van Vollenhoven. Legrand betoogt dat de opkomst van de prullenbak gelijk op ging met de groei van de grootste papiergebruiker in het begin van de negentiende eeuw, de Amerikaanse overheid. Tussen 1880 en 1910 vernegenvoudigde het papiergebruik. De wens het weggegooide papier te recyclen leidde ertoe dat er een onderscheid kwam tussen de algemene prullenbak en de papier prullenbak. Er konden immers aanzienlijke vergoedingen ver kregen worden als men papier inleverde bij recyclingbedrijven. In plaats van een plek van afval werd de prullenbak een item waarmee geld kon worden verdiend. De bakken werden handmatig vervaardigd van vlechtwerk met wilgentenen. Duitse immigranten brachten de kennis van dit ambacht mee naar Amerika. Na de eerste wereldoorlog werden, mede door anti-Duitse sentimenten, de prullenbakken uit Engeland favoriet. Massaproductie van de bakken werd mogelijk toen men overstapte naar het materiaal metaaldraad. In de onderzochte periode is de kantoorprullenbak nauwelijks van vormgeving veranderd. Legrand noemt de kantoorprullen bak een item van 'non-design'. Dit in tegenstelling tot de huisprullenbak waarvan een foto van een prullenbak gemaakt van een olifantspoot is opgenomen in het boek. Maar wat is nu de paradox van de prullenbak? De prullenbak is volgens Legrand het symbool voor de 'officium imperfectum', het imperfecte kantoor. De prullenbak is een onderdeel van het efficiënte kantoor maar tegelijkertijd zijn tegenhanger en een verzamelplaats voor mislukte ideeën en onvoltooide docu menten. De prullenbak zorgt voor orde in het kantoor door de fouten uit het zicht te houden. Daarbij draagt de prullenbak bij aan de vorming en de schoning van het archief. Legrand gebruikte voor zijn onderzoek vooral de fotoverzame ling van het Early Office Museum en de fotocollectie van Peter Weil. Het onderzoek moest worden uitgevoerd met afbeel dingen van prullenbakken omdat er weinig tot geen prullen bakken uit de periode 1870-1930 bewaard zijn gebleven. In totaal verzamelde Legrand meer dan zeshonderd foto's van kantoorinrichtingen met prullenbakken. Samen met een selectie van krantenadvertenties voor de verkoop van prullenbakken heeft hij met deze bronnen zijn onderzoek uitgevoerd. Door de beperking van het bronnenmateriaal is enige armslag bij het maken van conclusies nodig. Het onderzoek is grondig uitge voerd en het resultaat is een zeer boeiend (beeld)verslag van de opkomst van de Amerikaanse prullenbak. Bernadine Ypma RHC Vecht en Venen. "Tli* PartdTK n) Ifa* iVuta l'-j-p* r 46 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 46