KVAN Nieuws Excursie naar het Mundaneum in Mons MAPPING KNOWLEDGE De commissie Buitenland organiseert op 11 september 2015 een excursie naar het pas heropende Mundaneum in Mons (Bergen). De bedenker van het Mundaneum, Paul Otlet, kennen we in de archiefwereld als een van de grondleggers van de bibliotheekwetenschap, of beter, de informatiewetenschap. Hij wilde de kennis van de wereld in kaart brengen en toegankelijk maken via een universeel classificatiesysteem. Daarvoor werkte hij aan een mechanische database. In 1934 bedacht Otlet dat de daarin vergaarde kennis, met behulp van een satelliet, telefoonverbinding en projectieschermen, in de vorm van audio-opnamen en filmbeelden aan het publiek ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Op papier zou het systeem anders te veel ruimte in beslag nemen. Sociale netwerken konden bij de verspreiding van die kennis helpen: gedachten die in het computertijdperk normaal zijn geworden. Met de politicus en medepacifist Henri La Fontaine werkte Otlet daarnaast aan een repertorium van de wereldbiblio grafie, opdat alle gedrukte kennis beter ontsloten zou worden en tevens zou dienen ter bevordering van de wereld vrede. Inhoudelijke ontsluiting stond daarbij centraal. Otlet bestudeerde hiertoe de decimale code van Dewey en het ontsluitingssysteem van het British Museum, om vervolgens tot de Universele Decimale Classificatie of UDC te komen. Hoewel de bibliotheek zijn grote liefde was, had de zoon van een grootondernemer (zijn vader is bekend geworden als bouwer en uitbater van spoor- en tramlijnen wereldwijd) ook op andere terreinen grootse plannen. Zo was hij aanvankelijk intensief betrokken bij de ontwikkeling van een exclusieve badplaats op een oud jachtterrein van zijn vader bij de vissersplaats Westende. In België heeft hij dus verschillende sporen achtergelaten. Het oorspronkelijke Mundaneum dateert van 1910 en had de megacatalogus als centraal punt. Koning Albert zorgde voor huisvesting in het Brusselse Jubelpark. Al gauw bleek het project te groot en verloor de Belgische regering het vertrouwen. Verhuizingen volgden en de Duitsers gooiden in Tweede Wereld oorlog verder roet in het eten door de toenmalige ruimte te gebruiken voor een tentoonstelling over kunst tijdens het Derde Rijk. In 1996 werd de collectie ontdaan van spinnenwebben en tentoongesteld in Mons, net in de tijd dat het internet begon op te komen. Wikipedia en het semantisch web kunnen worden beschouwd als de digitale voortzetting en uitwerking van het gedachtegoed van Otlet, dat nog op analoge theorie berustte. De belangstel ling voor hem is als gevolg hiervan weer toegenomen. Een interessante vraag is of de ambities met de 'bottom-up' medewerking van de 'crowd' nu beter haalbaar zijn. Google heeft inmiddels hulp geboden en het Mundaneum staat sinds 2013 op de Werelderfgoedlijst. Het persoonlijk archief van de stichters maakt onderdeel uit van de collectie. Andere belangrijke onderdelen zijn het Internationaal Instituut van de Fotografie, het Interna tionaal Persmuseum en archieffondsen met de thema's pacifisme, anarchisme en feminisme. Een bezoek aan het Mundaneum sluit goed aan bij het thema van de KVAN-dagen 'Kennis is Kracht'. Mons is bovendien uitgeroepen tot Culturele Hoofdstad van Europa, met speciale aandacht voor de vroege jaren van Vincent van Gogh. Het idee is voorlopig om per trein naar Mons te reizen. In het Mundaneum worden we ontvangen door het hoofd archieven die de geschiedenis van de archieven en collecties presenteert. Daarna volgt een rondleiding door de tentoonstelling Mapping knowledge. De wereld begrijpen door data. Voor KVAN-leden die zich vooraf hebben aangemeld (via buitenland@kvan.nl) is de ontvangst en het bezoek aan de tentoonstelling gratis. Blijf nadere informatie volgen via de website van de KVAN en de groep 'Internationaal' op Archief 2.0. Nieuwsgierig geworden? Neem alvast een virtueel kijkje via: http://expositions.mundaneum.org/nl/ virtuele-tentoonstellingen Marie-Christine Engels namens de Commissie Buitenland. H.Ot.. iL'iilüL'iirlc.liiiy H.tliivoiïd Orwanld hciirnpin dr dxla 44 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 44